avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 894 soluții astăzi
Forum Activitate kardula78

Activitate kardula78

Aveti nevoie de o declaratia a celuilalt parinte,autentificata de catre notar, din care sa rezulte acordul acestuia cu privire la efectuarea calatoriei in strainatate cu,copilul minor.Nu stiu cat costa in Romania dar in strainatate pretul variaza intre 40-50 de euro
Model declaratie privind iesirea din tara a minorilor:
www.politiadefrontiera.ro/calatorie_2008/declaratie_insotitor_minor.pd
Răspuns la discuția CAUT AVOCAT SI SFAT
Multumesc din suflet pentru raspunsul dumneavoastra!O sa comunic persoanei interesate acest raspuns si o sa va contactam!
Răspuns la discuția CAUT AVOCAT SI SFAT
Va multumesc!
Răspuns la discuția CAUT AVOCAT SI SFAT
Imi cer scuze daca am gresit cu ceva!O cunostinta mi-a cerut ajutorul si am crezut ca aici o sa-i gasesc o solutie.....dar se pare ca nu doriti sa ajutati oamenii.....nici cu sfaturi.....
va multumesc!
Speta- Femeie X de nationalitate romana,casatorita cu cetatean libanez B si locuind in Liban.Femeia X naste un baiat care are ambele cetatenii.La un moment dat femeia X pleaca din Liban in Romania impreuna cu, copilul minor si avand imputernicire de la sotul libanez B.Femeia nu se mai intoarce.Lasa copilul in Romania la sora ei si pleaca sa lucreze in alta tara. Sotul vrea divort si doreste sa aiba custodia copilului.Cauta un avocat caruia sa-i faca o imputernicire prin care sa poata declansa procedura de divort si sa poata ajunge in Romania.Vorbeste limba engleza.va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Admitere Barou 2011
Salut!te rog frumos ,daca poti trimite-mi si mie subiectele de pe faimoasa lista 2008 pt examenul de intrare in barou.multumesc anticipat! REAINACORI@yahoo.com
Răspuns la discuția IMPUTERNICIRE SPECIALA
Va multumesc mult!!!
Buna seara!Va rog frumos daca se poate sa-mi raspundeti la o intrebare- Vreau sa calatoresc(Grecia-Romania), cu un copil minor,cu imputernicire speciala de calatorie facuta la notar de sotul grec, in limba greaca si avand stampila de la Haga .Trebuie sa traduc aceasta imputernicire in limba romana?Am nevoie de ea la intrarea in Romania?
multumesc anticipat!
Va multumesc pentru raspuns! in contract se specifica datoria de intretinere ,nu se poate vinde imobilul decat cu acordul ambelor persoane,tatal are dreptul de a locui in apartament pe tot restul vietii lui si intrarea in posesie dupa decesul acestuia.tatal nu reclama nimic,este in viata dar pentru ca sora cealalta este avocata vrem sa stim daca am facut o alegerea buna cu acest contract sau trebuie sa facem altceva ?.
Tatal are doua fiice ,unic proprietar al unui apartament face un contract de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere cu una din fiice. tatal are dreptul sa ramana in apartament pana la deces .fata intabuleaza apartamentul pe numele ei.trimite in fiecare luna o suma tatalui.fata munceste in strainatate.Poate sa atace cealalta fata contractul de vanzare cumparare,invocand donatia deghizata?cealalta fata fiind avocata. mentionez ca mama este decedata si tatal a cumparat apartamentul dupa moartea mamei.
multumesc anticipat.......