avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1040 soluții astăzi
Forum Activitate carmenchi

Activitate carmenchi

Am optinut in urma unei interventii chirururgicale un concediu medical de la un spital privat.Concediul a fost acordat la iesirea din spital.La comunicarea dupa 3 saptamani a rezultatului biopsiei mi s-a cerut sa restitui concediu medical deoarece cel care a acordat concediu a fost mana a doua la operatie,mana unu nu are contract ci casa.,Cum pot proceda in acest caz avand in vedere ca pentru aceasta perioada nu am acoperire la serviciu si ca mi a fost comunicat foarte tarziu aceasta situatie.
Daca pentru o microintreprindere,nu am facturile dar imi apar in extras decontarea utilitatilor,pot inregistra direct cheltuiala cu cont banca.Mentionez ca unitatea nu este platitoare de tva.
Răspuns la discuția Reglare furnizori
nu am facturile,apar platile in extras
Răspuns la discuția Diminuare sold cont banca
in extras e suma mai mica
Răspuns la discuția Diminuare sold cont banca
si cum sa inregistrez dupa ce stornez
Răspuns la discuția Diminuare sold cont banca
in cazul prezentat cum pot regla sa corespunda sold cont 5121 cu extrasul ?
cum se contabilizeaza cm sarcina si lehuzie?
am preluat o evidenta in care contul 401 la dec a fost inchis cu4551 ,din ce am observat facturile se achita prin banca dar nu are creata cheltuiala aferenta si la sfasit an soldurile creditoare#-o 401 au fost inchise cu 4551 si la final 4551 are sold creditor in rosu ,cum pot remedia#-o#-o
Răspuns la discuția Diminuare sold cont banca
eu am preluat acum o evidenta,am vazut ca banii au fost inregistrati in anul 2009 ca depozit
5121=5121, acest depozit nu mai exista a fost folosit in interes personal ,nu stiu cum pot regla
Daca o microintreprindere a diminuat un depozit bancar pentru alte scopuri decat cele pentru societate, cum poate fi reglementata in balanta situatia contului 5121?