avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1090 soluții astăzi
Forum Activitate mangaliotul

Activitate mangaliotul

Discuție uzucapiune
rog citeva lamuriri;
-Am o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila,uzucapiunea scurta pentru diferenta din masuratori pe un teren ce a apartinut fostului C.A.P
Vreau sa-l ingradesc dar am probleme cu vecinii deoarece intre terenul meu si al lor a fost lasat drum de acces cind s-a parcelat curtea pentru se vinde.Acest drum este prins si in planurile de la primarie si in cadastrele vecinilor iar prin ingradire unul din vecini ramane fara acces la proprietate.
intrebari:-trebuie sa merg la primarie pentru a fi pus in posesie sau pot sa-mi ingradesc singur suprafata uzucapata?Este obligatoriu proces-verbal de punere in posesie?
-hotararea este opozabila vecinilor daca nu au facut parte in proces?
-ce drepturi au vecinii pentru drumul de acces lasat de cei care au parcelat curtea C.A.P-ului?.Drumul nu este in domeniul public.
-ma poate impiedica primaria sa ingradesc proprietatea daca pe ea exista drum de acces?
-
Va rog sa ma indrumati ce trebuie sa fac in situatia respectiva:
-am cadastru si intabulare din anul 1996 ia la partea de sud a proprietatii am trecut,,drum acces"
-vecinul de peste drum,intocmeste o documentatie cadastrala in 2006 in care nu este trecut la nordul lui drumul de acces si nici macar vecinii reali(3 proprietati).In planul lui de amplasament si delimitare a imobilului are trecut la nord o societate comerciala si nu ceea ce exista de fapt in teren.pe lungimea laturii de nord al vecinului suntem 3 proprietari,3 proprietati iar pe fiecare proprietate exista constructii efectuate inca din 1998-1999.
Motivul falsificarii acestei documentatii este urmatoarea:
Dumnealui a cumparat,de la comisia de lichidare a fostelor C.A.P,prin licitatie publica,,capatul de grajd cu cele doua camere in suprafata de 174mp".Constructia este amplasata pe un teren in supr. de 1300mp(citez din proces verbal de adjudecare din 1991).Cu ocazia masuratorilor pentru documentatia cadastrala facuta in anul2006,reiese o suprafata de 1375mp pentru care deschide actiune in instanta in contradictoriuc cu consiliul local prin primar,sa se constate ca sunt proprietarii terenului de 1375mp si nu 1300.Noi,cei trei proprietari nefiind trecuti ca vecini in planul de amplasament si delimitare nu suntem introdusi in cauza.In ian 2007 obtine hotararea judecatoreasca favorabila.(uzucapiunea scurta),care ramane irevocabila.In anul 2009,fara autorizatie de constructie,ingradeste suprafata uzucapata dupa bunul lui plac ocupind si drumul de acces.La nord fiind 3 proprietati,cel de la mijloc ramane fara acces la proprietate.Demersuri la primarie,politie,etc fara nicio rezolvare.Vecinul este sustinut de o persoana cu functie fapt confirmat(neoficial) si de unii cunoscuti de noi prin primarie.

Rugamintea noastra este sa ne sfatuiti ce demersuri trebuiesc facute in aceasta situatie?Plan de amplasament in care nu suntem trecuti ca vecini
- hotarare data fara sa existe just titlu si nici buna credinta
- nici un ajutor din partea administratiei locale.Nici macar o amenda pentru constructia ilegala constatata si de disciplina in constructii.
- autorizatie de constructie partiala eliberata de primarie cu incalcarea legii constructiilor fapt confirmat(oficial) de inspectoratul de stat in constructii.
-daca noi,cei 3 proprietari de la nord mai putem face ceva impotriva acelei hotarari judecatoresti care a fost data,,,asa cum a fost si este definitiva si irevocabila?se poate o revizuire?
-ce drepturi avem asupra drumului de acces lasat de comisia de lichidare,cine este proprietar?
Sunt inca multe ilegalitati dar ne oprim aici in speranta ca vom primii indicatii corespunzatoare din partea dumneavoastra.VA MULTUMIM ANTICIPAT!
Va multumesc pentru raspunsuri insa,eu intrebam ce trebuie sa fac in situatia cind nimeni de la primarie nu vrea sa intervina in a elibera calea de acces?Cu ajutorul internetului am reusit sa cunosc multe legi ce reglementeaza acesta situatie cit si despre drepturile de proprietate publica dar problema mea se refera la refuzul autoritatilor de a aplica aceste legi.Gandeam ca poate exista o cale mai simpla si mai putin costisitoare decit o actiune in instanta.
