avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Activitate Lazar Dorin-Alexandru

Activitate Lazar Dorin-Alexandru

Răspuns la discuția CORECTII CONTABILE
cu o situatie asemanatoare m-am confruntat si eu iar raspunsul de la ANAF (si am actionat in consecinta) a fost ca sa fac rectificative la fiecare in parte (100 si 101) dar in cazul meu era cazul de impozit ce trebuia declarat in plus..deci vroiau sa aiba si la ce sa aplice penalitati
Răspuns la discuția REVISAL
cand dati pe optiunea export fisier in .xml aveti optiunea sa debifati acea modificare pentru a nu o transmite la ITM
acest contract inca nu este in vigoare deoarece nu a fost inregistrat la minister
Răspuns la discuția inregistrare gresita revisal
daca intrati in revisal pe operatiunea respectiva aveti optiunea de modificare/corectie si inregistrati acolo noua data si il retransmiteti
Răspuns la discuția salariul minim si coeficientii
inca nu a fost aprobat acest CCM
Răspuns la discuția licitatie - experiente similare
in documentatie va spune sigur care sunt documentele/conditiile ce va poate aduce descalificarea...verificati atenta daca experienta este un astfel de criteriu
Răspuns la discuția licitatie - experiente similare
eu am reusit sa ma incadrez pe aceleasi sume raportand valoarea contractelor in euro...asta a fost "gaselnita"..puteti oricum incerca..nu pierdeti nimic financiar...garantia (daca exista) se va returna...timpul si consumabilele sunt pierdute...dar ca la orice "examen"...ca sa poti sa-l iei trebuie mai intai sa te prezinti :P
Răspuns la discuția chitanta vs bon fiscal
depinde de profilul de activitate si de modalitatea de incasare
Răspuns la discuția contract de munca
se poate intocmi fara nici o problema
Răspuns la discuția Firma declarata inactiva
"uitati" sa depuneti bilantul anual sau mai bine cereti Registrului Comertului inchiderea firmei...nu va trebuie contract cu un lichidator pentru asta. daca ANAF isi da acordul catre Registrul Comertului (in sensul ca nu aveti datorii fiscale sau declaratii nedepuse) atunci se face un bilant de lichidare si..gata