avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 585 soluții astăzi
Forum Activitate lylygry

Activitate lylygry

Buna seara,
Am un spatiu cu destinatia restaurant, noul chirias doreste sa intabuleze contractul de inchiriere. Acest spatiu de restaurant se afla la parterul si subsolul imobilului pe care il detin (imobil cu 5 nivele). Am cateva intrebari la care va rog din suflet sa imi raspundeti:
- daca poate sa intabuleze doar contractul de inchiriere de pe parter si subsol (pub);
- cu ce ma poate afecta aceasta procedura pe mine, in calitate de proprietar;
pai si daca ei nu au acte? daca ar fi obtinut un act de proprietate intre timp nu ar fi trecut in cartea funciara?
si daca pana la urma sunt doar niste mostenitori fara acte (ma refer la cei care au vandut), ai mei nu mai pot merge in instanta sa obtina o hotarare care sa tina loc de titlu?
daca da, ce acte imi trebuie?
Va multumesc!
Eu am facut masuratori ptr mai multe terenuri, ptr care am obtinut titlu de proprietate prin ordinul prefectului. de intreaga documentatie si masuratori topografice sau ocupat acesti inginerii. ptr terenul mai sus mentionat au spus ca, datorita faptului ca exista inscrieri dupa 1950 in cartea funciara, titlul de proprietate il pot obtine numai prin instanta.
Buna ziua,
Am facut masuratorile unui teren pe care, l-au achizitionat parintii mei in 1991 printr-o conventie incheiata la primarie in prezenta a 2 martori. Cand s-au facut verificarile in cartea funciara, s-a descoperit ca exista un inscris in 1951, prin urmare nu putem obtine titlu de proprietate prin ordinul prefectului. Noi avem documentatia ptr instanta de la cadastru si carte funciara, dar nu stim ce ar mai trebui la dosar, mentionez ca este extravilan. As dori sa stiu daca:
- este absolut necesara proba cu martori,
- este imperativ sa luam un avocat sau putem depune si noi dosarul?
- asa cum am mai spus, ce ar mai trebui la dosar.
Va multumesc!
Va multumesc din suflet ca m-ati indrumat, dar ideea este ca noi am fost infiintati pe data de 16 mai 2011, asa ca optiunea ptr TVA ar fi trebuit transmisa catre ANAF, nu?
dar la verificare se pare ca figuram doar cu impozitul trimestrial. Aceasta ordonanta a fost data pe 24 nu? inseamna ca noi depunand dosarul ptr tva ulterior cu cateva zile am gresit? asta nu ar trebui sa conteze din moment ce noi am bifat optiunea de tva la depunerea dosarului la registru, nu?
mentionez ca firma a fot infiintata anterior acestei date de 24 mai, ce fac???????
credeti-ma, ca atata prostie............nici nu stiu ce sa mai spun... Am sunat si am intrebat doar daca pot stii cand sau macar unde se va desfasura controlul, la sediu sau pct lucru? Bineinteles ca era un domn care mi-a spus ca este prea ocupat sa imi raspunda, da sa vina in control si sa se lege de 7 mii de chestii nu este ocupat?????????????
Nu imi vine sa cred ca, ptr ca sa le dam bani e atat de complicat:(
PS am uitat sa spun, noi ce facem pana atunci, cum ne desfasuram activit?
Bineinteles ca nmeni nu are un raspuns...
Raspunsul va fi in amenzi nejustificate, ca de obicei in tara asta
Ma scuzati ca m-am cam repetat, dar dupa o zi de intrebari fara raspuns......... credeti-ma, am luat-o razna..:(
Sa va spun ceva, am sunat si am vb cu un comisar de la garda si mi-a spus sec ca "acest organ al statului nu ofera consultanta fiscala", cu toate ca am mentionat ca, at cand am intrebat la adm financiara (ptr ca acolo ma trimitea) toata lumea dadea din umeri, asa ca m-a trimis la plimbare... de catre ambele institutii, vreau sa spun
Ce fac in conditiile astea incerte#-o?
Răspuns la discuția infiintare ONG
Va multumesc ptr raspuns=D>

Buna ziua,
Poate cineva sa imi spuna care este procedua corecta ptr declararea TVA-ului prin optiune?
Am depus actele necesare, iar azi cand m-am dus sa verific daca mi s-a eliberat certificatul fiscal, am aflat cu stupoare ca trebuie sa astept un control de la garda financiara. Inspectorii de la adm financiara nu au stiut ce sa imi raspunda in leg cu ce vor verifica, asa ca am sunat la garda sa intreb, dar bineinteles ca mi s-a spus ca ei sunt prea ocupati sa ofere consultanta.
eu doar vroiam sa stiu in ce consta acest control
va rog , aca puteti ajutati-ne cu ceva sfaturi.
va multumim!