avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 896 soluții astăzi
Forum Activitate mrbodo

Activitate mrbodo

Răspuns la discuția Amenda pentru lipsa rovinietei
multumesc pt raspuns :)
Salutare ! Suma amenzii era ceva gen 250 de ron , a 2 a zi am achitat amenda fiind redusa la jumatate ca m am incadrat in timpul acela de 48 H . ..dar nu am fost atent la procesul verbal unde scria ca trebuie sa mai achit o taxa de 28 de euro,bani ce reprezinta despagubirea rovinetei ...am inteles bine ?
In cazul in care nu achit aceasta suma care sunt riscurile ? va multumesc.
Răspuns la discuția Amenda rovinieta
Multumesc pt raspuns Stan Petru-Radu , alta solutie exista ?
Va salut cu respect ! :)
In anul 2010 am vandut un autoturism prin contract de vanzare-cumparare,am radiat-o de la fisc iar obligatia cumparatorului era ca in termen de 30 de zile sa o inmatriculeze pe numele sau.Tin sa precizez ca am pierdut legatura cu noul propietar,iar astazi 03.04.2012 am primit o
surpriza :)) amenda pe numele meu pt rovinieta din data 7.11.2011,asta inseamna ca masina nu a fost inmatriculata nici pana in prezent.
Cum trebuie sa procedez pt a evita amenda deoarece masina nu-mi mai apartine. Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Citatie de la locul de munca
Va multumesc frumos pt raspuns ! sa rezolvat , am contactat un avocat care o sa ne reprezinte ! exact cum a-ti spus si dvs. sunt foarte multe contradictii in cererea de chemarea in judecata si actele pe care le au la dosar :)
Răspuns la discuția Citatie de la locul de munca
Problema este ca la dosarul intocmit de ei apare chitanta mea de 1700 dar a colegului meu nu . iar in cererea de chemare in judecata apare ca fiind o alta chitanta de a mea de 400 ron care nu exista :D . oare daca merg la firma lor si cer o copie dupa statul de plata si dupa cotorul chitantierului primesc ? ca sa vedem de ce nu apare la dosar si chitanta de 1700 a colegului .
Va salut cu respect ! Povestea mea incepe in urma cu 2 ani cand am lucrat la o firma unde am avut gestiune comuna cu inca o persoana. La primul inventar si ultimul am iesit lipsa o suma de bani (nici pana in prezent nu stiu ce suma a fost exact) fapt ce a atras asupra sa oprirea lichidarii (de pe luna iulie) si avans + lichidare (luna august) o suma undeva la 1700 de persoana bani pt care ne a pus sa semnam pe statul de plata undeva la 1 septembrie si in schimb am primit o chitanta precum ca ni se imputa suma de 1700 conform cu inventarul .
Zilele trecute am primit citatie de la firma respectiva pentru Fond pretentii iar in cererea de chemare in judecata scrie pe data de x in urma inventarului sa constatat o lipsa in gestiune a paratilor de 2000 si prin acest fapt ne a fost desfacut contractul de munca iar din intreaga suma s-au recuperat doar de la mine suma de 400 roni .
Bun in aceasta afirmatie din ce stiu eu sunt 3 lucruri gresite . 1 . inventarul nu a fost facut la data care scrie in cerere de chemare in judecata
2. chitanta aceea de 400 roni nu imi aduc aminte de ea :) plus ca scrie ca a fost inregistrata undeva cu o luna jumate dupa ce noi am parasit firma . si mai rau de atat ei ne`au taiat o chitanta mie de 1700 , o chitanta colegului de 1700 . plus ca nu am mai primit nici bonurile de masa pe ultimile 2 luni .
3.in aceasta cerere mai scrie ca ne`a fost desfacut contractul de munca ,fals . contractul a fost pe perioada determinata si a fost incheiat cum l au stabilit de la inceput .
Cand noi am plecat de la firma respectiva nu ne`au pomenit ca mai avem sa le dam vreun ban :) mai mult decat atat contractul a fost incheiat cu litera corespunzatoare precum ca nu au fost probleme iar dupa 2 ani de zile asa din senin se trezesc ca mai vor niste bani .
Astept sfatul Dvs . credeti ca ar fi mai bine sa renuntam si sa le achitam acea suma ? sau sa mergem in proces ? Va multumesc :)
Răspuns la discuția Plangere contraventionala
merita efortul ? dureaza mult toata treaba ? ca nu prea stau asa de bine cu timpul liber...
Salutare la toata lumea ! si va multumesc anticipat !

Toata actiunea sa petrecut ieri 12.aprilie,la iesirea din oras unde erau 2 echipaje de politie care isi faceau datoria, in momentul in care am trecut prima oara pe langa ei nu aveam centura de siguranta pusa,unul dintre agenti sa uitat destul de insistent la mine dar era prins intr o discutie cu un alt sofer si nu a apucat sa ma opreasca.
La intoarcere lucrurile sau schimbat :D (tin sa mentionez ca aveam centura pusa de aceasta data) agentul ma vazut din departare,a traversat repede strada si ma oprit de parca eram cel mai mare infractor :)) acesta sa prezentat si a zis ca trebuie sa ma sanctioneaze cu 2 puncte ca nu aveam centura pusa cand am trecut prima data :)) bun am zis asta e .iam dat toate actele mai putin buletinul care nu il aveam la mine..ce credeti ? mi a dat amenda 400 Roni ca nu aveam toate actele la mine + cele 2 puncte pt centura,desi cand el ma oprit o aveam pusa.
Dupa ce a terminat de scris mi a adus actele iar eu am refuzat sa semnez procesul verbal, intrebarea mea este.. pot sa depun o contestatie,exista vreo modalitate ca sa anulez amenda ?