avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1931 soluții astăzi
Forum Activitate ionut36

Activitate ionut36

Răspuns la discuția reclamatie itm
Cred ca am formulat gresit , nu vreau salariul decit pentru 01.05 -12.05 ,caci sub nici o forma nu am cum sa primesc 20 de ron cind am salariu de incadrare 1539 la care se mai adauga comision si ore suplimentare
Buna seara ! Am si eu o intrebare legata de taxa de inmatriculare de care am auzit ca se va retrage ,si nu stiu cind se va intimpla ,sau daca se va intimpla
Răspuns la discuția reclamatie itm
Am inteles ! Dar nu ar trebui sa primesc si eu o decizie de incetare a CIM ? si pot face o plingere la itm in Ploiesti caci altfel costul de deplasare la Timisoara este prea mare?
Buna seara ! Am si eu o mare problema si multumesc anticipat tuturor celor care ma pot ajuta! Am lucrat la o firma din Timisoara ,eu fiind din Ploiesti ,si pe 12 05 2011 am considerat ca nu se merita si mi-am dat demisia .Am trimis demisia pe email la sediul firmei dar patronul a spus ca daca vreau sa demisionez va trebui ca preavizul sa il fac la sediu adica sa stau 2 saptamini la timisoara ,atunci am facut o alta demisie fara preaviz legea 79 art.8 parca si am trimiso prin posta dar cum ma asteptam a venit retur . Acum am primit un telefon de la patron care zicea ca nu a primit demisia si ca o sa-mi trimita el una pe care sa o semnez si tot odata sa fac o cerere de concediu fara plata din 12 05 pina pe 10 06 ca altfel nu poate sa imi dea restul de bani .Mentionez ca pentru perioada 01 05 - 12 06 am vazut astazi ca mi-au intrat in cont ca lichidare 20 de ron .Ce pot sa fac sa-mi recuperez salariul si bonurile aferente?
Răspuns la discuția demisia fara preaviz
Va multumesc pentru raspunsuri ,si va garantez ca am incercat un dialog normal dar nu sa putut mi-am racit gura de pomana omul e nevinovat , singura lui problema e ca sa nascut mult prea tirziu se crede inca in feudalism.
Răspuns la discuția demisia fara preaviz
Asta e singura solutie ? Pentru ca este destul de dificil financiar sa fac eu stiu cite drumuri pe la Timisoara ca la final sa ies in pierdere si de timp si de bani. Nu pot face o reclamatie ceva fara sa fiu nevoit sa ajung acolo?
Buna seara , am si eu o problema cu angajatorul si va rog sa ma ajutati daca se poate cu citeva raspunsuri . Pe data de 01 04 2010 in urma externalizarii departamentului unde lucram am fost preluat de o firma din Timisoara in aceleasi conditii salariale , mentionez ca eu locuiesc si lucrez in ploiesti. In urma unor discutii cu angajatorul legate de neacordarea tichetelor de masa di luna martie si a fluturasilor de salariu pe care nu i-am mai primit din luna ianuarie cit si pentru faptul ca masina pe care lucrez are probleme foarte grave angajatorul a raspuns foarte senin ca daca nu imi convine o sa ma cheme la sediu ca are nevoie acolo de om cind vrea si de cite ori vrea .Problema este ca nu am mai rezistat si mi-am dat demisia avind de gind sa respect si preavizul de 15 zile ,insa patronul a spus ca preavizul se face la sediul firmei .mentionez ca demisia am trimiso pe mail.Dupa ce am vorbit cu un coleg care mai trecuse prin asa ceva ma sfatuit sa scriu o demisie in care sa invoc art.79 alin.8 din codul muncii si sa o pun la posta cu confirmare de primire. Problema mea este ce pot sa fac pentru a recupera tichetele si salariul pe care il mai am de luat ,patronul spunind ca nu mai vad nimic. Va multumesc anticipat!
asta ar fi o solutie de moment tinind cont ca locul de munca al sotiei nu este o probleme putind sa se reangajeze oricind insa mai am o intrebare :cind ar trebui sa isi dea demisia ca eu sa pot depune dosarul?

Buba ziua : am si eu o problema si va sint recunoscator daca ma puteti ajuta . Sotia mea a nascut pe 17 02 2011 si inca este in concediu medical urmind sa intre in cic problema este ca nu prea se poate descurca singura si ar fi ideal daca as putea sa o ajut . Intrebarea mea este daca as putea sa intru eu in cic fara ca ea sa se intoarca la servici , sa isi dea demisia de exemplu , va multumesc anticipat!