avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1948 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... reclamatie itm
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

reclamatie itm

Buna seara ! Am si eu o mare problema si multumesc anticipat tuturor celor care ma pot ajuta! Am lucrat la o firma din Timisoara ,eu fiind din Ploiesti ,si pe 12 05 2011 am considerat ca nu se merita si mi-am dat demisia .Am trimis demisia pe email la sediul firmei dar patronul a spus ca daca vreau sa demisionez va trebui ca preavizul sa il fac la sediu adica sa stau 2 saptamini la timisoara ,atunci am facut o alta demisie fara preaviz legea 79 art.8 parca si am trimiso prin posta dar cum ma asteptam a venit retur . Acum am primit un telefon de la patron care zicea ca nu a primit demisia si ca o sa-mi trimita el una pe care sa o semnez si tot odata sa fac o cerere de concediu fara plata din 12 05 pina pe 10 06 ca altfel nu poate sa imi dea restul de bani .Mentionez ca pentru perioada 01 05 - 12 06 am vazut astazi ca mi-au intrat in cont ca lichidare 20 de ron .Ce pot sa fac sa-mi recuperez salariul si bonurile aferente?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:54, 17 Iulie 2018
Vi s-a cerut o cerere de concediu fara pata pentru perioada 12.05-10.06 intrucat aceasta perioada trebuie acoperita in vreun fel, in sensul ca anagajatorul trebia sa va emita decizia de desfacere CIM in maxim 5 zile de la incetarea raporturilor de munca.
Pentru perioada 01.05.-12.05.2011 ii puteti da in judecata.
[editat de admin]. Litigiul se va judecat la Tribunalul Prahova.
Ultima modificare: Duminică, 12 Iunie 2011
Alin Popescu, administrator
@ bioenergeta
Unde exista reglementat termenul de maxim 5 zile de la incetarea raporturilor de munca in care trebuei sa se emita decizia de incetare?

@ ionut36
Pentru recuperarea drepturilor salariale restante si a celorlalte drepturi va puteti adresa instantei de judecata (Tribunalul in a carui raza aveti domiciliu sau resedinta).â
De asemenea, puteti sesiza ITM-ul ..dar acesta nu-l poate obliga pe angajtor sa va plateasca drepturile salariale, ITM+ul constata neplata salariului si neacordarea a altor drepturi si va acorda un anumit termen pentru indeplinirea acestei masuri.
Am inteles ! Dar nu ar trebui sa primesc si eu o decizie de incetare a CIM ? si pot face o plingere la itm in Ploiesti caci altfel costul de deplasare la Timisoara este prea mare?
Reclamatia se depune la sediul social al angajatorului ... la ITM Timis.
De asemenea, o puteti trimite si la ITM Prahova insa acestia isi vor declina competenta spre solutionare catre ITM Timis

ITM Tmis
controlrm@itmtimis.ro

ITM Prahova
[ link extern ]
ionut36 a scris:

Buna seara ! Am si eu o mare problema si multumesc anticipat tuturor celor care ma pot ajuta! Am lucrat la o firma din Timisoara ,eu fiind din Ploiesti ,si pe 12 05 2011 am considerat ca nu se merita si mi-am dat demisia .Am trimis demisia pe email la sediul firmei dar patronul a spus ca daca vreau sa demisionez va trebui ca preavizul sa il fac la sediu adica sa stau 2 saptamini la timisoara ,atunci am facut o alta demisie fara preaviz legea 79 art.8 parca si am trimiso prin posta dar cum ma asteptam a venit retur . Acum am primit un telefon de la patron care zicea ca nu a primit demisia si ca o sa-mi trimita el una pe care sa o semnez si tot odata sa fac o cerere de concediu fara plata din 12 05 pina pe 10 06 ca altfel nu poate sa imi dea restul de bani .Mentionez ca pentru perioada 01 05 - 12 06 am vazut astazi ca mi-au intrat in cont ca lichidare 20 de ron .Ce pot sa fac sa-mi recuperez salariul si bonurile aferente?

Inteleg ca nu ati mai lucrat din data de 12.05. De ce trebuie sa fiti platit pana pe 12.06?

Alte discuții în legătură

Neplata salariu dinca antoneta dinca antoneta Buna ziua.Problema mea este urmatoarea:am un baiat care a lucrat 2 ani si6 luni la o firma particulara din Timisoara.In luna septembrie 2010 si-a incetata ... (vezi toată discuția)
Pot face plangere la tribunal ca la itm bucuresti am facut degeaba? florion24 florion24 Am lucrat la o firma de paza din Bucuresti si aveam obiectiv la METRO Ploiesti am fost dat afara conform art 55 lit b pe data de 5 05 2010,cand mi-am ridicat ... (vezi toată discuția)
M-au scos de pe statul de plata ela eu ela eu buna ziua! Am si eu o problema si doresc sa o impartasesc cu dumneavoastra in speranta ca ma veti putea ajuta...eu am lucrat la o firma din timisoara cu punct ... (vezi toată discuția)