avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 718 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters202742

Activitate ContSters202742

si atunci in ce mod (prin ce operatie juridica) se poate asigura copilul prezumtiv donatar ca bunul poate ajunge la el?se poate face o vanzare-cumparare sub conditie.(conditia ca la partaj bunul sa pice in partea vanzatorului si nu al sotului vanzatorului)?
Exista vreo cale juridica prin care bunul sa poata fi transmis valabil catre fiu/fiica in timpul vietii sau pentru cauza de moarte?
Ma puteti ajuta cu un sfat?
Multumesc frumos!
Daca bunul imobil dobandit in timpul casatoriei cu contributia egala a celor doi soti nu este partajat la divortul acestora, poate unul din ei sa testeze(doneze)sub conditie unuia din cei 4 copii ai lor partea ce-i va reveni donatorului in urma partajului conventional sau judiciar?
Mentionez ca intre cei doi fosti soti exista un partaj notarial de folosinta al bunului imobil si ca mama doreste sa doneze partea din imobil pe care o foloseste exclusiv fiicei sale.
E vorba de un act de donatie afectat de o conditie
Va multumesc
Spuneti-mi ca nu sunteti jurist...altfel nu vad cum ati putea sustine ca in caz ca fac dovada ca exista un prejudiciu nu pot sa solicit daune interese in caz de neexecutare culpabila a obligatiilor contractuale.
Buna ziua,

Am incheiat un contract cu un operator de servicii de telefonie.Dupa expirarea perioadei minime contractuale am decis sa imi fac un abonament si la televiziune IPTV (prin internet).Dupa ce am asteptat 2 luni de zile instalarea serviciului (fata de 4-5 zile termenul mediu) mi-au instalat serviciul de Tv prin internet insa din prima zi aceasta nu a functionat corespunzator( se bloca tot timpul )
Mi s-a spus ca e o problema cunoscuta ca e ceva la serverul lor si ca sa astept .Am asteptat 3 luni de zile in care apropae zilnic am revenit cu sesizari si reclamatii.Intr-un final am solicitat rezilierea unilaterala a serviciului din considerente tehnice si restituirea sumelor platite pentru echipamentele necesare receptiei programelor tv Lucru care s-a petrecut.

Problema:In contractul semnat cu ei scrie cat platesc eu daca contractul inceteaza inainte de termen din culpa mea.(250 de euro) insa nu scrie nimic de cuantumul daunelor interese pentru cazul in care contractul inceteaza din vina lor.

IntrebarePot folosi aceasta valoare-- (250 de euro) ca valoare a daunelor interese datorate de companie mie, plecand de la ideea ca intre parti trebuie sa existe un echilibru contractual si ca valoarea indicata este un fel de clauza penala ce determina in avans cuantumul despagubirilor?
Răspuns la discuția stabilire cota contributie
multumesc pt raspuns dar nu inteleg ce ati vrut sa spuneti cu raspunsul "da" dat la o intrebare care avea doua variante de raspuns." da" la prima sau la a doua parte a intrebarii? :)
multumesc
Buna ziua,

Am incheiat un contract cu un operator de servicii de telefonie.Dupa expirarea perioadei minime contractuale am decis sa imi fac un abonament si la televiziune IPTV (prin internet).Dupa ce am asteptat 2 luni de zile instalarea serviciului (fata de 4-5 zile termenul mediu) mi-au instalat serviciul de Tv prin internet insa din prima zi aceasta nu a functionat corespunzator( se bloca tot timpul )
Mi s-a spus ca e o problema cunoscuta ca e ceva la serverul lor si ca sa astept .Am asteptat 3 luni de zile in care apropae zilnic am revenit cu sesizari si reclamatii.Intr-un final am solicitat rezilierea unilaterala a serviciului din considerente tehnice si restituirea sumelor platite pentru echipamentele necesare receptiei programelor tv Lucru care s-a petrecut.

Problema:In contractul semnat cu ei scrie cat platesc eu daca contractul inceteaza inainte de termen din culpa mea.(250 de euro) insa nu scrie nimic de cuantumul daunelor interese pentru cazul in care contractul inceteaza din vina lor.

IntrebarePot folosi aceasta valoare-- (250 de euro) ca valoare a daunelor interese datorate de companie mie, plecand de la ideea ca intre parti trebuie sa existe un echilibru contractual si ca valoarea indicata este un fel de clauza penala ce determina in avans cuantumul despagubirilor?

