avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 695 soluții astăzi
Forum Activitate alexteo19

Activitate alexteo19

Buna Ziua in data de 25-10-2012 am fost condamant la 6 luni inchisoare cu suspendare si 2 ani de incercare,

Conform legi din data de 26-10-2013 imi pot redobandi permisul de conducere,
Ptr dosar ar fii nevoie si de o copie a deciziei instantei de judecata, decizie care nici in momentul de fata nu mi-a ajuns la domiciliu, cum pot obtine decizia instantei si data specificata de mine mai sus poate fii eronata daca nu au fost specificate alte consecinte ptr fapta comisa?

Daca nu am fost explicit sau sunt necesare alte date ptr intrebarile care le-am formulat va rog sa raspundeti ce anume ar fii necesar.

Va multumesc.
Răspuns la discuția Permis anulat
Va multumesc pentru raspuns !
Discuție Permis anulat
Buna ziua , in cazul in care mi se anuleaza permisul de conducere legal este prevazut ca pot sa dau examen pentru redobandire dupa 1 an de zile de la data sentintei definitive.

Din momentul in care am predat permisul de conducere si pana la terminarea procesului au trecut aprox 2 ani de zile in care eu nu am condus si nici nu am solicitat dovada pentru a conduce.

Se poate redobandi categoria mai repede in vreun fel avand in vedere perioada de 2 ani in care nu am solicitat si nici nu am exercitat dreptul de a conduce ?
Si pe scurt cum pot face acest lucru daca se poate ?
Răspuns la discuția Dovada inlocuitoare
Am inteles ca trebuie cerere, dar nu cunosc ce acte trebuie sa atasez si ce ar trebui sa contina aceasta cerere,
Inteleg ca , o motivare pentru a justifica nevoia de aceasta dovada, dar ce acte sunt necesare.
Buna ziua , am avut un accident pe 1 ianuarie 2011,
Fiind revelionul am consumat si alcool , am un dosar penal in cercetare la udriste,
am primit dovada fara drept de conducere,
Ce acte imi sunt necesare pentru a mi se elibera o dovada cu drept de conducere,
mentionez ca inca la dosar nu a venit recalcularea alcoolemiei , dosarul nefiind inaintat la parchet, de la politie mi sa comunicat ca trebuie o cerere la parchet ,
nu prea mi s-au dat alte detalii , va rog daca se poate sa ma indrumati pentru a dobandi o dovada de circulatie . Cu respect A.Teodor
Răspuns la discuția Accident rutier (alcoolemie)
Inteleg , si va multumesc pentru raspuns , deja am platit taxa pentru reacalcularea alcoolemiei si astept un nou rezultat , mi-a fost acceptat la dosar si actul precum ca , sunt diabetic , si astept o minune ca sa zic asa dat fiind faptul ca la ora 1.10 aveam in aerul expirat 0.27 la ora 1.50 aveam in sange 0.95 la ora 2.50 nu va vad decat sa creasca , oricum nu am consumat alcool in excess nici nu imi permit, fapta a fost recunoscuta din primul moment , acum astept sa vad ce alte probleme voi mai intampina pentru neleguirea mea.
Răspuns la discuția Accident rutier (alcoolemie)
Stiu ca un avocat m-ar putea ajuta dar am avut foarte multe cheltuieli cu accidentul , avand in vedere ca m-am ales cu o fractura externa la glezna si plus ca a trebuit sa recuperez epava masini altfel primeam o amenda mult mai mare decat costul recuperari ,
Eu am legitimatie de diabetic pe care o port tot mereu la mine , acest act pot sa-l atasez la dosar si poate imi puteti da niste detali despre cum as putea sa adresez procurorului de caz acest lucru , precum ca am diabet si sa se ia in calcul la urmatoarea proba de sanga , care doresc sa o achit maine , poate cu un mic ajutor va iesi sub limita penalului
Cu Respect A.T.
Buna seara , pe data de 01.01.2011 am avut un accident soldat doar cu ranirea mea , un accident rutier considerat grav, am fost transportat la spital cu smurdul , in salvare am suflat in fiola si rezultatul a fost de 0.27 mg/litru alcool pur în aerul expirat , am fost transportat la spital mi s-au recoltat probe de sange 2 la numar 1 proba la ora 1:50 si cealalta la ora 2:50, nu sa specificat ca am diabet ( am diabet zaharat insulino dependent ) in urma rezultatelor de la iml sa stabilit ca la prima proba am avut o alcoolemie de 0.95 mg/ litru alcool pur in sange , exista vreo modalitate prin care pot ataca aceasta procedura pentru ca nu am fost intrebat daca doresc recoltarea de probe biologice avand doar o alcoolemie de 0.27 mg/l care conform legi nu este penala si se pedepseste doar cu suspendarea dreptului de a conduce pe o perioada de 90 de zile si amenda administrativa , ce sanse as avea ca la proba 2 de sange sa am o alcoolemie sub limita penalului ex : 0.79 ?
Va multumesc anticipat si astept raspunsuri abilitate .


Conform dovezi primite dupa 1 luna si ceva la sediul udriste scrie ca sunt incadrat la urm articole
ART. 48+111/4+102/3/A
Nu am semnat nici o proces verbal sau alte acte .