avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 274 soluții astăzi
Forum Activitate andreea.cobianu

Activitate andreea.cobianu

Răspuns la discuția desfiintare post
multumesc pentru informatii. o seara placuta tuturor
Care este procedura de desfiintare a unui post in situatia in care acesta a ramas vacant ca urmare a concedierii disciplinare a salariatului? Am concediat disciplinar salariatul, conducerea a decis angajarea unei alte persoane dar pe un alt post. din momentul in care salariatul a fost concediat ce fel de acte/documente/decizii trebuie intocmite astfel incat sa reiasa ca postul ocupat de cel concediat nu mai exista in firma?
in regulamentul intern al firmei la care lucrez e prevazut ca evaluarea salariatilor se realizeaza o data la 3 luni/6 luni in functie de postul. ce se intampla daca aceste evaluari nu se fac?
care sunt demersurile necesare schimbarii regulamentului intern?se intocmeste vreo decizie semnata de conducere, sau pur si simplu se afiseaza noul regulament si salariatii sunt pusi sa semneze cum ca au luat la cunostinta de noile prevederi ale ROI?
si apoi incepe negocierea contractului colectiv de munca. din partea conducerii va semna PV facut in urma negocierilor doar directorul general?iar din partea salariatilor doar reprezentantul salariatilor?sau mai pot participa si alte persoane la aceste negocieri?
ca sa inteleg mai bine: se aduna toti salariatii si aleg 3 persoane (sau cate vor ei)care sa numere voturile. se face o hotarare scrisa in care se decide ca "adunarea generala a decis ca responsabili cu numararea voturilor sunt x,y si z"?
cum se infiinteaza comisia care se ocupa de numararea voturilor?e suficient un proces verbal inregistrat in registrul de intrari/iesiri documente?
lucrez la o firma nou infiintata, caen 1814, si ma ocup de personal. avem 50 de muncitori necalificati, 1 responsabil ssm/psi, 1 translator, 6 CTC, 3 sefi de lot, 1 rogramator productie, 1 contabil si eu - responsabil RU. directorul general e in preaviz... trebuie sa incheiem contract colectiv la nivel de unitate, dar mai intai trebuie ca salariatii sa-si aleaga un reprezentant prin vot secret.
cine va participa la vot? toate categoriile de salariati (ctc, sef lot, ssm/psi, muncitorii, contabil, RU etc.)?contabilul, responsabilul RU si responsabilul pe productie sunt considerati reprezentanti ai conducerii sau pot vota si ei?cine anume nu participa la vot?
cum trebuie sa decurga acest vot pentru a fi totul legal?cine initiaza organizarea votului?ce acte se intocmesc?
reprezentantul salariatilor e numit prin decizie semnata de directorului general sau e suficient procesul verbal incheiat in urma numararii voturilor?cine intocmeste si semneaza acest proces verbal? cine numara voturile?
va rog sa ma ajutati intrucat, dupa cum observati, nu am nici un fel de cunostinte provenite din practica referitoare la acest subiect, iar in legi nu am reusit sa gasesc raspunsuri la intrebarile de mai sus.
Discuție SSM si PSI
este posibil/legal ca persoana angajata pe postul de inspector SSM sa aiba in fisa postului si atributiile legate de PSI? seful meu vrea sa vada legea in care scrie ca trebuie sa fie 2 contracte diferite pentru SSM si PSI, mai exact vrea sa stie cine-i interzice lui sa desemneze un singur om, ce are un singur contract, pentru a acoperi ambele arii - SSM si PSI. va rog sa ma ajutati prin a-mi indica legile ce trebuie cunoscute in acest sens. multumesc