avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 835 soluții astăzi
Forum Activitate roxanaalex

Activitate roxanaalex

Răspuns la discuția taxa de succesiune
la banca am facut un dosar si asteptam un raspuns in max 30 de zile de la depunerea dosarului
Problema este ca la data mortii, fratele meu avea masina amanetata, parintii mei, fara a avea cunostinta, la acea data, de eventuale datorii au scos masina de la amanet contra unei sume considerabile.
Care ar fi tratamentul acestei probleme? Parintii nu au mostenit pur si simplu masina, au platit pt ea
Buna ziua, va rog sa ma ajutati si pe mine.
Fratele meu a decedat pe 14 iunie, pe numele lui avea o masina care la data decesului era amanetata.
Parintii mei au scos-o de la amanet, si noi am decis ca taxa de succesiune sa o facem cu titlu de inventar.
Masina era luata cu banii de la un credit de nevoi personale pe numele fratelui decedat , care avea si asigurare de viata.
Va rog spuneti-mi si mie daca familia ar mai putea avea probleme cu banca , in sensul restituirii creditului , sau daca familia ce-i va mosteni masina raspunde de eventuale datorii dovedite ale fratelui decedat.
Va multumesc si astept raspunsul dv.
Buna ziua,
Stie cineva daca este permisa luarea cu titlu de imprumut a motorinei de la o ferma in luna mai si returnarea in luna iulie?
Imprumutul are loc intre 2 ferme cu acelasi director general.
Buna ziua,
sunt noua in contabilitatea societatilor cu profil agricol, si nu inteleg daca taxarea invarsa la cereale se aplica si stocului existent in magazie sau doar recoltelor din acest an?:">
Va rog ajutati-ma si pe mine,
cum inregistrez o factura pt procesarea uleiului de la o firma, daca eu trimit materia prima iar ei imi factureaza doar procesarea, cu mentiunea numarului de pet-uri de ulei ce trebuie ridicat?
Cum inregistrez uleiul rezultat?