Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ccm la nivelul ramurii comert 2010
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ccm la nivelul ramurii comert 2010

stiti cumva daca ccm la nivelul ramurii comert a fost denuntat sau daca s-a incheiat un nou contract?
Nu a fost denuntat, este inca valabil.
ginacoseru a scris:

stiti cumva daca ccm la nivelul ramurii comert a fost denuntat sau daca s-a incheiat un nou contract?

Nefiind denuntat, valabilitatea acestuia se prelungeste pana la incheierea unui nou contract, potrivit art.4 alin.2 din Contractul colectiv de munca la nivelul Ramurii Comert pe anul 2010 .
buna ziua,
in acest moment ma aflu in preaviz de concediere, datorita stoparii activitatii punctului de lucru, ultima zi fiind 19 mai.as dori sa stiu daca mai e valabil CCM la nivelul ramurii comert din mom ce preavizul meu se termina dupa data de 1 mai cand se presupune ca v-a intra in vigoare noul cod al muncii si daca da, angajatorul este obligat sa ofere cel putin 2 salarii compensatorii?in caz de faliment am citit intr-un articol ca ar fi obligat sa ofere minim 6 salarii compensatorii.angajatorul n-ea transmis ca salarii compensatorii o sa primim poate unul.e legal sa ne dea doar unul?sau legea ii permite sa nu ne dea nimic?
Este in vigoare CCM la nivel de ramura de comert , chiar daca noile modificari aduse Codului Muncii vor intra in vigoare la 01.05.2011.
in acest sens, angajatorul va fi obligat sa va acorda salariile compensatorii prevazute in CCM.