avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 935 soluții astăzi
Forum Activitate zugriman

Activitate zugriman

Spuneti-mi ,va rog ,in cazul in care vecinii nu semneaza anexele 1 ,2 pentru dezbaterea mostenirii,ce se poate face ?va multumesc.
Buna ziua.Anul trecut am aplicat pt ajutorul de incalzire,dar mi s-a refuzat dosarul pe motiv ca as avea 2 cladiri; situatia reala este de fapt urmatoarea:detin un singur apartament in care locuiesc si un chiosc din tabla amplasat pe terenul primariei,pt care platesc chirie,in care am desfasurat o activitate in urma cu 2 ani;acum activitatea e inchisa.Anul trecut am renuntat sa ma zbat,insa anul acesta situatia este mai critica deoarece avem si un copil,iar sotul este student;mentionez ca singurul venit al familiei este alocatia de 200 ron a copilului.Va rog sa ma sfatuiti ce demersuri ar trebui sa fac pt a beneficia de acest ajutor de incalzire si unde anume sa ma adresez pt clarificarea situatiei?poate fi acest chiosc considerat cladire si astfel un impediment ?deoarece nu intentionez sa renunt la el,in speranta ca voi pune in viitor pe picioare o afacere.Va multumesc anticipat.
Discuție Buna ziua
Am un teren care a fost intabulat de o cumnata, fara ca eu sa stiu, dupa moartea sotului.
Sunt proprietara terenului pe care i-l mostenesc si i-l administrez de peste 40 ani,din1959, conform rolului agricol si titlului de proprietate
Cumnata mea are si ia un teren mostenire cu titlul de proprietate si sustine ca este vorba despre acelasi teren. Desi terenurile difera conform expertizei facuta la solicitarea mea in 2005 prin :
- locatie unul este intravilan,celalalt este extravilan
- terenul meu este pe tarlaua nr.71/4, parcela 17 celalalt este pe tarlaua nr. 26, parcela 669
- de asemenea este si o diferenta de suprafata ; de la 4926 metri patrati cat este pe titlul meu de proprietate la 6000 metri patrati cat este pe titlul de proprietate al cumnatei, este o diferenta destul de mare de 1394 metri patrati
Intabularea terenului meu , de catre cumnata, s-a facut prin fals si uz de fals, fals in acte ,fals in declaratii si complicitatea unor functionari din primarie si de la Oficiul de Cadastru, influientati fiind de un nepot comisar in politia locala ,cu relatii mari si la procuratura si care este in bune relatii cu cumnata mea.
Cumnata ,o inginera de la primarie,cei de la politia locala spun ca aceste terenuri se suprapun , cum e posibil asa ceva ?
Am deschis un proces ,dar avand in vedere ca sunt inplicati multi : functionari de la primarie ,cadastru, procuratura, politie ,ma tem ca o sa pierd .
Ce as putea sa fac in aceasta situatie ?
Va multumesc anticipat.:((
cati ani este valabil un raport de expertiza extrajudiciara ?

am un raport de expertiza extrajudiciara facut in 2005 ,pentru ca sunt probleme din nou cu terenul in cauza trebue intocmit un nou raport de expertiza extrajudiciara ?