avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 919 soluții astăzi
Forum Activitate ana16

Activitate ana16

Răspuns la discuția dosar de daune inchis pt frauda
tot ce am descris mai sus s-a intamplat intocmai insa problema mea este in primul rand referitoare la faptul ca eu ca si vinovat asigurat care a facut intelegere amiabila nu imi pot repara masina dupa 6 luni de la accident pentru ca nu mi s-a eliberat mici o autorizatie de reparatie si in al doilea rand,chiar daca repar intr-un final masina cum dovedesc eu in cazul unui proces ca accidentul s-a intamplat asa cum l-am descris daca nu s-a facut nici o constatare in prealabil.
Răspuns la discuția dosar de daune inchis pt frauda
nu am casco ci asigurare obligatorie,motiv pentru care nu ar trebui sa am probleme in a-mi repara masina,mai ales ca eu am fost vinovat si ca nu am nici o pretentie de la asigurator
Buna seara! In data de 5 septembrie am avut un accident auto in Bucuresti eu fiind partea vinovata pentru neacordare de prioritate.Am sunat in acel moment la 112 chiar daca nu au fost victime pentru ca eram in mijlocul intersectiei cu masinile facute praf si intr-un final a venit un echipaj de politie care ne-a trecut datele din taloane "undeva"si ne-a sfatuit sa mergem la amiabila daca suntem de acord ca eu sunt vinovat de accident, ceea ce am si facut.Am fost la un centru de daune cu masinile pe platforme pentru ca acestea erau nedeplasabile unde am completat un formular de amiabila dar ni s-a spus sa venim a doua zi pentru ca mai erau 20 de cazuri inainte si ca nu ne va mai face nimeni constatarea accidentului.Am mentionat atunci ca masinile nu pot fi deplasate si ca inca o "plimbare"cu platformele ar fi fost prea costisitoare pentru noi moment in care ni s-a oferit varianta expertizei pe teren, ceea ce insemna ca un agent sa vina in service sa faca poze la masini.Acest lucru nu s-a intamplat nici acum , mai mult, dosarul s-ar fi inchis la frauda.Am incercat in repetate randuri sa aflu mai multe despre acest caz dar am fost plimbat pe la toate sediile posibile si pasat de la un angajat la altul toti spunandu-mi ca trebuie sa vorbesc cu agentul care s-a ocupat de dosar.Pe acesta l-am gasit abia astazi 19 ianuarie la telefon si i-am cerut macar o autorizatie de reparatie pentru masina mea,reparatie pe care o suport eu,dar acesta mi-a spus ca nu ma poate ajuta si m-a trimis inapoi la centrul de daune sa vad DACA imi va da cineva aceasta autorizatie.Am intrebat dealtfel pe ce baza a respins dumnealui dosarul daca nu a facut nici o constatare acesta raspunzandu-mi ca asa a decis biroul de daune.Ajutati-ma va rog sa gasesc o solutie fie ea si in instanta pentru ca au trecut deja 6 luni si eu nu pot repara masina pe banii mei,nu mai spun ca imi e frica si de ce urmari poate avea faptul ca m-au trecut la frauda.Va multumesc pentru rabdare si ajutor!
Răspuns la discuția dreptul la somaj
contractul de munca v-a fi desfacut conform art 65, asta era scris intr-o instiintare pe care am primit-o de la angajator, care are capital privat in domeniul comert, retail.tot angajatorul mi-a explicat ca din cauza ca voi primi acele compensatii pentru care am semnat un acord si in care suma compensatiilor era intitulata BONUS nu voi mai avea dreptul la somaj si ca ei nu imi vor elibera actele necesare pentru somaj pentru ca asa ar fi prevazut in noul cod al muncii.mirarea mea era dupa cum ati scris mai sus de ce nu mi-ar oferi documentatia necesara pentru somaj daca nu o platesc ei?e posibil sa fie ceva ilegal si in momentul in care eu as incerca sa depun actele de somaj sa fie descoperiti?eu am fost angajata cu contract pe perioada nedeterminata, nu am intampinat niciodata greutati la sanatate sau la altceva ca sa pot sa cred ca nu plateau impozitul sau ca nu eram angajata legal.firma a intrat in faliment si ne-au oferit 2 salarii compensatorii si stiu ca am citit un articol in care scria ca daca firma intra in afaliment trebuie sa ofere compensatii angajatilor de minim 6 salarii.daca ei nu vor sa imi elibereze adeverintele de care am nevoie unde ar trebui sa ma adresez pentru ajutor?multumesc
Răspuns la discuția dreptul la somaj
de ce ti se pare asa clar?acum 2 luni o persoana din aceeasi firma a fost data afara, a primit compensatii si acum e in somaj.Iar in noul cod al muncii nu mai sunt prevazute contractele colective de munca, daca ai auzit de el.intrebarea mea era pentru o persoana care cunoaste legea si stie sa o interpreteze nu pentru pareri despre pretul de la GAZ...
