avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 552 soluții astăzi
Forum Activitate shumi84

Activitate shumi84

Buna ziua

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu urmatorul caz.
Am un apartatament (al 2-lea) proprietate personala pe care l-am inchiriat unei persoane fizice si contractul de inchiriere a fost inregistrat la fisc. Am o cunostinta care mi-a spus ca daca am contract de inchiriere inregistrat la fisc si il duc la primarie sa-l "inregistreze" si ei nu as mai plati in plus la impozit pe al 2-lea apartatament. Cand am mers la primarie mi sa spus ca nu exista nici o lege in acest sens si ca trebuie sa platesc cu 65% mai mult impozit pentru al 2-lea apartament.
Va rog sa ma lamuriti si pe mine daca exista vre-o lege sau nu si care e aia

Va multumesc
Buna ziua

As dori si eu niste sfaturi referitoare la un contract de inchiriere.
Detin un apartament proprietate personala si doresc sa-l inchiriez unor persoane care au PFA. Aparamentul e cu 2 camere iar in apartament urmeaza sa isi desfasoare activitatea 3 persoane cu PFA care profeseaza in domeni diferite. Nu stiu ce presupune inchirierea catre PFA cum se face contractu si in afara de acordului care trebuie dat de vecini ce ar mai presupune?
Cum e cel mai indicat sa fac contractul? Cu fiecare in parte sau sa fac cu o persoana si cu celelalte 2 comodat?
Răspuns la discuția Apartament la licitatie publica
Va multumesc mult pentru raspuns

Răspuns la discuția Apartament la licitatie publica
Pentru ca apartamentul in licitatie e 27000Euro + tva, asa scrie in licitatie
Buna ziua
Sunt nou in domeniu si nu am mai participat niciodata la o licitatie publica.
Doresc sa particip la licitatia unui apartamentu care a fost scos la licitatie de doua ori si nu sa vandut. Apartamentul apartine unei firme in insolventa.
Intrebarile mele: Cat trebuie platit tva-ul ? 25% din valoarea imobilului ? se poate "fenta" sa platesti mai putin tva-ul?
Precizez ca nu am mai detinut si nu detin pe numele meu nici un alt imobil.

Va multumesc.
ce bunuri pot fi executate?? ce sanse de castig as avea daca l-as da in judecata si cu ce pedeapsa se poate alege?
salutari tuturor, sunt nou pe forum,nu m-am mai confruntat cu probleme de genu si va rog frumos sa ma scoateti si pe mine din ceata
Asa cum e romanu,daca nu are de lucru isi face. Acum 2 luni un fost coleg de clasa ma rugat sa il ajut si pe el cu ceva banii ca a gasit ceva afacere si nu are destui bani si ma aburit ca are firma de transport si ca imi lasa garantie un camion (tir). Initial nu am vrut sa i dau nici un ban dar pana la urma iam dat 4000 de euro.afacerea nu a iesit cum se astepta iar eu am aflat intre timp ca,camionu nu e proprietate si e in leasing.Dupa ce am aflat l-am inregistrat audio in care recunostea ca nu mi-a spus ca are camionu in leasing (daca stiam nu i dadeam un leu)
dupa ce am aflat ca ma mintit am insistat sa facem act de imprumut la notar cu executare proprietati mobile si imobile cu caracter de succesiune( in caz ca se intampla ceva cu el ar trebui parintii sa i acopere imprumutul) lucru care l-am si facut.
daca nu imi da banii in termenu stabilit ce proprietati poate sa i execute? Din cate stiu eu nu are nici o proprietate imobiliara
Pot sa depun plangere penala pentru ca ma mintit?? Cu ce capete de acuzare?
Multumesc anticipat