avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 679 soluții astăzi
Forum Activitate NNorbert

Activitate NNorbert

Buna ziua,
Va rog frumos sa-mi spuneti cum se inregistreaza in contabilitate TVA de plata stabilit suplimentar in urma unui control, pentru o perioada din anul 2016, si daca suma respectiva se introduce in decontul de TVA?
Multumesc anticipat.
Buna ziua,
Va rog frumos sa-mi spuneti cum se inregistreaza in contabilitate Impozitul pe profit stabilit suplimentar in urma unui control, pentru perioada 2015 -2017.
Multumesc anticipat.
Buna ziua,
As dori sa va intreb cat timp este valabila Fisa medicala pentru reinnoire permis auto?
Multumesc anticipat.
Buna ziua

As dori sa va intreb ca o microintreprindere din date de 01.02.2017 ce declaratii depune si la ce termeni in anul 2018, ma gandesc la decl.100, 101, bilant.
In cursul anului 2017 s-a depus de 3 ori decl.100 privind impozitul pe veniturile a microintreprinderilor.
Cu stima,
Norbert
Buna ziua,
Cum se completeaza rubriciile "Cuantumul indemnizatiei de asigurari sociale de sanatate" si "Indemnizatie suportata din fondul de asigurare pentru accidente de munca si boli profesionale" de pe un certificat de concediu medical?
Multumesc.
O zi buna.
Buna ziua

De ce documente am nevoie sa aduc peste granita in tara din UE o cantitate mica(10 buc) de pomi fructiferi?
Buna ziua,

De la 01.02.2017 societatea noastra a devenit microintreprindere, deci o sa am de platit 1%, impozit pe venit, intrebariile mele ar fi:

•se calculeaza impozitul numai pentru luniile februarie si martie?

• toate conturile de venituri intra la calcul?


Inainte de 01.02.2017 firma a fost platitoare de impozit pe profit.


Multumesc anticipat.
Buna ziua

As dori sa va intreb cu care articol se desface contractul de munca pentru un angajat-pensionar?
Angajatul este si pensionar, are contract de munca pe perioada nedeterminata...

Multumesc anticipat.
Nnorbert
Buna ziua,

Cum se completeaza de mana in decl.394 o factura primita de la un furnizor care are cod de tva dar factura este fara tva?

Multumesc anticipat.
Buna ziua,

As dori niste informatii in legatura cu un subiect, si anume " Parintii copiilor cu handicap sunt scutiti de impozitul pe venit", m-am gandit la impozitul pe salari.
Orice informatie imi este de folos.

Multumesc anticipat.