buna ziua,
am lucrat 33 de luni la o companie care a intrat in faliment.contractul la ei imi expira pe 20 mai.am primit un acord pe care l-am semnat in care era mentionat doar faptul ca imi v-a incheta contractul de munca in data de din motive ce nu tin de persoana mea si ca voi primi ca bonus o anumita suma.cand am cerut actele necesare pentru somaj mi-au spus ca nu mai pot beneficia de somaj deoarece primesc acele compensatii.nu vad ce legatura au acele compensatii cu somajul pe care eu l-am platit in fiecare luna.ce pot sa fac?e adevarat ca nu mai am dreptul la somaj?
buna ziua,
in acest moment ma aflu in preaviz de concediere, datorita stoparii activitatii punctului de lucru, ultima zi fiind 19 mai.as dori sa stiu daca mai e valabil CCM la nivelul ramurii comert din mom ce preavizul meu se termina dupa data de 1 mai cand se presupune ca v-a intra in vigoare noul cod al muncii si daca da, angajatorul este obligat sa ofere cel putin 2 salarii compensatorii?in caz de faliment am citit intr-un articol ca ar fi obligat sa ofere minim 6 salarii compensatorii.angajatorul n-ea transmis ca salarii compensatorii o sa primim poate unul.e legal sa ne dea doar unul?sau legea ii permite sa nu ne dea nimic?
Răspuns la discuția salarii compensatorii
am inteles,.aceasta instiintare nu poate fi interpretata ca fiind demisie nu?e practic concediere dar nu din vina angajatului.multumesc pentru raspuns, astept noile surprize si amenintari din partea angajatorului,sunt sigura ca vor mai fi cateva pana la final.va multumesc pentru suportul acordat.
Răspuns la discuția salarii compensatorii
multumesc pentru raspuns,
da ma refer la ccm la nivel de ramura de comert.As vrea sa adaug ca ni s-a cerut sa semnam o instiintare prin care ne aduce la cunostinta faptul ca firma se va inchide in urmatoare perioada si ca din data de x imi va fi desfacut CIM in temeiul art 65 si ca din data de y incepe preavizul de concediere in conformitate cu art 73.Daca voi semna aceasta instiintare inseamna ca voi renunta la dreptul de a primi salarii compensatorii?pentru ca nu mentioneaza nimic de salariile compensatorii si am fost sfatuita sa nu semnez sau sa adaug urmatoarele "am luat la cunostinta, solicit acordarea salariilor compensatorii conform art76 din CCM".ma puteti ajuta cu un sfat?chiar nu stiu ce ar trebui sa fac in aceste conditii am auzit pareri si pareri, directorul ne asigura ca o sa faca tot posibilul sa ne dea macar un salariu compensatoriu, dar daca in CCM sunt minim 2 cum poate el sa ne dea legal 1?Apoi ne-a mai si amenintat ca daca nu semnam instiintarea nu o sa ne dea nici unul ca depinde de el pentru ca are noul cod al muncii in spate.Eu lucrez de 3 ani in aceasta firma, noul cod din ce am auzit v-a intra in vigoare de pe 1 mai, eu ar trebui sa semnez astazi preavizul, ar putea sa ma afecteze noul cod din moment ce eu intru in preaviz inainte sa intre el in vigoare?precizez ca suntem in magazine 20 de angajati si impreuna cu cei de la birou si director(desi nu stiu daca intra si el la nr de angajati) 23.Si inca ceva, am citit in CCM dar nu mai stiu articolul cum ca daca angajatorul declara faliment angajatii primesc 6 salarii compensatorii.imi cer scuze ca am scris atat de mult dar sunt complet nelamurita si v-as fi foarte recunoscatoare daca m-ati putea ajuta.o zi buna
Răspuns la discuția salarii compensatorii
buna ziua,
am si eu o intrebare legata de salariile compensatorii, in cazul in care firma la care lucrezi intra in solventa, angajatorul mai este obligat sa ofere cele 2 salarii compensatorii?pentru ca am fost anuntata de catre director ca nu in noul cod al muncii nu mai sunt prevazute salariile compensatorii ca fiind obligatorii, iar eu am citit dupa cum ati scris si voi ca ar trebui sa primesc 2 salarii.Nu stiu cum ar trebui sa procedez, pentru ca magazinul la care lucrez se va inchide pe 15 mai, dar firma propriu zis se va inchide din ce am inteles eu undeva prin iunie-iulie.