avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 563 soluții astăzi
Forum Activitate ioanax

Activitate ioanax

Răspuns la discuția tratat de extradare !!!!
multumesc:P
sotul meu are de executat o pedeapsa de 2 ani in romania de moment este in ungaria,doreste s se stabileasca intr-o tara fara tratat de extradare s poata sta linistit pina se prescrie pedeapsa ,este posibil?! multumesc
Discuție prescriptie
ptr condamnare d 3 ani care este termenul de prescriptie?!?va multumesc
multumesc ptr raspunsuri !!! dupa o decizie definitiva la inalta curte se mai poate face ceva?alte proceduri mai exista? multumesc mult
Admite recursul declarat de Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie - Direcţia de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism împotriva deciziei penale nr.80/A din 15 noiembrie 2010 a Curţii de Apel BV, Secţia Penală şi pentru Cauze cu Minori, privind pe inculpatul MR. Casează în parte decizia penală recurată şi sentinţa penală nr.332/S din 28 iulie 2010 a Tribunalului BV şi în rejudecare: Înlătură dispoziţiile art.861, art.863, art.864 şi art.71 alin.5 Cod penal privind pe inculpatul MR. În baza art.17 alin.2 din Legea nr.143/2000 dispune confiscarea de la inculpatul MR a sumei de 100 euro. Menţine sechestrul asigurator instituit asupra sumei de 450 Ron consemnată la CEC – Sucursala cu recipisa de consemnare nr.704996/1 din 26.02.2010 . Dispune ridicarea sechestrului asigurator instituit asupra sumei de 50 euro consemnată la CEC – Sucursala cu recipisa de consemnare nr.704991/1 din 26.02.2010. Menţine celelalte dispoziţii ale hotărârilor. Onorariul apărătorului desemnat din oficiu pentru intimatul inculpat MR , în sumă de 300 lei, se va plăti din fondul Ministerului Justiţiei. Onorariul parţial al apărătorului desemnat din oficiu pentru intimatul inculpat HDI, în sumă de 75 lei, se va plăti din fondul Ministerului Justiţiei. Definitivă.
instantele au hotarat pedeapsa cu suspendarea,iar la inalta curte s-a decis ce am scris mai sus..nu stiu cum s interpretez toate acestea ,multumesc ptr raspuns ,În baza art. 71 alin. 5 Cod penal s-a dispus suspendarea condiţionată a pedepselor accesorii.
Caseaza in parte ambele hotarari, inlatura art. 86 cod penal indice 1 si 5, art 71 alineatul 5

Caseaza in parte ambele hotarari, inlatura art. 86 cod penal indice 1 si 5, art 71 alineatul 5