Multumesc
Buna ziua

Intr-un imobil exista mai multe apartamente individuale in proprietatate exclusiva si un pod aflat in proprietate comuna perpetua si fortata (cel putin asa apare intr-unul din actele de proprietate ale unuia din coproprietarii existenti in imobil)
Natura juridica a acelui pod nu a fost niciodata contestata de coproprietarii din respectivul imobil.Mai mult, cand un coproprietar a incercat sa inchida o parte din podul comun si sa il treaca in proprietate exclusiva (in cadastru) ceilalti vecini s-au adresat instantei obtinand o hotarare definitiva si irevocabila de desfiintare a acelor lucrari edificate pe spatiul comun, apreciat de instanta ca fiind coproprietate comuna perpetua si fortata.

Daca in acest imobil un coproprietar vinde o parte determinata din podul comun (coproprietate comuna perpetua si fortata) unui vecin (asadar amandoi stiu care e natura juridicaa acestui pod) si apoi instainatorul partii din pod vinde unitatea individula (apartament proprietate exclusiva plus cota parte abstracta din podul comun ) unui tert acesta din urma poate invoca nulitatea absoluta a actului incheiat de autorul lui cu vecinul sau privitor la acea parte din podul comun?

Ce se intampla daca de la data actului au trecut mai mult de 30 de ani, tertul poate invoca frauda la lege?E nulitate absoluta sa instrainezi o parte determinata dintr-o suprafata aflata in coproprietate comuna perpetua si fortata?

Multumesc
Răspuns la discuția stabilire cota contributie
Buna ziua, multumesc pt amabilitatea de a-mi raspunde la intrebare(i)

Intre cei doi soti bunul cel mai important astazi de impartit este imobilul (apartamentul ) As vrea sa stiu doua lucruri:

1 cota de contributie se stabileste pt intreaga perioada cat au fost casatoriti si apoi se aplica concret la paratajul bunului imobil sau se ia in considerare contributia de la data achizitionarii imobilului (1973), functie de castigul salarial net al fiecaruia dintre cei doi soti si tinand cont de contributia efectiva a mamei sotiei la achizitionarea respectivului bun imobil?

2. Este relevant faptul ca sotul si a abandonat familia inca din 1981 , lasandu-si sotia sa aiba singura grija de gospodarie si de cei cinci copii minori (existand o hotarare a instantei definitiva si irevocabila prin care acesta era obligat la plata unei pensii de intretinere catre cei cinci copii ai sai)?

Personal sunt revoltat de iresponsabilitatea sotului si de tupeul acestuia care, dupa ce si-a abandonat sotia si cei cinci copii minori, dupa ce a primit o masina cadou si mobila din casa vine si pretinde mai mult de cincizeci la suta din apartamentul obtinut cu contrbutia importanta a mamei sale soacre.

Va rog da-ti-mi un sfat .Trebuie sa existe o cale legala de a indrepta aceasta nedreptate

Multumesc
Buna ziua,
in anul 1965 AA si BB se casatoresc.In anul 1973 cei doi soti cumpara un bun imobil (apartament) insa cu contributia de facto a mamei lui AA (50 la suta din valoarea bunului declarata in acte) intre 1973 si 1981 sotia AA strange intr un cont CEC personal banii primiti periodic de la mama sa pentru a achizitiona un autoturism. In 1980 AA lichideaza contul CEC si cumpara un autoturism pe numele sotului BB.
In 1982 dupa ce se naste cel de al 5 lea lor copil , BB se mute in alt oras unde cunoaste pe CC cu care face doi copii si alaturi de care intemeieaza o familie.fara a mai contribu financiar la cresterea celor 5 copii minori proveniti din relatia cu AA.
In 1988 sotia AA obtine hotarare definitiva prin care BB este obligat la pensie alimentara fata de cei cinic copii.In
In 1992 aa si BB inchiriazaunui tert bunul cumparat in 1973 impreuna cu AA, incasand in mod abuziv 90 la suta din veniturile astfel inregistrate.
In 2001 AA si BB divorteaza prin acordul partilor dupa ce in prelabil BB semneaza o conventie (neautetnica) prin care BB ii promite cedarea catre AA a cotei sale dintr-un teren dobandit in timpul casatoriei, conventie pe care BB nu o respecta
Ce sanse sunt ca AA sa obtina mai mult de 50 la suta din imobilul apartament cumparat in 1973 ?
Mentionez ca AA a beneficiat de un salariu mai mic in medie cu circa 20 la suta decat BB
Faptul ca AA a crescut singura 5 copii si a avut grija de imobil zeci de ani nu are nici o importanta?
AA insa are livretele sale CEC pprecum si cele ale mamei sale.In plus are numerosi martori care pot depune marturie in favoarea sa (inclusiv cei cinci copii ai sai )
Multumesc