avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pot face plangere la tribunal ca la itm Bucuresti am ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pot face plangere la tribunal ca la itm Bucuresti am facut degeaba?

Am lucrat la o firma de paza din Bucuresti si aveam obiectiv la METRO Ploiesti am fost dat afara conform art 55 lit b pe data de 5 05 2010,cand mi-am ridicat ultimi bani in data de 18 05 2010 mia fost oprita suma de 250 ron pe motiv ca asa vrea patroana.Contractul de munca semnat in data de 07 11 2009 mia fost schimbat si semnat de altcineva in data de 06 01 2010,cartea de munca la o luna dupa ce mia incetat contractul de munca este tot in biroul de la Metro.Am aflat de la colegii corora lea venit extrasul de cont de la pensia privata ca nu sa platit nimic la stat.Am fost la itm Ploiesti sa fac o plangere si cei de acolo miau spus ca nu apartin de ei si sa fac la itm Bucuresti(eu fiind din prahova)ceea ce am facut si nu miau dat nici un raspuns.Spuneti-mi va rog ce trebui sa fac pentru a-mi recupera cartea de munca?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:14, 7 Iunie 2010
Trebuie sa va adresati instantei, mai exact sa formulati o cerere de chemare in judecata a societatii la care ati lucrat pe care o depuneti laTribunalul din Ploiesti. Chiar daca veti prmi raspuns de la ITM foarte probabil va vor idruma sa faceti acelasi lucru.
~ Conținut șters la cerere ~
florion24 a scris:

Am lucrat la o firma de paza din Bucuresti si aveam obiectiv la METRO Ploiesti am fost dat afara conform art 55 lit b pe data de 5 05 2010,cand mi-am ridicat ultimi bani in data de 18 05 2010 mia fost oprita suma de 250 ron pe motiv ca asa vrea patroana.Contractul de munca semnat in data de 07 11 2009 mia fost schimbat si semnat de altcineva in data de 06 01 2010,cartea de munca la o luna dupa ce mia incetat contractul de munca este tot in biroul de la Metro.Am aflat de la colegii corora lea venit extrasul de cont de la pensia privata ca nu sa platit nimic la stat.Am fost la itm Ploiesti sa fac o plangere si cei de acolo miau spus ca nu apartin de ei si sa fac la itm Bucuresti(eu fiind din prahova)ceea ce am facut si nu miau dat nici un raspuns.Spuneti-mi va rog ce trebui sa fac pentru a-mi recupera cartea de munca?



1. Cand ati depus sesizarea la ITM Bucuresti ? .. de la data inregistrarii trebuie sa primiti raspuns in termen de 30 de zile.

2.In cazul unui refuz pentru eliberarea carnetului de munca, se poate sesiza in scris aceasta situatie Inspectoratului Teritorial de Munca sau instantei judecatoresti competente din zona in care angajatorul isi are sediul (in speta, judecatoria).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reclamatie itm ionut36 ionut36 Buna seara ! Am si eu o mare problema si multumesc anticipat tuturor celor care ma pot ajuta! Am lucrat la o firma din Timisoara ,eu fiind din Ploiesti ,si ... (vezi toată discuția)
Va rog sa ma ajutati csaby2011 csaby2011 Buna ziua caut informati care mar putea ajuta ca sa dau in judecata firma la care am lucrat am lucrat la o firm din 29 09 2010- si in data de 04 jjulie 2011 ... (vezi toată discuția)
As vrea sa atiu daca s-a operat corect in cartea de munca nelu_popescu nelu_popescu Buna ziua, Mi-am ridicat cartea de munca de la ITM si am verificat cu contractele de munca pe care le am acasa corectitudinea operatilor si am descoperit ca ... (vezi toată discuția)