Daca desfiintez singur gardul construit si amplasat ilegal,pot fi acuzat de distrugere?
Dupa obtinerea hotarari de uzucapiune este obligatorie si PV de punere in posesie prin marcarea in teren a suprafetei dobandite iar in situatia in care se vatama domeniul public aceasta hotarare sa nu poata fi pusa in aplicare in totalitate?
buna ziua! Va rog sa ma indrumati ce trebuie sa fac in urmatoarea speta:
-intre mine si vecinul meu exista o sosea cu destinatia drum acces in lungime de 75ml si lat de 5,5m.Pe o parte de drum suntem 3 proprietati iar vecinul de peste drum este singurul proprietar pe toata lungimea.toti 3 proprietari avem vecin la sud,,drum acces".In 2007,vecinul a uzucapat 1356m patrati teren ce il folosea el din 1991 ramas nevandut in urma lichidarii C.A.P,El cumparand la licitatie doar constructia din piatra in supr de 160m patrati.Foarte dubios cum s-a putut obtine aceasta uzucapiune dar este definitiva si irevocabila.A ascuns faptul ca are aceasta hotarare si a asteptat sa treaca timpul necesar pentru a nu mai avea nicio cale de atac.in 2010,si-a ingradit terenul dupa bunul plac fara a cere aprobarea vecinilor dar mai mult a ingradit si soseaua ce noi o foloseam pentru accesul la proprietate,eu avand proprietatea din mijloc am ramas infundat.Din masuratori are suprafata mai mare decit in acte,reiese din expertiza judiciara.La primarie nu se poate rezolva nimic deoarece nimeni nu vrea sa se implice spunindu-ne ca ,,are pe cineva care intervine ptr el" si toti se feresc sa aplice legea.Gardul care imi blocheaza iesirea la drumul de acces nu are autorizatie.Sesizari la primarie fara niciun raspuns in termen legal.Am incercat si servitute de trecere pe care l-am pierdut tot datorita ,,interventiei" acelei persoane.Sunt oarecum disperat.trec prin curtea altor vecini la calea publica.Plangere penala la politie......inca nici un raspuns sau vreo actiune din partea lor.
Va rog sa-mi spuneti daca as [utea intenta actiune in revendicare pentru drumul de acces care este domeniul public..Asa este trecut la primarie.Toti stiu asta si numeni nu se implica.Am proprietatea din 1997 cu 10 ani inainte ca el sa obtina hotararea.Ce se poate face in atare speta?Unde sa mai merg?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția primaria refuza sa aplice legea
Va multumesc pentru raspuns!Asta inseamna sa mai astept citiva ani pina voi avea un acces la proprietate.Aceasta este realitatea in tara noastra!.,,DREPTURI GARANTATE DE CONSTITUTIE" iar functionarii publici nu au nicio treaba cu aplicarea legilor.Un drum de utilitate publica nu poate fi folosit de cetateni deoarece o singura persoana este ocrotita de edili mangaliei si tot ei stau nepasatori cind un faptuitor pagubeste domeniul public cu 1356m patrati prin uzucapiune fara a plati statului nici un ban.Sa nu-ti ofere absolut nici un ajutor consiliul local,ba mai mult,sa te si alunge din institutie deoarece iti aperi un drept..........este INADMISIBIL!Rusine primarului si celor care tot mai,,sug" putinele resurse ale orasului.
Va rog sa-mi acceptati scuzele daca am deviat discutia prin acest topic.
Multumesc anticipat celor care ma vor indruma!Am cumparat in anul 1997 un teren pentru constructie in suprafata de 150m patrati dintr-un lot de 1000mpatrati conform titlului de proprietate al vanzatorului.Pe toata latura de sud al terenului este trecut ,,drum acces" ce face accesul mai multor proprietari la proprietati.De la est la vest suntem 3 proprietari si toti avem trecut in acte drumul de acces la partea de sud.Terenul despre care vorbesc a fost un lot care s-a vandut dupa desfiintarea CAP-ului Mangalia.Peste drumul de acces era o suprafata de teren de 1300m patrati ramas nevandut dar folosit de o persoana care a cumparat la licitatia organizata in 1991 doar constructia din piatra in suprafata de 165m patrati ce se afla pe terenul respectiv.Deci,locul de sub constructie nu era al vecinului ci apartinea primariei(domeniul privat).Drumul de servitute lasat de comisia de lichidare este o sosea de peste 5m latime prevazut cu borduri pe o lungime de 50-60ml.De la cumpararea terenului noi toti ne-am folosit de drumul respectiv care face parte din domeniul public al orasului.Intr-adevar este secundar dar este un drum vicinal.Mentionez ca toti vecinii care am cumparat cele trei loturi din cei 1000m detinem contract vanzare-cumparare autentificat la notar in anii1996-1998,cadastre si intabulare.
