avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 723 soluții astăzi
Forum Activitate danabaroncea

Activitate danabaroncea

Răspuns la discuția act de mostenitor fals
eu nu am locuit niciodata acolo,pt ca atunci cand am cumparat apart. am fost de acord sa-i mai las sa locuiasca in apt un an de zile.da a hotarat repunerea partilor in situatia anteriooara,dar in hotarare nu se specifica nimic de banii platiti de mine pt apt.
Răspuns la discuția act de mostenitor fals
cei 2 erau copii vanzatoarei.pana sa ma actioneze in judecata pt declararea nulitatii contractului de vanzare cumparare,cei doi mostenitori care nu au fost inclusi in act au desfiintat actul de mostenitor printr-o hotararea judecatoreasca,apoi in baza acestei hotarari ei m-au actionat in instanta iar in final actul de vanzare a fost declarat nul
Răspuns la discuția act de mostenitor fals
la dosarul notarului se afla anexa de la primarie in care se arata ca vanzatoarea are 1 copil,apoi mai apare o declaratie in care ea arata ca are 3 copii.toti cei 3 copii au cedat in favoarea vanzatoarei emitandu-se un act de mostenitor.la 10 luni dupa ce am cumparat apt. au mai aparut 2 mostenitori care nu au fost trecuti in actul de mostenire
Răspuns la discuția act de mostenitor fals
eu sunt cel care a cumparat apartamentul
imi puteti spune unde as putea reclama un notar public pt ca a intocmit un act de mostenitor(care ulterior a fost declarat nul) fara a chema vreun martor care sa sustina declaratiile mostenitorilor,eu cumparand un apartament in baza acestui act.ulterior mostenitorii care nu au fost cuprinsi in actul de mostenitor anuland actul de vanzare-cumparare,eu ramanand pierduta de apartament.
buna ziua.as dori sa va intreb daca se poate anula o hotarare judecatoreasca in civil ?de fapt am cumparat un apt iar vanzatoarea a facut decalaratii in fals la notariat cand a facut actul de mostenitor.ulterior ea a fost condamnata pt "fals in declaratii" actul de mostenitor desfiintandu-se.ceilalti doi mostenitori care nu au fost inclusi in actul de mostenire m-au dat in judecata pt anularea actului de vanzare-cumparare,ulteriar castigand anularea actului in istanta.va rog sa-mi spuneti daca eu mai pot face ceva tinand cont ca instanta de apel nu a tinut cont de condamnarea vanzatoarei pt fals in declaratii,respingandu-mi apelul si deci ramanand hotararea de anularea a contractului de vanzare-cumparare.va multumesc
ce documente trebuie intocmite pentru a solicita stramutarea unui dosar si la cine se adreseaza cererea.


tinand cont ca actul de vanzare cumparare sa anulat eu nu am sa-i pot executa apartamentul in acontul sumei care tre sa mi-o restituie?

sapt viitoare am procesul civil si mi s-a cerut o taxa de timbru,eu sunt in crestere mame acum si am un venit de 600 ron pe luna si nu benificez de altele.am sa depun acrte sa cer sa nu platesc taxa de timbru.av este platit(am facut credit la banca ca sa-l platesc).ideea e daca am vreo sansa sa-mi recuperez banii,ca la cate am vazut pana acum mi-e si frica sa mai sper
si in procesul civil ca si in cel penal am cerut banii
in sentinta din civil sa dispus repunerea in situatia anterioara(nu prea am inteles ce a vrut sa zica cu asta),iar in cel penal la instantele de judecatorie si tribunal sentintele au fost da fals,uz de fals si insalaciure a vanzatoarei cu obligatia de achiatare a sumei platite de mine,dar la curtea de apel sa dispus doar condamnarea pt fals in declaratii si banii sa-i recuperez pe cale civila