avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1309 soluții astăzi
Forum Activitate daniela86

Activitate daniela86

Buna ziua
Am o problema in legatura cu Revisal-ul. S-a intors o colega din maternitate in mai 2012, administratorul a decis ca si contract sa fie pe determinat ( ceea ce era imposibil) daca ar fii fost posibil contractul ar fii incetat in noiembrie 2012. Dar nefiind posibil a fost facut pe nedeterminat. Acum urmeaza problema: imi apare ca activ, la data incetarii nu apare nimic, in schimb la interval vechime ( conform HG 500/2011) imi apare 01.08.2011 - 20.11.2012 (dar ar trebui sa apara PREZENT) . am incercat la modificare, la corectie dar nu apare nicaieri data de 20.11.2012.

Va rog mult de tot daca se poate sa ma ajutati.
Va multumesc
Discuție fise fiscale
Buna ziua
Am nevoie de ajutorul dumneavoastra: in fise fiscale la salariul brut introduc si concediu medical? si cel de prenatal?
buna ziua
am o problema: sunt insarcinata si in luna iulie am avut medical cod 01 si incepand cu 1 august 2011 am intrat in prenatal. Angajatorul imi refuza plata acestora sustinand ca trebuie sa merg eu la CASMB sa-mi recuperez banii cu dosarul de la firma.
Ce as putea face in aceasta situatie?
Este corect ceea ce face angajatorul?

Va multumesc
Pai si pana atunci ce fac? ca pe 4.07.2011 se suspenda..... nu cred ca va aparea pana atunci :((
Buna ziua
Am o problema referitoare la Revisal. Am o colega care va intra in concediu crestere copil, prin urmare trebuie sa anunt ITM-ul. Dar uitandu-ma prin Revisal nu exista rubrica pentru suspendare, doar pentru incetare.
Cum sa fac acest lucru?

Va multumesc
Răspuns la discuția reglare tva
acum vin din nou de la administratie...si dupa umblat din birou in birou mi-au spus ca trebuie sa fac un dosar in care sa specific ca TVA lunar a fost gresit si sa depun actele necesare... incerc sa gasesc pe internet exact ce este nevoie si ma intorc la ei
Va multumesc
Discuție reglare tva
Buna ziua
Va rog din suflet sa ma ajutati intr-o problema legata de TVA, am o firma micuta care declara TVA -ul trimestrial, din greseala pe lunile ian si febr l-am declarat lunar, in martie am cumulat TVA -urile pe cele 3 luni si le-am declarat trimestrial, uitand complet ca au mai fost declarate, o mare neatentie si prostie din partea mea, TVA -ul trebuia sa fie de recuperat dar dubland sumele a iesit o suma mare pentru noi de plata. Am fost la Circa financiara si m-au plimbat din birou in birou si nu a vrut nimeni sa ma ajute, toti mi-au spus ca nu-mi fac dosar de reglare a TVA -ului pentru ca in reglez in decontul urmator, dar nici nu ridica blocarea de pe contul din banca pentru ca trebuie sa platim suma plus dobanzile.
Va rog din suflet sa-mi spuneti daca exista o solutie si cum ar trebui sa procedez, sunt incepatoare in acest domeniu si nu stiu cum trebuie sa procedez.
Va multumesc
Răspuns la discuția declaratia 112 ajutor va rog
am incercat si-mi da eroare, imi spune ca ore lucrate = 0 si baza de calcul indemnizatie somaj > 0. deci nu-mi da voie :((#-o
Răspuns la discuția declaratia 112 ajutor va rog
da, dar din pacate se retin toate :(
Buna ziua
Va rog din suflet sa ma ajutati cu o problema referitoare la aceasta declaratie 112. Am o colega in prenatal toata luna si ii acord si 15% indemnizatie compensatorie minim 6 saptamani. Aceasta suma nu stiu unde ar trebui sa o scriu, deoarece nu ma lasa sa scriu venit realizat fara sa fii muncit, am incercat sa-i pun 1 ora lucrata si nu ma lasa nici asa. Ma chinui de 2 saptamani. Va rog din suflet sa ma ajutati.
Va multumesc