avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 940 soluții astăzi
Forum Activitate gel

Activitate gel

Răspuns la discuția Incetare contract de munca
multumesc :)
Răspuns la discuția Incetare contract de munca
Rugaminte: cine semneaza decizia de incetare( si adev de vechime) a unui cim suspendat pt cic si apoi incetat ( ultimul salariat era in susp)
prin HJ a unei firme inchisa pentru reorganizare judiciara si faliment ?
va rog daca ma puteti indruma in urm situatie: cim aflat in suspendare pt CIC. data cand copilul implineste 2 ani e x.08.2013. - si e ultimul "angajat" al unei firme care a trecut prin etapa: faliment, lichidare si radiere si la sf. lunii martie Y.03.2013 urmeaza sa se emita hotararea def si irevocabila.
tinand seama ca ar trebui sa inchid acest cim in Revisal, va rog sa ma indrumati cu ce data
ar trebui sa incetez suspendare( temei ?) si apoi cu ce data sa incetez cim( art 65 alin 1-pt somaj) ?
va multumesc !
Răspuns la discuția angajator persoana fizica
poate angaja zilieri si va plati doar impozit pe salariu.
Răspuns la discuția contract perioada determinata
daca am un cim pe perioada determinata din 01.02.2012 pana in 01.04.2012, pe care trebuie sa-l incetez la termen am urmatoarea situatie:
data incetarii este in 01.04.2012 si totodata e si data la care operez incetarea in Revisal.
pe de alta parte consider ca ultima zi de lucru a salariatului este ultima zi lucratoare din luna
martie.
in situatia mentionata, in Revisal eu operez data incetarii: 01.04.2012
iar in declaratia 112, data incetarii activitatii ultima zi lucratoare din luna martie?
multumesc
Răspuns la discuția deducere personala
multumesc, deci daca lucreaza la mine pe functia de baza ( scuze nu precizasem), 4 zile apoi pleaca de ex, eu sunt obligata sa-i acord deducere?

ma tem ca modul acesta de a acorda deducere sa nu fie considerat ca eu ca si angajator
incerc sa platesc un impozit mai mic..la stat,
Răspuns la discuția deducere personala
referitor la acordarea deducerii, daca am un salariat nou care lucreaza 4 zile din luna iar in luna respectiva nu a mai lucrat la alt angajator, ii acord deducerea de baza?
multumesc anticipat,

ar mai exista si alte argumente;

Data incheierii si data incetarii contractului de munca nu fac parte din durata acestuia.

alta situatie:

Potrivit art. 38 alin. (1) lit. a) din Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca, indemnizatia de somaj se acorda persoanelor prevazute la art. 17, la cerere, dupa caz, de la data incetarii raporturilor de munca. Or, daca data incetarii raporturilor de munca ar fi ultima zi lucrata nu s-ar putea acorda indemnizatie de somaj pentru acesta zi.
Pe cale de consecinta data incetarii CIM este ziua urmatoare ultimei zile in care salariatul a fost la lucru, a fost pontat.


si totusi daca se stabileste intre salariat si angajator ca va venii luni, marti - 8 ore si miercuri 4 ore, - totalizand astefel 20 ore /sapt, iar Revisalul accepta contractele partiale cu timp repartizat inegal ?iar functia este de director...? va rog daca mai sunt pareri, multumesc!
am aplicat initial incetarea contractului in 01.12.2011, dar se pare ca parerile sunt impartite.Inspectorii itm au spus intotdeauna sa incetam cim in ziua urmatoare incetarii activitatii salariatului.Si in carnetul de munca cim incetat in prima zi la un angajator incepea in aceeasi zi la urmatorul angajator.
Revenind la situatia de fata problema e ca la 010 nu se accepta rectificativa...
multumesc mult!