avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 794 soluții astăzi
Forum Activitate nicolae80

Activitate nicolae80

Nimeni ?
Buna ziua,
As avea si eu nevoie de un raspuns argumentat cu textul de lege la intrebarea:
- Cat timp nu pot fi concediat la intoarcerea la termen din CIC ?
Precizez "la termen" adica atunci cand copilul meu(cu handicap) implineste 3 ani.

Din cat m-am putut documenta, daca revenirea din CIC se face Anticipat,cu minim 60 de zile inainte, si implicit beneficiez de stimulentul de insertie, interdictia de concediere se prelungeste cu 6 luni de la data revenirii definitive la servici.( Art. 25 OUG 111/2010 actualizata prin legea 89/2019).
Inteleg insa din textul de lege ca se aplica doar la revenirea anticipata, pt cei ce sunt in plata stimulentului.

Ce se intampla in situatia in care ma intorc efectiv in ziua in care expira de drept CIC, respectiv cand copilul meu implineste 3 ani?
Ce drepturi impotriva masurilor de concediere am ca salariat? Ce text din lege ?

Si in secundar, o intrebare: care este diferenta daca revenirea la munca se face pe perioada in care esfe declarata stare de urgenta comparativ cu o situatie normala, de "pace" , ca sa zic asa.

Va multumesc.
Buna ziua,
As avea si eu urmatoarea solicitare pentru persoanele care ma pot ajuta:

Bunicii mei paterni, decedati in urma cu cativa ani, au posedat cateva terenuri agricole plus casa de locuit, si au avut 5 copii(printre care si tatal meu), toti inca in viata.

Tatal meu ar vrea sa isi faca acte pe partea sa de mostenire,s-a pus de acord verbal cu fratii, insa acestia nu vor/nu pot sa faca succesiunea pe toate bunurile intrucat nu au banii necesari.

Intrebarea este: poate tatal meu sa solicite o succesiune partiala doar pentru terenul care ii revine? Daca da, de ce acte este nevoie, cam ce costuri ar presupune si la ce notar trebuie aa mearga(stiu ca este o restrictie in functie de domiciliul decedatilor)?
Multumesc anticipat
Buna seara. Nu cunoaste nimeni reglementarile legale in domeniu? Multumesc anticipat
Buna ziua,
As avea si e urmatoarea speta pentru cine ma poate ajuta:

tocmai m-am trezit ca se incepe constructia/montare unei antene GSM langa proprietatea mea, la aproximativ 100 de metri de gardul meu. Terenul pe care se ridica apartine bisericii(banuiesc ca l-au inchiriat catre firma de telefonie). Ce se poate face, exista vreo lege care sa-i oblige sa ne ceara acordul scris inainte in calitatea de vecini, este vreo distanta minima prevazuta in lege?

Mentionez ca locuiesc intr-un oras(fosta comuna transformata in 2004 in oras ), intr-o zona deluroasa .
Multumesc anticipat
Buna ziua,
As avea si eu o intrebare pentru cei in masura sa-mi dea un raspuns avizat .
Efectiv nu mi-am dat seama ca mi-a expirat rovinieta si m-am expus de mai multe ori camerelor de pe Autostrada Bucuresti-Pitesti.

Potrivit Ordonantei 15/2002 modificata prin legea 144/2012, "procesul verbal se intocmeste si se comunica contravenientului in termen de 30 de zile de la data constatarii contraventiei''

Intrebarea mea este : DATA CONSTATARII CONTRAVENTIEI este aceeasi cu data in care am fost inregistrat pe camera, sau domnii agenti pot sa ''constate'' si peste o jumatate de an de exemplu si sa mi-o comunice apoi in termenul de 30 de zile?

Multumesc!
Multumesc, am sunat la primarie si m-au lamurit! Exista o HCL care stipuleaza faptul ca este interzisa montarea de suporti de rufe pe fatada blocurilor. (HCL27/2002)
O sa le-o comunic si vecinelor carcotase.
And justice has been done! :)
Locuiesc in Pitesti.
Da, stiu ca din 2012 nu mai e voie sa se instraineze parti comune, din pacate a fost vanduta uscatoria pana in aceasta data.
Cat despre hotararile Consiliului Local, sunt extrem de multe si nu stiu cum sa fac sa o identific exact pe aceea privitoare la uscarea rufelor...

M-ar mai interesa de asemenea in ce masura e abilitata Asociatia de Proprietari sa se implice in acest tip de probleme...adica ce poate ea sa aprobe sau sa interzica in problema aceasta.
Si care decizie are prioritate, cea a Consiliului local sau cea a Asociatiei?

Multumesc
Buna ziua,
M-am mutat de curand la bloc...mare greseala :).
Am gasit niste sarme de rufe prinse de peretele lateral al vecinului, dar care dau exact sub geamul meu.Stau la parter.

Am intrebat vecinii..nimeni nu stie ale cui sunt, evident le-am dat jos ca nu vroiam sa deschid geamul si sa miros sosete:) Acum mi-au sarit in cap vecinii mei de la parter...Cum mi-am permis eu sa le dau jos, ca sunt pe zidul lor, ca de ce ma deranjeaza pe mine etc..etc.

Le-am sugerat sa si le puna in fata geamului lor, nu in lateral sa le admir eu lenjeria...Nu si nu..ca e peretele lor si fac ce vor cu el...
Apropo..uscatoria au vandut-o pana sa ma mut eu..era si ea buna in felul ei se pare..

Intrebare: poate sa ma lamuresca si pe mine cineva odata pentru totdeauna ce prevederi legale exista in domeniu? Unde, cum,la cine sub geam ai voie sa pui rufe..sa stiu si eu sa-mi lamuresc vecinele!

Multumesc anticipat.