avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 156 soluții astăzi
Forum Activitate marcop

Activitate marcop

Răspuns la discuția Service interfon
Buna dimineata,
Saptamana trecuta am aflat ca mi s-ar fi trimis raspunsul acasa, la reclamatia facuta in urma cu mai multe luni, inainte de sfarsitul anului. Am stat de vorba cu postasul si acesta isi aminteste ca mi l-a pus la cutia postala. Banuiesc ca mi-a fost sustras din cutia postala de catre administratorul blocului care era prin preajma, dar nu am nicio dovada.
Nu este prima data cand imi dispare corespondenta, desi exista interfon si imi este greu sa cred ca vin hotii sa-mi fure mie scrisorile sau citatiile din cutia postala.
Pot face o reclamatie la politie in legatura cu acest fapt?
Va multumesc pentru sfaturi, cam tarziu si daca se poate, va rog un raspuns.
Răspuns la discuția Produs necorespunzator
Buna ziua,
am demonstrat ca produsul era necorespunzator si cu ajutorul ANPC am reusit sa-mi recuperez suma "investita". Multumesc celor care m-au sfatuit sa apelez la serviciile acestei institutii.
Buna seara,
In urma cu doua zile am achizitionat un produs vestimentar promovat prin reclama tv, de la un magazin care desface aceste produse. Vanzarea se face si online, dar am preferat sa merg si sa-l cumpar de la magazin. Am cerut produsul care in reclama promitea multe si am intrebat vanzatoarea daca are si masura care ma interesa, dorind sa-l fac cadou sotie mele, deoarece stiam ca aceasta vrea sa si-l cumpere. Vanzatoarea m-a asigurat ca este eficient ca in reclama si mi-a spus ca daca masura nu corespunde sa vin in termen de 24 de ore si sa-l schimb, dar ca nu il pot returna. Masura este buna insa produsul nu corespunde reclamei, mai exact nu face ceea ce promite, calitatea lasa de dorit si consider ca am fost pacalit. A doua zi am fost sa returnez produsul, dar vanzatoarea a refuzat sa-mi restituie suma achitata pentru produs spunandu-mi ca acesta este regulamentul si ca banii se pot restitui doar la produsele achizitionate online. As dori sa stiu daca pot face reclamatie la OPC sau la ANPC pentru ca mi se pare o inselatorie sa vinzi un produs care spune ca are anumite calitati si sa fie de fapt o marea pacaleala. Sau ce pot face pentru a-mi recupera banii "investiti"? Astept cu interes sugestiile dvs, va multumesc.
Răspuns la discuția Service interfon
Buna seara,
va rog sa-mi spuneti daca este posibil ca timp de 6 luni sa nu primim raspuns la reclamatia depusa ? Cam cat dureaza o ancheta penala?
Răspuns la discuția Amenda parcare ilegala?
Va rog, am nevoie de putin ajutor, orice sfat este binevenit.
Deci, politia comunitara fotografiaza masina stationand neregulamentar, apoi la cateva minute ma vede ca urc la volanul masinii si plec dupa ce imi face poze.
Masina nu este pe numele meu, iar eu nu i-am vazut pe politistii comunitari in schimb ei m-au vazut. Aveau dreptul sa ma fotografieze?
Nu era normal sa vina si sa ma atentioneze ca voi fi amendat? Amenda n-ar fi trebuit sa fie pe numele proprietarului masinii sau acesta sa-i furnizeze date despre sofer? Pot cere sa faca dovada ca au afisat PV pe usa apartamentului, eventual daca au poze? Vreau sa fac plangere pentru anularea amenzii.
Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Amenda parcare ilegala?
PV are data de 23 martie 2011 ora 14, se constata ca autoturismul cu nr... a fost gasit parcat in loc interzis in apropierea trecerii de pietoni la aprox. 15 m... si am fost vazut urcand la volan, deci nu parcand. Daca tot m-au vazut de ce nu au venit sa-mi atraga atentia ca voi primi o amenda? Am inteles ca m-au fotografiat dar nu stiu in ce moment pentru ca nu mi-au aratat pozele si am inteles ca ar avea si probe video. Daca m-au vazut urcand in masina la volan, asta inseamna ca tot eu am si parcat-o acolo? Sincer nu-mi amintesc intamplarea, este posibil sa fie asa, dar autoturismul este condus si de fratele meu si se afla pe numele sotiei mele. Ma intreb de ce amenda nu a venit pe numele proprietarului masinii, adica al sotiei si ea sa spuna cine a condus masina la acea data? Eu de unde sa stiu ca au afisat pe usa PV, chiar daca au si un martor? Si nu-mi pot plati impozitul din cauza acestei amenzi. Va multumesc pentru raspunsuri.
Buna dimineta :)

