avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 900 soluții astăzi
Forum Activitate alina75

Activitate alina75

Am înțeles. Mulțumesc!
credit ipotecar . coplatitor

Bună seara !

Vă rog să mă ajutați cu următoarea speță: în cazul unui
credit ipotecar sotul titular iar sotia coplatitor
Dacă titularul nu mai plătește ratele, în ce ordine își recuperează banca banii?
titularul nu are salariu dar are alte bunuri imobiliare
coplatitorul are salariu.
Adică întrebarea este dacă banca se îndreapta prima dată către celelate bunuri imobiliare ale titularului sau către salariul coplatitorului?
Si dacă coplatitorul intră in incapacitate de plată banca se îndreaptă către imobilul ipotecat sau catre celelate bunuri imobiliare ale titularului de credit?


Cornel Vasile a scris:

Încetează de drept c.i.m.

Mulțumesc frumos!
Bună ziua!

Avem un cadru didactic titular care azi ne-a adus decizia Casei de pensii privind pensionarea anticipată parţială.
Eu am citit că în acest caz încetează contractul individual de muncă conform art.56c.
Domnul profesor susţine că trebuie să ii suspendăm contractul . Si nu găsesc bază legală pentru suspendare......
Pensie alimentara copil major

Bună seara! Avem un salariat căruia ii oprim pensie alimentară de cațiva ani și o virăm mamei copilului. Acum copilul este major și am primit din partea angajatului o solicitare să viram pensia alimentară în contul copilului major. Cine ar trebui sa solicite acest lucru? Copilul care a devenit major, mama acestuia?
Cum este corect sa procedam?
MUltumesc mult!!!!
Multumesc frumos!
De la compartimentul normare-salarizare ni s-a spus că la data împlinirii cumulative a vârstei si a stagiului de cotizare, tb să ii încetăm c.i.m.-ul.
Dar art.56 al.4 din Codul Muncii se aplică în toate domeniile de activitate, nu?
Doar că angajatorul poate fi de acord sau nu cu cererea salariatului.
Eu așa înțeleg...
Bună ziua!
Un angajat dîntr-o institutie publică, bărbat, va împlini cumulativ vârsta de pensionare și stagiul de cotizare în iulie 2020. Dacă nu dorește să iasă la pensie ci să își continue activitatea, poate face asta în baza art.56 al.4 din Codul Muncii?
Dacă da, cum se procedează? va continua în baza aceluiași contract?
Buna ziua!

Am primit de la un executor judecătoresc o hotărâre privind înfiinţare poprire la un salariat.
Am înfiinţat poprirea, dar între timp salariatul a obtinut o hotarare judecatoreasca privind suspendarea provizorie a executării silite.

Acum, noi suntem la mijloc:

- angajatul spune sa nu ii mai oprim bani, avand in vedere aceasta suspendare;
- executorul judecatoresc înţelegere prin aceasta suspendare sa ii oprim in continuare, dar banii sa ramana intr-un cont până la solutionarea definitiva.
Cum este legal? Că noi suntem la mijloc....

Mulțumesc!
Răspuns la discuția Decizia I.C.C.J nr. 21/2016
Multumesc mult!