avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 466 soluții astăzi
Forum Activitate da_na

Activitate da_na

Multumesc anticipat pt orice raspuns.
Buna ziua, am si eu o intrebare: pentru o firma cu sediul intr-o tara UE, alta decat Romania, care vinde un serviciu on line, este legal daca lasa la latitudinea clientului sa isi aleaga valoarea tva-ului? pe prima pagina costul serviciului este afisat fara tva, doar in ultimul pas, cumparatorul poate sa iti aleaga tva-ul, avand posibilitatea clara de a alege tva 0, dintr-o tara care are tva 0, si nu Romania, unde tva-ul fiind 19% , ar creste simtitor costul. Multumesc frumos pt raspuns.
buna ziua, ce amenzi se aplica pentru vanzarea de alimente expirate de o zi? am cumparat un produs dintrt-un hipermarket si am avut probleme digestive, multumesc.
este vorba si de buna credinta, bineinteles, dar fiul ratacitor va dori sa-i semneze parintelui , pe acre oricum nu doreste sa-l vada, ca a primit suma? am scris acea mentiune nu cu dorintanta sa deranjez pe cineva, ci doar sa atrag atentia ca, poate parintele fericit ca-l vede pe copil, sa nu faca niciun inscris, si peste 3 luni, sa fie dat in judecata ca nu a platit pensia. succes
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
atentie, pensia platita din mana, nu se va reflecta in niciun inscris, si veti putea fi reclamat ulterior de copil pentru neplata .
va multumesc frumos pentru raspunsuri, atunci ramane problema cu sora matusii din Ungaria, si in cazul in care nu putem gasi date despre dansa, cum se poate continua procedura?
si in cazul nostru, ne fiind acceptata succesiunea in cele 6 luni, se mai poate face ceva?
buna ziua, am vrea sa facem succesiune dupa unchiul si matusa decedati de peste 10 ani, nu s-a facut succesiunea pt ca un nepot a ocupat abuziv apartamentul si ii ameninta pe ceilalti mostenitori, si acestia nu au avut nici actele imobilului; a doua problema este ca matusa a avut o sora care a trait si a decedat in Ungaria, fara a avea informatii despre dansa.
intrebarile sunt : daca se mai poate face succesiunea dupa o perioada atat de mare, (s-a mai deschis actiune in justitie acum cativa ani dar nu s-a mai continuat din cauza ca nu aveam informatiile despre sora matusii),
si a doua, cum putem afla daca a avut mostenitori sora matusii din Ungaria, sau cum putem rezolva aceste puncte (pentru a afla daca ar mai fi si alti mostenitori in afara de cei care si-au prezentat deja dorinta de a se inscrie la masa succesorala, nu se poate da anunt la ziarele de mare circulatie in Romania si Ungaria ?), multumesc anticipat.
apt a fost cumparat in aprilie 2013, primele infiltratii au aparut in iunie 2013, si s-au repetat de mai multe ori, la scara mai mica sau mai mare, in functie de volumul precipitatiilor.
am facut sesizari la ISCE si am trimis prin posta adrese, pt o intelegere amiabila, in care am solicitat remediera totala a daunelor sau schimbul cu alt apt, catre dezvoltator, care este si constructorul cladirii, si catre proiectant .
am tergiversat actionarea in judecata, nestiind ca este un termen de prescriere atat de scurt, si pt ca ni s-a promis ca se va rezolva intr-un fel sau altul, dar din pacate nu s-a intamplat nimic, decat mici corectii.
multumesc pt ajutor.
va multumesc pentru raspunsuri.