In 2007 vecinul de peste drumul de acces a obtinut prin uzucapiune teren in suprafata de 1356m patrati ,prezentind la accea vreme o schita ce nu corespundea realitatii din teren.Pe acel plan de amplasament prezentat de el nu suntem trecuti vecini la nord.A fost trecut o societate comerciala pe toata suprafata in situatia cind la nord erau deja 3 proprietati si 3 case.Ajutat de primar,la vremea respectiva,a reusit sa uzucapeze 1356m in care este cuprins si drumul de acces.Noi nu am stiut de aceasta abia in anul 2009 cind vecinul s-a apucat sa ingradeasca locul uzucapat.Am ramas surprinsi de cele ce se intampla si am cerut ajutorul primariei.S-a deplasat o comisie la fata locului si dupa ce a discutat cu vecinul(in casa la el) ne-a dat raspunsul ca dumnealui este legal.Am cerut sistarea lucrarilor pina la rezolvarea litigiului dar primaria ne-a indrumat sa mergem in instanta.din cele 3 loturi cumparate de noi,cel de la lotul b(mijloc) a ramas in situatia de loc infundat,neavind nicio posibilitate de iesire la drum public.A apelat la instanta pentru servitute de trecere dar aici,in Mangalia nu a castigat procesul pe motiv ca a cerut servitute doar de la un singur vecin,cel care l-a adus in situatia respectiva.Vecinul care a obtinut dubios aceea suprafata de teren are pe cineva care are mare influenta in aceasta localitate si il sustine in continuare.in urma mai multor drumuri la usile primariei,am aflat ca nu detine autorizatie pentru gardul construit peste drum ocupind astfel,abuziv si drumul de acces.La cererea de suspendare a lucrarilor in 2009,primaria ne-a recomandat sa mergem in instanta.Verificind pe site-ul primariei Mangalaia am aflat cu stupoare ca vecinul obtinuse autorizatie abia in 2010 dupa un an de la cererea noastra de sistare.Chiar si asa,autorizatia nu este pe toata latura de nord a lui.Si astazi locul este imprejmuit si la nord,si la est,si la sud cu un gard fara autorizatie de construire.Mentionez ca vechiul gard era din plasa si acum e din beton(60cm) iar restul din metal.Nu i-au cerut aprobarea vecinilor la eliberarea autorizatiei deoarece noi nu suntem trecuti ca vecini.De atunci(2009) si pina in prezent stam pe la usile primariei sa rezolve situatia dar nimeni nu se implica.Am fost de citeva ori in audienta.Promisiuni si nimic concret,Am apelat la biorul de urbanism.Absolut nimic,am apelat la disciplina in constructii din cardul primariei si tot nimic.Am reusit sa stam de vorba si cu juristul si,am cerut sa verificam actele si sa vedem ce se poate face.Ne-au chemat pe toti cu actele si juristul i-a adus la cunostinte vecinului precum ca,in urma cerecetarilor la primarie este trecut drum acces si este domeniul public.Urma dupa sarbatorile pe Paste sa vina o comisie si sa se masoare terenul.Azi am fost la jurist sa intreb cind vor venii si mi-a raspuns ca nu o sa mai vina nimeni deoarece a intervenit acel,,cineva" din nou si nu se baga in aceasta problema.Avem sesizari la care nu am primit inca niciun raspuns de la primarie.Am facut si plangere la politie pentru violare de domiciliu si tulburare de posesie si inca nu am primit nici un raspuns.
Va rugam,ajutati-ne cu niste sfaturi.Suntem intr-o situatie fara precedent banuim.Cum este posibil ca 3 proprietari sa ramane fara acces la proprietate care se facea pe un drum public.De ce nu vrea nimeni sa aplice legea in Mangalia?Unde sa mai mergem sa ne asculte cineva?Cum este posibil sa uzucapeze un drum care face parte din domeniul public?Nu are un proces verbal de punere in posesie prin care sa-i delimiteze proprietatea.In urma unei expertize juridice s-a constatat ca detine 40m patrati in plus fata de ce are in acte,care este tot domeniul public.Ar fi multe intrebari.Asteptam cu nerabdare citeva sfaturi de la voi si multumim inca o data celor care ne vor raspunde.