Azi dimineata am fost la administratia financiara ca sa platesc un impozit si mi s-a adus la cunostinta ca figurez cu o amenda rutiera pe care trebuie sa o platesc.:stunned: Am refuzat si am sunat la cei de la rutiera, dar nu au vrut sa-mi dea relatii prin telefon asa ca m-am deplasat pana acolo, unde am aflat ca am fost amendat pentru o parcare ilegala in sectorul 6 si ca ar exista dovezi video si poze. Am cerut sa vad aceste probe dar a refuzat sa mi le arate. I-am spus agentului de politie ca mi se pare absurd sa fiu amendat eu din moment ce masina este in proprietatea sotie mele si putea fi condusa de oricine, deci mi se parea firesc ca amenda sa fie pe numele sotiei sau sa i se ceara sa spuna cine a condus masina in ziua aceea. I-am adus la cunostinta ca nu am primit niciun proces verbal care sa-mi faca cunoscut acest lucru. Mi-a dat o copie a acestuia si mi-a spus ca exista dovezi ca eram eu, ca amenda ar fi fost trimisa prin posta iar pentru ca nu a fost ridicata procesul verbal a fost afisat pe usa apartamentului in care locuiesc de fata cu un martor. Mi-a spus ca probabil pe baza inregistrarilor sau a pozelor s-a cerut identificarea mea si de aceea este amenda pe numele meu. Intrebarile mele sunt:
1. s-a incalcat dreptul la protectia datelor cu caracter personal?
2. faptul ca nu am primit pv in termen de 30 zile de la data constatarii/intocmirii desi spune ca l-a afisat pe usa, noi fiind plecati zilnic de dimineata pana seara , duce la prescrierea executarii sanctiunii amenzii?
3. procesul verbal este intocmit de politia comunitara?
4. pot face plangere la judecatoria sectorului 5 de anulare a pv-ului pentru ca nu am de gand sa platesc amenda?
Deci sincer mi se pare absurd ca amenda sa vina pe numele meu. De unde stia politistul ca nu era fratele meu sau vecinul?
In speranta ca ma veti ajuta cu un sfat, va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Succesiune
Cam asta am inteles si eu din ceea ce mi-a spus notarul. Va multumesc pentru raspuns.
Răspuns la discuția Succesiune
Mama si noi eram mostenitorii dupa tata, dar avocatul desi stia acest lucru a lasat sa continue procesul. Pai si acum noi ce sa facem, sa dam avocatul in judecata? N-ar fi fost normal ca el sa anunte in instanta acest lucru si sa ne spuna si noua ce avem de facut? Notarul a spus ca nu vor fi probleme pentru ca era in viata cand a cerut restituirea iar varul tatei care cere o parte din mostenire si anularea actului nu are calitate procesuala. Va multumesc.
Răspuns la discuția Succesiune
Deci... nimeni... nicio parere. Notarul spune ca nu este nicio problema, ca actul nu se poate anula iar varul tatei nu are drept de mostenire, asta am inteles... daca cineva are totusi vreo parere legata de aceasta situatie...