avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 807 soluții astăzi
Forum Activitate meya1808

Activitate meya1808

Răspuns la discuția inchiriere camioane
Nu e chiar asa de simplu, pentru ca potrivit Ordinului Min. Transp. 1843/2001 aceste contracte trebuie incheiate in forma autentica si as dori sa aflu daca le poate incheia consilierul juridic al societatii. Acelasi ordin prevede ca soferii care isi desfasoara activitatea pe vehicule inchiriate trebuie sa aiba statut de angajat al locatarului. Ori prin detasare isi pastreaza calitatea de angajati ai locatorului.
Va rog sa ma ajutati cu modelul unui contract de inchiriere camioane sub 3,5t. As dori sa stiu daca pot detasa soferii la firma careia urmeaza sa inchiriez camioanele?
Va rog sa-mi scrieti unde as putea gasi reglementat regimul de arhivare al documentelor contabile (bonuri de casa, facturi, chitantiere, fise de magazie etc. ).
Ce sunt aceste certificate? Stiu doar ca ele pot inlocui certificatele de origine ale unor produse si confera scutirea de taxe vamale la importul produselor respective. As dori sa aflu unde gasesc reglementata aceasta problema.
Ce sunt aceste certificate? Stiu doar ca ele pot inlocui certificatele de origine ale unor produse si confera scutirea de taxe vamale la importul produselor respective. As dori sa aflu unde gasesc reglementata aceasta problema.
Ce sunt aceste certificate? Stiu doar ca ele pot inlocui certificatele de origine ale unor produse si confera scutirea de taxe vamale la importul produselor respective. As dori sa aflu unde gasesc reglementata aceasta problema.
As dori sa stiu ce taxe si impozite se achita in cazul vanzarii unui imobil intre doua societati comerciale?
As dori sa stiu ce taxe si impozite se achita in cazul vanzarii unui imobil intre doua societati comerciale?
Va rog sa ma ajutati cu un model de "Instructiuni proprii de sanatate si securitate in munca pentru activitatea de prelucrare automata a datelor" .
Răspuns la discuția vanzare engros la pers. fizice
Termenul de "ocazional" mi-a fost "tradus" ca fiind cazul unei nunti, al unui botez, aniversari etc. Se pare ca exista asa ceva in normele pe care le au la dispozitie numai cei de la Garda.