avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 935 soluții astăzi
Forum Activitate ComisarMiclovan

Activitate ComisarMiclovan

Va cer ajutorul intr-o problema relativ delicata:
- impreuna cu 2 rude detinem un teren (cu titlu de proprietate si cadastru, desigur) de cca 32 ha.
- deoarece cele 2 rude NU ma lasa sa ies din indiviziune si nu am nici timp nici bani sa deschid actiune, (si scuze, de sila pe care mi-o provoaca respectivele rude) m-am hotarat sa le cedez treimea mea de proprietate cu doar plata compensatorie a cheltuielilor ocazionate de obtinerea in instanta, cadastru, impozite, etc).
Ce pasi trebuie sa urmez si mai ales dupa intocmirea actelor ce masuri trebuie sa iau pentru ca sa NU mai am alte probleme ulterioare (ex: impozite, taxe, etc)
Pot introduce in actul de cedare un paragragraf prin care sa le OBLIG sa faca (dupa cedare si plata sumelor datorate mie) acele demersuri prin care sa NU mai figurez ca proprietar cu precizarea ca neindeplinirea duce la nulitatea cedarii?

Cu multumiri anticipate
Va multumesc,

E practic cea de-a doua cerere...... si Va intreb daca nu cumva se poate "interpreta" cererea de audienta ca o forma de trafic de influenta......ca deh, traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul .
Stiu ca urmeaza apoi "balciul" intoarcerii dosarului la jud de sector, etc... apoi cel cu incuviintarea executiei sentintei si in final ... executor judecatoresc.
Va solicit ajutorul pentru a (ma) lamuri - dupa cum urmeaza:
- la jumatatea lunii Octombrie 2011 Trib. Mun. Buc, sectia x civila, a pronuntat in sedinta publica o sentinta favorabila mie.
- au trecut practic 4 luni si nu am primit inca acea sentinta in forma scrisa (redactata)
- am solicitat prin cerere sa se urgenteze tehnoredactarea si trimiterea sentintei in vederea punerii in executare a hotararii judecatoresti. = > TOT NIMIC#-o
Care este TERMENUL LEGAL de redactare si unde ma pot adresa pentru o eventala audienta in situatia data?

Cu multumiri anticipate.
Răspuns la discuția RADIERE AUTO
Va multumesc!

Ca sa fiu mai explicit:
- am o masina veche dusa la o cunostiinta intr-o comuna -> pe asta vreau sa o radiez.
- am in intentie sa cumpar una pt fiul meu si apoi una pt mine- ambele s-h.
Deci ,
- pt ce pe care o radiez NU platesc "taxa" -asa inteleg- corect?
- pt cele 2 care intentionez sa le cumpar - > fac cerere, se respcinge, si ma duc in instanta, etc......si astept... "recuperarea" (sau alegerile, etc) :((
Discuție RADIERE AUTO
:))Cu sitma si urari de LA MULTI ANI!

Am 2 intrebari re. la ultima "regelementare"a taxei auto :
1. daca radiez masina se mai plateste aceasta prea-minunata taxa ?X-(
Inteleg ca inca NU s-a promulgat legea.......
2. poate fi evitata aceasta taxa SUPRA-ABUZIVA prin folosirea unei procuri notariale incheiata pe termen nedefinit intre "vanzator" si "cumparator"?:O
(ideea e sa nu dea si pt. asa ceva OUG "de interdictie"- ar fi ANTICONSTUTIONAL,
dar CE mai e CONSTITUTIONAL in Romania? :((
Cu multimiri anticipate !
PS Am folosit ghilimele pt ce ar fi de fapt NORMAL #-o pt cei normali ...
Răspuns la discuția 2 probleme
Multumesc!
sper sa nu ajung la faza asta............dar la TMB este de-a dreptul "Curtea Miracolelor"......
Orium o sa fac o vizita pe la DNA sa vad cum pot sa initiez o plangere.
Discuție 2 probleme
1. In ce conditii se poate -LEGAL- cere suspendarea unui proces civil ?
2. Daca motivele invocate NU sunt cele admise de lege si totusi judecatorul (CORUPT[/b]) X-( aproba suspendarea........ce se (mai) poate face?
- mers la DNA cu ISTORIA actelor de CORUPTIE?
- ce alt demers OFICIAL/LEGAL ar mai fi posibil?

Multumiri anticipate...
Nota este vb. de TMB - una din sectiile civile.
Subiect baza = am depsus o plangere penala la parchetul Sect x din Bucuresti.
Problema:
NU s-a dat initial un numar de inregistrare ci doar numarul "de condica"
Am revenit dupa 3 zile si dupa INSISTENTE am primit o stampila specifica registraturii dar pe care NU au trecut nimic#-o, si au spus ca nr si data sunt cele de condica.
Au trecut deja 10 zile si la sectia de politie locala NU se poate verifica daca p.p. a ajuns spre anchetare.

CE POT FACE in aceasta situatie? :O
Multumiri anticipate.
Va multumesc,
Ar mai fi o problema: probele despre care spuneti ar fi doar fotografii pe care le pot face eu stand la panda - sunt ok? sau pot fi contestate si considerate ca aducand asa-zise prejudicii "fata de viata privata, etc" si alte asemenea "motive" de 2 bani.
Nota: respectivii sunt tzxxxxi - mai spalati dar......
Buna ziua!
Am urmatoare problema: trebuie sa dau o somatie catre niste "chiriasi ( tolerati) cu care sunt in prices de evacuare silita . Stiu ca desfasoara activitati economice in acea casa si vreau sa dau o somatie pentru a deschide ulterior actiune penala.
Evident somatia se refera la incetarea activitatilor economice ilegale pe care acesti
tzxxxxi le desfasoara si la neplata sumelor datorate la intretinere.
Pot apela la un notariat sa trebuie neaparat sa apelez la un executor judecatoresc?