Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... reclamatie itm
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

reclamatie itm

Buna seara ! Am si eu o mare problema si multumesc anticipat tuturor celor care ma pot ajuta! Am lucrat la o firma din Timisoara ,eu fiind din Ploiesti ,si pe 12 05 2011 am considerat ca nu se merita si mi-am dat demisia .Am trimis demisia pe email la sediul firmei dar patronul a spus ca daca vreau sa demisionez va trebui ca preavizul sa il fac la sediu adica sa stau 2 saptamini la timisoara ,atunci am facut o alta demisie fara preaviz legea 79 art.8 parca si am trimiso prin posta dar cum ma asteptam a venit retur . Acum am primit un telefon de la patron care zicea ca nu a primit demisia si ca o sa-mi trimita el una pe care sa o semnez si tot odata sa fac o cerere de concediu fara plata din 12 05 pina pe 10 06 ca altfel nu poate sa imi dea restul de bani .Mentionez ca pentru perioada 01 05 - 12 06 am vazut astazi ca mi-au intrat in cont ca lichidare 20 de ron .Ce pot sa fac sa-mi recuperez salariul si bonurile aferente?
Vi s-a cerut o cerere de concediu fara pata pentru perioada 12.05-10.06 intrucat aceasta perioada trebuie acoperita in vreun fel, in sensul ca anagajatorul trebia sa va emita decizia de desfacere CIM in maxim 5 zile de la incetarea raporturilor de munca.
Pentru perioada 01.05.-12.05.2011 ii puteti da in judecata.
[editat de admin]. Litigiul se va judecat la Tribunalul Prahova.
Alin Popescu, administrator
@ bioenergeta
Unde exista reglementat termenul de maxim 5 zile de la incetarea raporturilor de munca in care trebuei sa se emita decizia de incetare?

@ ionut36
Pentru recuperarea drepturilor salariale restante si a celorlalte drepturi va puteti adresa instantei de judecata (Tribunalul in a carui raza aveti domiciliu sau resedinta).â
De asemenea, puteti sesiza ITM-ul ..dar acesta nu-l poate obliga pe angajtor sa va plateasca drepturile salariale, ITM+ul constata neplata salariului si neacordarea a altor drepturi si va acorda un anumit termen pentru indeplinirea acestei masuri.
Am inteles ! Dar nu ar trebui sa primesc si eu o decizie de incetare a CIM ? si pot face o plingere la itm in Ploiesti caci altfel costul de deplasare la Timisoara este prea mare?
Reclamatia se depune la sediul social al angajatorului ... la ITM Timis.
De asemenea, o puteti trimite si la ITM Prahova insa acestia isi vor declina competenta spre solutionare catre ITM Timis

ITM Tmis
controlrm@itmtimis.ro

ITM Prahova
[ link extern ]
ionut36 a scris:

Buna seara ! Am si eu o mare problema si multumesc anticipat tuturor celor care ma pot ajuta! Am lucrat la o firma din Timisoara ,eu fiind din Ploiesti ,si pe 12 05 2011 am considerat ca nu se merita si mi-am dat demisia .Am trimis demisia pe email la sediul firmei dar patronul a spus ca daca vreau sa demisionez va trebui ca preavizul sa il fac la sediu adica sa stau 2 saptamini la timisoara ,atunci am facut o alta demisie fara preaviz legea 79 art.8 parca si am trimiso prin posta dar cum ma asteptam a venit retur . Acum am primit un telefon de la patron care zicea ca nu a primit demisia si ca o sa-mi trimita el una pe care sa o semnez si tot odata sa fac o cerere de concediu fara plata din 12 05 pina pe 10 06 ca altfel nu poate sa imi dea restul de bani .Mentionez ca pentru perioada 01 05 - 12 06 am vazut astazi ca mi-au intrat in cont ca lichidare 20 de ron .Ce pot sa fac sa-mi recuperez salariul si bonurile aferente?

Inteleg ca nu ati mai lucrat din data de 12.05. De ce trebuie sa fiti platit pana pe 12.06?