avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 638 soluții astăzi
Forum Activitate laura2008_angel

Activitate laura2008_angel

Răspuns la discuția deschidere punct de lucru
unde se va depune declaratia 060 o sa fie mai mult de 5 angajatii la anaf unde e sediu social sau la anaf unde e punct de lucru? Ce alte declaratii sau acte trebuie depuse atat la anaf unde e sediul cat si unde e punctul de lucru.
Ce altceva mai trebuie facut ce alte autorizatii firma se va ocupa cu productia de mobila
dupa ce se ia decizia de la registru comertului din judetul cu sediu ce trebuie sa fac mai departe? unde la Anaf in ce judet depun acea decizie si alte declaratii la Anaf unde e sediu social(constanta) sau la Anaf unde deschid punctul de lucru(alba iulia)?
Ce alte acte mai trebuie o sa fie peste 5 angajati
Unde o sa depun declaratiile la final de luna in ce judet
AM inteles in mare parte ce spuneti dar atuni ce fac cu raportul z din exemplu anterior dc spuneti ca nu trec in raportu de gestiune zilnica nimic legat de fotocopiere.
Ce alte documente registre trebuie sa intocmesc pentru activitatea de fotocopiere
Am inteles cum spuneti dar eu fac si raport de gestiune zilnica si raport de adaos comercial.
In raportul de gestiune zilnica trec ce marfa a intrat si la iesiri suma de pe Z
De exempu eu in momentul acesta am marfa in stoc de 2000 lei doar marfuri intrate respectiv accesori telefon si calculatoare.sa spunem ca azi vand de 100 lei pe raportul Z(din care 30 activitatii xerox si 70 accesorii) EU in raportu de gestiune zilnica de la finalul zilei o sa am 1900 dar dc efectuez un inventar ca asa vreau nu doar la finl de an eu am marfa in stoc de 1930lei
De accea nu stiu cum sa fac tinand cont ca eu am inregistrat hartia si tusu ca fiind consumabile nu le-am trecut in aceste rapoarte la intrari?
Nu o sa am in stoc hartie si toner intregi pentru ca cumpar doar cate un top si tusu il schimb cand se gata nu am in stoc



Mai spuneti-mi va rog cand trebuie sa fac borderou de achizitie


Buna ziua am deschis in martie anul acesta o intreprindere individuala cu vanzarea accesorilor de telefoane si calculatoare.
Ma ocup si cu activitati de listare,xerox.
A-si vrea sa stiu cum inregistrez aceasta activitate in contabilitate (in registru de gestiune zilnica , in registru de adaos comercial fara a-mi afecta inventarul la sfarsitul anului?
Aceste xeroxuri le pot trece pe casa de marcat pentru ca am cod dar imi afecteaa RFZ care il trec in raportul de gestiune zilnica astfel afectandu-mi si soldul final pentru marfa din stoc in caz de inventar?
Eu am cumparat hartie si tus in 10 martie trecandu-le doar in RJIP pe cheltuieli, nu am considerat-o marfa, pana acum nu am trecut prin casa de marcat ce am xeroxat si listat
Cum trebuie sa procedez cu veniturile, cu tusu sau hartia pentru a fi bine in caz de control si a iesi bine inventarul?
va multumesc



Răspuns la discuția Plata CASS si CAS
M_conta a scris:

1) Depuneti in termen de 15 zile de la data infintarii declaratia 600 pentru asigurarea sociala (244 lei)
2) 5,5% la CASS calculat la venitul net declarat pentru 2013 in estimativa. 500 lei*5,5%
3) 16% din 500 lei
- la CAS plata lunara, la restu plati trimestriale.....25 martie, 25 iunie...etc. Succes!


1dc au trecut cele 15 zile este problema se platesc penalizari si unde depun declaratia?
2 unde dc am deschis in 10 feb trebuie sa platesc in 25 martie sau doar in iunie sau cum fac eu singura declaratie care am depus-o este 220
3 cand trebuie sa platesc si unde sunt din hunedoara?
pentru cas trebuie facuta lunar declaratie sau doar platesc.?
aceste sume de la 1.2.3 le trec in registru de incasarii si platii?
va multumesc
Răspuns la discuția Trecere masina pe firma
[

nu sunt platitor de tva dc bonul de la factura e de 124 cu tva deduc 62 lei sau 50 lei iar aceasta suma o trec numa in registru jurnal de incasari si platii pe platii sau trebuie si in alt registru sau in alta parte
De asemenea trebuie sa inregistrez undeva contractul de comodat sau trebuie doar semnat de mine si de sotu pe numele caruia e masina
am deschis o intreprindere individuala in feb 2013 si a-si dori sa stiu dc trebuie sa platesc cass si cas , ce suma si de cand si cum se procedeaza?
Specific ca nu sunt angajata in alta parte si nici nu mi-am facut contract de munca
Cotele de 5.5%si 31% la ce suma se aplica in declaratia 220 de la infiintare am estimat ven de 500 lei.
in acest moment pe cele 2 luni am pierdere
buna ziua am o intreprindere individuala de 2 luni si asi vrea sa trec o masina pe firma.Problema este ca masina nu e pe numele meu ci al sotului.
eu m-am gandit sa facem un contract de comodat imi da masina cu titlu gratuit sau donatie sa o folosesc ca mijloc de transport de la sediu social (acasa) la punctul de lucru
Va rog sa imi spune-ti cum procedez cu inregistrarea in contabilitate cu ce suma o inregistrez sau la ce suma calculez amortizarea. unde inregistrez contractul pt ca cheltuielile sa fie deductibile?
spuneti-mi ce alte registre documente mai trebuie sa intocmesc in acest caz pe langa reg de incasari si platii si reg inv si cu ce doc il trec in registru inventar. va multumesc anticipat
Buna ziua!
Am infiintat o intreprindere individuala in feb 2013 si am inceput sa incasez in martieavand urmatoarele coduri caen (4619.4741.4742.4778.6190.8219.8291.8299) In general ma ocup cu vanzarea de accesorii pentru telefon si calculator, activitatii de xerox si imprimare si de asemenea cu incasarea de facturi prin aparat electronic
Va rog sa imi spuneti ce declaratii se fac la inchiderea de luna si pana in ce data (stiu ca la SRL se face balanta si se depun unele declaratii pana la 25 a lunii urmatoare), dar la intreprinderi individuale cum este?
De asemenea in registru de incasari si plati se face totalul in fiecare luna sau se cumuleaza cu platile din februarie?
incasarea de facturi prin aparat electronic o fac pe baza unui contract iar la final de luna mi se trimite in contul personal suma aferenta tranzactiilor respectiv 0.30 bani pt fiecare factura. Cu suma aferenta acestor tranzactii ce fac o inregistrez in contabilitate, cand si pe baza carui document?
Va multumesc