Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Desfacere contract de munca pensionar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Desfacere contract de munca pensionar

Buna ziua

As dori sa va intreb cu care articol se desface contractul de munca pentru un angajat-pensionar?
Angajatul este si pensionar, are contract de munca pe perioada nedeterminata...

Multumesc anticipat.
Nnorbert
O solutie ar fi cu acordul partilor, art. 55 lit b) Codul Muncii.
art.55 C.mun.
Contractul individual de muncă poate înceta astfel:
a) de drept;
b) ca urmare a acordului părţilor, la data convenită de acestea;
c) ca urmare a voinţei unilaterale a uneia dintre părţi, în cazurile şi în condiţiile limitativ prevăzute de lege.