avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 793 soluții astăzi
Forum Activitate gu44779

Activitate gu44779

am vorbit cu un amic care e politist si sa-mi zica cum sa procedez,totul e de partea mea,pana cand ii dau numele persoanei ,dupa care intreaba ceva colegi despre inginer,si inteleg din spusele politistului ca nu prea am sanse,ca are foarte multe cunostinte acest inginer,si ca probabil vreun sef din politie poate sa intarzie sau sa faca plangerea pierduta

Incep sa cred ca tara asta nu mai are nicio cale de intoarcere spre bine.Se pare ca spaga este totul!
nu comica la telefon,cred ca se asteapta la asa ceva
eu i-am zis lui inainte sa postez aici ,ca probabil o sa fac o plangere la politie
iar el mi-a lasat impresia ca nu e speriat,desi dupa ce i-am zis asta ,a continuat cu amenintari

fostul angajat mi-a dat si numele persoanei la care tebuie sa ajunga banii,si am gasit informatii deja despre persoana ,are o functie in ANRE
problema e ca politia nu se ocupa ,daca las la stadiul de plangere la sectie
exista vreo varianta sa trimit plangerea cumva si la vreun sef mai mare din politie care sa impinga agentul de politie de la spate sa faca ceva?
Chiar vreau sa rezolv cumva,si intreb aici pe avocatnet,ca politia din zona mea nu ma indruma la nimic bun,sunt genul "timpul trece leafa merge" iau spaga de la toti ..
Buna ziua,problema mea suna in felul urmator:
Un fost angajat cu functia de inginer ,ma obliga sa-i dau spaga pe o lucrare pe care nici macar nu a facuta,si care eu de fapt am facut-o cu altcineva
Ma obliga ca-mi trimite ca vorbeste el cu anumite cunostinte de ale lui de sus sa-mi trimita notificari de la ANRE sa-mi faca verificari ,deja mi-a trimis de la ITM pe care le-am rezolvat cu bine.El nu a prestat un minut de munca pentru mine,desi ca sa semnez statele de plata mi-a cerut 300 de euro din care 200 a fost intelegerea ,iar una mi-a luato prin amenintare. Ce este de facut el mai vrea inca 250 de euro asa pe degeaba.
M-a asigurat ca ,daca imi vine control de la ANRE de la cine cunoaste el ,nu am cale de scapare.
Sincer imi merge atat de prost ,anul asta incat am umblat la resurse sa achit contributiile la stat,nici gand sa am profit.
Ce este de facut in cazul asta,chiar nu vreau sa dau bani ,pentru ca sunt amenintat
si daca pun o plangere la politie,astia o uita pe acolo,sau cel mai fain,fostul meu angajat are cunostinte si pe acolo.M-am saturat de tara asta in care doar cunostinta te face tare.
Buna ziua,as avea nevoie de o lamurire in legatura cu obiectiunile pe care le poti scrie intr-un contract,pe post de nou angajat ,cand trebuie sa semnezi contractul.
Am auzit un avocat din treacat ca la semnarea unui contract,ai dreptul sa stai linistit sa il citesti ,nu sa semnezi repede parca impins de la spate ,asa cum fac mai toti care iti dau contracte de semnat,si ca poti sa adaugi niste obiectiuni ,dupa care sa semnezi.
Aici nu inteleg ,ce fel de obiectiuni,se poate si la contractele de angajare,si daca da ,cum poti face o copie la contract sa ai ca dovada.
Dau exemplu real,ca la o societate de recrutare de forte de munca pt strainatate,vine contractul in 3 limbi,romana ,engleza,si limba tarii in care se lucreaza,si cei de la societatea de recrutare ,au modificat traducerea contractului cel original ,in limba olandeza, in romana,adica cel in olandeza a original si neatins ,dar in romana difera foarte mult regulile.
Si pe langa asta,cunosc multe persoane care au semnat prima data contractul cu niste reguli ,iar intre timp societatea a modificat regulile pt cei care vor semna contracte noi si trebuiesc respectate si de cei vechi.
Eu vreau sa stiu,cum pot face,sau daca pot sa fac,sa lucrez ca si angajat dupa regulile stabilite in contract,si nu dupa altele noi care probabil le vor aplica iar cei de la sc.

P.S. scuzati daca nu am nimerit categoria,nu sunt familiarizat cu forumurile
Buna ziua tuturor,problema mea sta in felul urmator.De 2 luni de zile mi-am facut o noua prietena,totul este ok intre noi,doar ca fostul ei prieten ,ne ameninta,in special pe mine,prin mesaje sms ,prin apeluri.Ce este de facut in cazul asta,avand in vedere ca eu am inregistrat vreo 2-3 conversatii si smsurile ,mesaje pe facebook?
Nu cred ca este normal sa dai oricui CNPul.se pot face suficiente infractiuni..probabil
atunci as putea folosi prietenul comun pe post de martor?acesta a fost de fata cand am dat telefonul.
am cutia telefonului,care are pe ea seria/imei/etc coduri care corespund cu cele ale telefonului.deci ma pot duce la politie
am discutat cu prietenul comun,despre problema,dar cand acesta aduce vorba despre telefon,cel "acuzat" ingheata subiectul