avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 889 soluții astăzi
Forum Activitate tonica

Activitate tonica

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Foaia matricola o puteți solicita încă o data de la unitatea scoală unde ați finalizat studiile, de obicei se eliberează fără taxa. Pentru eliberarea unui duplicat dupa diploma de absolvire ve-ti avea nevoie de o declarație notariala, un anunț în Monitorul oficial si doua poze. Deoarece dumneavoatra sunteti in Anglia declaratia va trebui sa o faceti la ambasada sau consulat, totodata ve-ti avea nevoie sa imputerniciti pe cineva sa faca demersurile necesare obtinerii actelor si a ridicarii acestora deci si asta costa, plus drumurile dumneavoastra la consulat/ambasada, probabil si zilele de munca. Acestea sunt demersurile si cheltuielile pe care va trebui sa le faceti pentru a inlocui actele pierdute, va faceti calculele si le solicitati cheltuielile.,
Răspuns la discuția Violarea casutei postale
Multumesc
Buna seara, lucrez intr-o institutie publica pe un post unic si am un calculator care deserveste strict departamentul unde lucrez, in zilele de concediu de odihna sau medical ori invoiri directorul trimite un alt angajat sa-mi tina locul, acesta cunoscand parola intra pe calculator, zilele trecute dorind sa revad niste articole, despre DPO, pe internet am accesat istoricul internetului sa le gasesc mai usor si am avut surpriza sa constat ca in perioada cand eram inlocuita pe calculatorul meu se intra pe site-uri de pariuri, filme, facebook, jocuri etc, totodata am vazut ca s-a intrat in casuta personala de email. Mentionez ca nu am salvat niciodata parola acesteia, cine a intrat cunostea parola, este posibil s-o fi vazut vreodata cand am intrat in email.
Intrebarea mea este daca printscreenul istoricului din zilele in care nu am fost la serviciu si stiu persoana care m-a inlocuit sunt suficiente pentru a depune plangere penala pentru violare de corespondenta ( nu pot discuta acest aspect cu conducerea deoarece persoana in cauza este sotul directoarei).
Daca public printscreenurile cu istoricul navigarii pe internet din perioada cand nu am fost la serviciu risc sa fiu acuzata de ceva - mentionez calculatorul este al institutiei.
Va multumesc mult pentru promptitudine, fisa de apt conditionat-limitarea expunerii la alergeni si iritanti respiratorii; Purtarea EIP (masca) -a fost data de medicul de medicina muncii cu care unitatea are contract, purtarea de masca a fost data in conditiile in care eu am nevoie pentru unele activitati de dosare din arhiva, intocmire adeverinte pentru persoane care se pensioneaza, foi matricole ale absolventilor etc (aceasta a fost explicatia medicului ). Angajatorul a luat in considerare fisa de aptitudini dar mi-a dat un raspuns insotit de un normativ intern de acordare a echipamentului individual de protectie in care se specifica ca factori de risc - Expunerea la noxe, Pericolul de accidentare sau imbolnavire _ Alergii, iar ca echipament de protectie - Masca de protectie, din aceasta adresa reiesind ca pot indeplini si atributia de responsabil de arhiva si sa fac lucrarea de selectionare. Nelamurirea mea este daca prin acel normativ conducerea ma poate sanctiona disciplinar in situatia in care refuz sarcina de responsabil cu arhiva. Va multumesc
Am primit ca atributie de serviciu sa aranjez arhiva unitatii (inventariere, legare si scoatere din arhiva documente care au termen de pastrare expirat) in conditiile in care am astm bronsic si rinita alergica care se agreaveaza de cate ori intru in arhiva si lucrez cu documentele de acolo (documente cu o vechime de pana la 80 de ani), medicul de medicina muncii imi da un aviz „Apt conditionat si evitarea expunerii la alergeni”. Am depus conducerii unitatii de invatamant o adresa prin care le aduceam la cunostinta faptul ca nu pot lucra in arhiva, dar conducerea unitatii a solicitat unei firme de protectia muncii un normativ intern de acordare a echipamentului individual de protectie in care se specifica ca factori de risc - Expunerea la noxe, Pericolul de accidentare sau imbolnavire _ Alergii, iar ca echipament de protectie - Masca de protectie.. Ce pot face in situatia data deoarece am probleme de fiecare data cand intru si lucrez in arhiva. Mentionez ca sunt incadrata ca si secretar unitate scolara iar atributia cu arhiva este doar o sarcina printre altele zeci de sarcini pe care le am, de asemenea mai mentionez ca nu am semnat niciodata ca as accepta sa fiu numita responsabil cu arhiva si aceasta responsabilitate nu imi este trecuta explicit in fisa fostului.
Acestea sunt prevederile Legii 153 din 2017 si un raspuns clar l-ai putea obtine doar de la cei care au facut legea.
Deoarece am primit o amenda pentru parcare pe un loc rezervat unei institutii ( loc nemarcat cu rezervat - era doar o urma de numar scris cu vopsea alba) v-as ruga sa-mi spuneti daca exista legislatie care prevede cum trebuie marcate locurile rezervate sau inchiriate si daca este posibil sa si specificati legislatia. Va multumesc
Pentru diploma de bacalaureat trebuie facuti urmatorii pasi
1. de la liceul unde ai absolvit se solicita o adeverinta pentru eliberarea unui duplicat, adeverinta trebuie sa contina seria si numarul diplomei, numarul de eliberare a diplomei si data eliberarii diplomei
2. Pe baza acelei adeverinte se da un anunt in Monitorul oficial la acte pierdute ( monitor care il ve-ti primi acasa)
3. copie xerox legalizata a certificatului de nastere
4. declaratie notariala in ce imprejurari a fost pierdut actul de studiu
5. 2 poze
6. timbru fiscal de 2 lei
Cu toate actele de mai sus si cu o cerere de eliberare a unui duplicat va duce-ti la Inspectoratul Scolar Judetean de care apartine liceul absolvit si ve-ti primi o decizie de eliberare a unui duplicat. Acea decizie si dosarul cu actele cu care v-ati prezentat la ISJ mergeti la liceul pe care l-ati absolvit si o sa va elibere un duplicat.

Probabil este aceeasi procedura si pentru diploma de ucenicie.
Va rog sa-mi spuneti daca un director de scoala poate fi membru de sindicat?
Astept raspunsuri cu trimiteri la legislatie deoarece liderul de sindicat spune ca directorul de scoala poate fi membru de sindicat si sa plateasca cotizatie dar nu poate fi parte in procesele deschise de sindicat impotriva unitatii (referitor la castigarea uno drepturi de natura salariala), iar conducerea inspectoratului sustine ca directorul se afla intr-un conflict de interese daca este si membru in sindicat.
Astept raspuns cat mai urgent.
Va multumesc.
Va multumesc foarte mult pentru promptidudinea cu care mi-ati raspuns