avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1469 soluții astăzi
Forum Activitate cipdum

Activitate cipdum

Răspuns la discuția Credit auto
Noi nu am acceptat nici o mostenire a tatalui, nefacandu-se succesiunea acestor bunuri, si nici a altor bunuri. Si da, baani au luat de la banca, dar conform contractului este un credit garantat cu aceste masini
Discuție Credit auto
In 2006, respectiv 2007, tatal meu a luat 2 credite auto de la [], nefacand asigurare de viata, deoarece i s-a spus ca aceste credide se gireaza cu bunurile cumparate, respectiv masinile. Din nefericire, in 2008 tatal meu a decedat, presiunile de catre banca facandu-se asupra mamei care apare in contract ca si coplatitor. Rata lunara pentru acestea este de 1000 de lei, venit pe care nu il are. Cei de la banca au refuzat sa stea de vorba cu noi pe aceasta tema, mai ales ca noi am vrut sa inapoiem bancii masinile, asa cum apare in contract, dar au refuzat pe motiv ca e prea tarziu si nu le mai pot lua, si asa de 5 ani suntem intr-o mare disputa cu ei. Exista vreo solutie pentru mama mea sa scape de acest credit?
Discuție Factura Enel
Buna ziua. Va rog mult sa ma ajutati in urmatoarea problema: S-a emis un preaviz de plata pentru o factura Enel, care in data de 16.10.2013 a fost achitat, facand si confirmarea de plata in aceeasi zi prin fax. In data de 21.10.2013 au venit cu ordin de intrerupere a energiei electrice pe motiv ca nu a fost platita factura pentru care s-a emis preavizul. In consecinta, am ramas cu factura platita, curentul intrerupt, garantie platita, si alte taxe. As vrea sa stiu daca exista vreo forma legala si vreo solutie de a recupera acesti bani, care dupa parerea mea reprezinta un abuz, plus timpul meu pierdut degeaba. Va multumesc.
Discuție overdraft
Buna ziua,
Sotul meu are un overdraft de 10 salarii la o banca care i le-a acordat in urma unei conventii cu angajatorul. Acum vrea sa plece de la acest loc de munca, intrebarea este daca exista vreo solutie de a face lucrul acesta fara a fi nevoit sa returneze bancii datoria integral, mai ales ca isi va pastra contul de salariu la noul loc de munca, si acest card va fi alimentat lunar numai ca va fi facut de o alta firma
Discuție recurs
am primit o hotarare judecatoreasca cu termen de recurs in 15 zile, dar pe usa judecatoriei apare un anunt prin care suntem informati ca e vacanta judecatoreasaca
Mai pot face recursul?
Răspuns la discuția amenda ITM
ideea e ca eu nu am primit instiintarea ca am pierdut procesul! Am vazut pe site-ul lor, dar nu am fost instiintata in scris de decizia luata! Cu toate astea mai pot face recurs?
Discuție amenda ITM
In martie am avut un control de la ITM, in urma caruia am primit o amenda de 3000 de lei, pe care am contestat-o. Am regasit-o la ANAF desi nu am primit hotararea judecatoreasca! Stiu ca am pierdut procesul ca am vazut pe site, dar asteptam instiintarea ca sa fac recurs! Ce pot sa fac?
pentru modificarea timpulu de lucru si a salariului trebuie intocmit un act aditional la CIM, problema e ca nu stiu unde se inregistreaza acest act aditional, ca in revisal nu e trecut timpul de lucru si nuci salariul