avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Desfacere contract de munca pensionar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Desfacere contract de munca pensionar

Buna ziua

As dori sa va intreb cu care articol se desface contractul de munca pentru un angajat-pensionar?
Angajatul este si pensionar, are contract de munca pe perioada nedeterminata...

Multumesc anticipat.
Nnorbert
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:01, 29 Decembrie 2016
O solutie ar fi cu acordul partilor, art. 55 lit b) Codul Muncii.
art.55 C.mun.
Contractul individual de muncă poate înceta astfel:
a) de drept;
b) ca urmare a acordului părţilor, la data convenită de acestea;
c) ca urmare a voinţei unilaterale a uneia dintre părţi, în cazurile şi în condiţiile limitativ prevăzute de lege.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de muncă perioadă determinată lia87 lia87 În ce condiții este posibilă desfacerea contractului individual de muncă încheiat pe perioadă determinată înaintea expirării termenului acestuia? (vezi toată discuția)
Art. 55 lit. c Diana_B Diana_B Buna ziua, Imi puteti spune va rog frumos in ce cazuri si cum anume se aplica articolul de mai sus in cadrul unei incetari de cim? Va multumesc. (vezi toată discuția)
Este necesar acordul angajatului pentru transformarea postului contractual in functionar public? gixee gixee De curand mi-a fost modificat postul pe care-l ocup intr-o institutie publica, din personal contractual in functionar public. Prin act administrativ mi-a ... (vezi toată discuția)