avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 869 soluții astăzi
Forum Activitate singlemom

Activitate singlemom

buna ziua,
cu ceva vreme in urma scriam ca nu gasesc pe tatal copilului meu,ca este disparut.
L-am gasit , insa imi face sicane si nu vrea sa-mi dea acordul pt schimbarea numelui minorului, pe care l-a abandonat ani buni.
Cunosc procedura ,stiu ca este nevoie de acordul lui ,dar.....eu nu vreau sa -i inlocuiesc numele lui cu numele meu, ci doar sa adaug si numele meu,astfel copilul sa aiba nume compus.
Nu am gasit nicaieri ceva in acest sens.
Consider ca este de rea credinta,prefacandu-se ca nu intelege cu ce ma deranjeaza faptul ca baietelul , care sta numai cu mine, plange ca avem nume diferite, este sicanat la scoala, eu ca mama, sunt pusa intr-o postura penibila, toata lumea referindu-se la starea mea civila etc
Va rog sa ma ajutati cu un sfat.
Am sanse in instanta ? copilul are 10 ani.
Poate depune si el marturie in acest sens?:(
Răspuns la discuția pensie alimentara retroactiv
Ma aflu intr-o situatie similara: nu l-am dat in judecata pe tata 7 ani de la divort , nestiind unde domiciliaza acesta ,nestiind absolut nimic despre el ...
Răspuns la discuția Renuntare la drepturi parintesti
si eu aveam aceeasi intrebare , despre DECADEREA DIN DREPTURI (eventual de comun acord) - mi se pare cam absurda legea ......adica tatal si-a abandonat copilul de 7 ani, nu a platit niciodata pensia stipulata in hotarare ...si doar asa, sa ramana tata pe hartie ca sa fim legati de el si sa ne incurce cand ne e lumea mai draga..:( sau in situatia in care tatal nu este de gasit ...ce este de facut ? cum poate emigra mama cu copilul, cum ii poate oferi o viata mai buna? stau amandoi legati de numele tatalui care in fapt numai tata nu este? ?
Multumesc la toti din suflet pt raspunsuri si sfaturi !
Am un copil minor, incredintat mie, prin hot.definitiva spre ingrijire si educare,cu obligatia catre tata de a plati pensie alimentara.
:(Hotararea este din 2004. In toti acesti ani tatal nu si-a vizitat copilul, nu a platit nici macar o luna pensie,ba mai mult, este cautat si de politie pentru niste fapte penale savarsite in afara tarii.
Nu l am dat in judecata pana acum fiindca figureaza cu aceeasi adresa la care domiciliez si eu si citatia ar sosi tot la mine.
Am primit inclusiv notificare de la politia de frontiera si politia locala ca este cautat.
Mentionez ca este un individ agresiv, certat cu legea (a avut antecedente si in tinerete) ,iresponsabil , se invartea in cercuri dubioase de infractori cand am divortat ( cu teama- m-am temut sa nu ma agreseze la divort)
Ce ma sfatuiti sa fac ?
Mentionez ca pensia este ridicol de mica, doar 100 RON. si nu are program de vizitare. Teoretic,exista riscul de a veni oricand si a deveni agresiv .
Oricum am inteles ca nu se poate cere pensie retroactiv mai mult de 3 ani... Exista vreo exceptie ? Pot sa-l decad din drepturi?
Daca la un moment dat ma hotarasc sa emigrez, am nevoie de acordul lui pt scoaterea minorului din tara?
Multumesc!:(