avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 560 soluții astăzi
Forum Activitate carmenme

Activitate carmenme

Ca artizan,pot vinde in targuri fara sa am PFA?
Sau ce forma legala trebuie sa indeplinesc pt a putea vinde produse artizanale in targuri?De exemplu,pt a putea vinde martisoare homemade,de ce am nevoie?
Un pensionar cu o pensie de 1200 lei si care mai are venituri suplimentare ca agent de asigurari de 3-400 lei/luna,mai trebuie sa plateasca asigurari de sanatate pt.veniturile suplimentare?
Daca trebuie,i se vor calcula din urma,inclusiv penalitati,la depunerea actelor pt.plata?
Daca eu sant angajat cu carte de munca la o firma,cu norma intreaga si sant si agent de asigurari la o alta firma(unde mi se retine doar impozit de 16%)mai trebuie sa platesc contibutia la casa de sanatate pt.veniturile realizate ca agent de asigurari(RCA)?
Multumesc.
Buna ziua,am si eu o intrebare.Ce trebuie platit in fiecare luna la un apartament de 2 camere cu apa contorizata prin apometre,lumina si gazul suspendate temporar,deoarece proprietarii sant plecati in Spania.Deci,daca nu locuieste nici o persoana in acel apartament,ce cheltuieli trebuie platite obligatoriu lunar?(pt ca au aparut niste sume aberante pe care nu le pot combate,doar daca sant informata.)
Va multumesc.