avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1729 soluții astăzi
Forum Activitate carmenmoldovan

Activitate carmenmoldovan

Buna ziua,
Multumesc pentru lamuriri. Da, sunt inregistrata cu cod CAEN 6832, am incheiat contracte de presatari servicii cu asociatii de proprietari, am depus declaratia 220 la ANAF.
Cred ca am parcurs primii pasi.
Eu aveam temeri legate de ITM.Si anume, ei au dat un anunt pe site-ul lor cum ca doar CIM-urile sunt legale(asta in baza Legii 230/2007).
Buna seara,
In anul 2010 am cerut lamuriri de la CAS Mures in legatura cu obligativitatea platii cass pe conventiile civile .Am mentionat ca sunt angajata si cu cu CIM ,dar realizeze si venituri din administrare asoc.propr..
Raspunsul CAS a fost urmatorul:
"In masura in care sunteti angajata, nu veti achita contributia la fond sanatate , potrivit art.257,alin(2) ,lit.(f) din Legea nr.95/2006 , privind reforma in domeniul sanatatii, cu modificarile si completarile ulterioare..
Acum mi se cer declaratii cu veniturile din perioada 2008-2010 pentru a mi se imputa contrib.de sanatate.
CNAS imi dadea urmatorul raspuns " salariatii care obtin venituri suplimentare din "alte surse" (li.f) ,nu datoreaza contrib. din veniturile din urma. Mentionez ca la un moment dat, ANAF ne-a cerut sa modificam decl.100 , sa facem declaratii rectificative in care veniturile din conv.civile sa le declaram ca "venituri din alte surse".
Ma poate lamuri cineva?
Am trimis 2adrese la CAS judetean pentru a primi informatii daca trebuie sa platesc contrib.sanatate , sau nu. La una nu am primit raspuns , la cealalta raspunsul de mai sus.
Ce pot face acum? Penalitatile sunt uriase .Am fost dezinformata, nu am inteles eu bine? DAR DE CE NU A INTELES NICI ANAF? Mentionez ca niciun adm.din oras nu a platit contrib. ,la indicatiile ANAF. Oare toti am fost niste evazionisti?
Buna ziua,
Cand am devenit PFA pentru administrare imobilelor , m-am gandit in special la reducerea cheltuielilor asociatiei. Fiind pensionara , nu platesc CAS . In plus, nu mai am grija ITM-ului. Dar, din punctul de vedere al ITM ,persoana juridica inseamna firme specializate ijn administrarea imobilelor, conform Legii 230. PFA nu este firma .In orasul meu ITM-ul a aplicat amenzi de 10.000 lei /asociatie. Acei adm. au fost angajati cu conventii civile. In fine, sper sa nu fie vreo problema.Personalul de curatenie este angajat cu CIM.
Poate pun intrebari stupide , dar traiesc un cosmar din cauza asta.
Multumesc pentru toate raspunsurile!
Multumesc!
Buna seara,
M-am exprimat gresit cu "angajarea". Sigur ca in cazul unei persoane fizice autorizate , se incheiee un contract de prestari servicii. Inteleg ca sub aceasta forma este corect ca o asociatie sa aiba ca administrator PFA? Asociatia nu va mai avea probleme?
Răspuns la discuția Calcul pensii
La calculul pensiei mele, conform desfasuratorului trimis de casa de pensii, s-a luat in calcul doar salariul de incadrare. In cartea de munca celelalte venituri, precum sporul de vechime apar sub forma de fractie. Pe desfasurator , la claculul punctajului imi apare doar salariul de incadrare. Asa e corect?
Multumesc!
Discuție Calcul pensii
Buna seara,
Va rog sa ma informati de cand se retine CAS pe sporul de vechime?
Indexarile din anii 1990 ......acordate bugetarilor nu se includ in calulul pensiei? Fostii mei angajatori "nu cunosc raspunsul".
Multumesc!
Buna ziua,
Va rog sa ma informati daca Legea 230 permite ca pentru functia de administrare a asociatiilor de proprietari , asociatia sa angajeze un PFA ,CAEN 6832 ?
ITM-ul poate avea obiectii la contracte de administrare pe baza de contract de prestari servicii si sa considere ca ASP-ul foloseste munca la negrusi ca urmare sa aplice amennzi?
Multumesc!
S-a modificat ceva la contribtiile sociale ale PFA care sunt pensionari?
Multumesc!
Multumesc pentru raspunsuri. Stiu (desigur) ca trebuie sa ai autorizatie de la Registrul Comertului. O am, doar ca ITM-ul de care apartin ne cam ameninta si considera ca unica modalitate de angajare este CIM. Am intrebat ca sa ma linistesc.