avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1034 soluții astăzi
Forum Activitate komisarul

Activitate komisarul

Va multumesc pentru raspuns si cu siguranta voi urma indrumarea data de dvs.
Buna seara,
Va rog sa ma lamuriti in urmatoarea problema:
-este legal ca o societate comerciala (respectiv SC VEOLIA PLOIESTI, sa refuze debransarea de la sistemul central de incalzire in baza unei HCL nr. 353/2011 si 325/2011 a Primariei Ploiesti ( la vremea respectiva fiind o alta societate care se ocupa in Ploiesti de agentul termic - SC DALKIA )? Cum trebuie sa procedez pentru a nu fi pusa in situatie dificila?
-am achizitional o centrala termica pentru apartamentul meu proprietate personala, avand intraga documentatie aferenta, percum si acordurile locatorilor si Asociatiei de proprietari, insa nu pot pune in functiune centrala, datorita refuzului debransarii totale de la SC VEOLIA.
Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Deschidere masa succesorala
Va multumesc!
Buna ziua,
Si eu sunt interesata de deschiderea succesiunii, in urma decesului tatei, in 20.05.2013. La moartea mamei , in urma cu 22 de ani, tata nu a dorit sa deschida succesiunea, spunand ca eu sunt unicul copil. Astazi, trebuie sa urmez etapele de succesiune, deoarce in urma decesului tatei, a ramas un apartament in care locuieste fiul meu.
As dori sa intreb care sunt procedurile care trebuie urmate, la notar, pentru ca sa fim in legalitate atat eu, cat si fiul meu. Ca unic mostenitor al parintilor mei, prin deschiderea succesiunii dupa ambii parinti, voi intra in posesia acestui apartament. Eu, la randul meu, doresc sa il dau fiului meu.
Cu multumiri,
Komisarul :(


Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Follow us: Avocatnetro on Facebook
Răspuns la discuția Lamurire
D-le consilier eu sunt angajata cu cim pe perioada nedeterminata si am o vechime neantrerupta in acelasi domeniu de activitate de 35 de ani, dar vroiam sa stiu daca aceasta perioada se poate adauga la vechime in carnetul de munca.
In acea perioada, eram in CO pentru perioada de vacanta de vara.
Discuție Lamurire
Buna ziua! Va rog sa ma lamuriti intr-o problema. Lucrez in invatamantul prescolar; in luna aug. 2010 in perioada 2-28, am lucrat cu contract de munca intr-un proiect finantat, fiind remunerata corespunzator. Intrebarea mea este: aceste zile lucratoare sau mai bine spus aceasta perioada poate fi trecuta in carnetul de munca ca vechime?
Multumesc.
Va multumesc pentru raspuns si LUMINARE!
Buna ziua!
Va rog sa ma lamuriti cu o problema destul de cidata pentru mine. Ma numesc Vintila Nina si sunt curator pentru tatal meu Bucur Ion internat intr-un centru de ingrijire persoane varstnice cu handicap de mai bine de 10 ani). In data de 11.03.2011 am primit o adresa cu o Decizie de recalculare a pensiei tatei, din care rezulta ca dupa stagiul de cotizare de 38 ani 2 luni si 25 de zile pensia aferenta punctajului mediu anual recalculat, in suma de 2971109 este mai mica decat pensia aflata in plata, in suma de 3192986, aceasta din urma mentinandu-se pana cand pensia rezultata prin inmultirea punctului mediu anual recalculat cu valoarea unui punct de pensie, va depasi valoarea pensiei in plata. Sa inteleg de aici, ca cea, cel care a recalculat pensia conform dosarului, nu a fost atent in 2005. In 31.03.2011 primesc o adresa in care sunt atentionata ca tata este debitor cu suma de 8553 RON, pentru perioada 1.04.2008-31.03.2011, cu aceasta suma care i s-a dat necuvenit, dupa spusele functionarei de la Casa de Pensii PH. Vin si va intreb: Cine este de vina pentru aceasta situatie creata? Cum pot depune o contestatie si catre cine ma adresez, fiindca functionara de la Casa, mi-a spus ca este normal sa se intample asa. Mie nu mi se pare normal ca explicatia data - vi s-au dat sume necuvenite, doar fiindca CALCULATORUL a citit CNP dvs. de curator si nu pe al tatalui- ii va tine de foame sau ii va plati medicamentele de care are nevoie.
Daca pensia data pana acum era de 991 lei la care se adauga o indemnizatie de 647 lei conform Legii 118, acum conform OUG 4/2005, pensia tatei va fi de 743 lei, din care i se vor lua cate 1/4, care sa acopere perjudiciuil ,,STATULUI,,.
Ete normal ca pensia aferenta sa fie diminuata doar pentru ca o alta functionara, sau functionar nu a fost atent atunci cand a recalculat pensia?? Cine este cel care plateste?
Probabil ca acestea sunt noile directii date de ... de exterminare in masa a pensionarilor.
Cu multumiri,
Komisarul