avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1230 soluții astăzi
Forum Activitate tessa888

Activitate tessa888

Buna ziua ! Va rog sa imi spuneti ce ar trebui sa fac in cazul urmator : in Afumati ,mergand pe banda a doua am fost acrosat de o masina de pa banda unu care a evitat o alta masina.In urma acrosarii i-am part oglinda.Mergand la politie(domnul sofer fiind din Afumati) am fost scos vinovat si mi s-a dat amenda.Este ceva normal/?E strigator la cer cat de...pot fi domnii politisti.Merg pe baza faptului ca fiind din provincie nu mai depui contestatie.Va rog sa imi spuneti daca pot depune contestatie si unde anume trebuie aceasta depusa.Nu e vorba de valoarea oglinzii sau de faptul ca am luat aceea amenda ci de nedreptatea de care ne tot lovim in Romania.
Buna ziua ! Mama mea vrea sa recupereze de la stat niste teren arabil care i-a fost dat bunicului meu la venirea din razboi.La cererea facuta la primaria localitatii a primit raspunsul ca exista titlu de proprietate pe acest teren si ca nu face subiectul legii 247/2005.Dar acel titlu de proprietate nu stie nimeni de existenta sa .Unde il pot gasi ? Are sanse sa recastige acest teren? Multumesc aniticipat penrtu amabilitate !
Discuție CIF suspendat
Buna ziua ! Am un PFA care a fost inregistrat ca platitor tva,dar in urma cu 2 ani am primit o decizie de anulare din lipsa depunerii declaratiilor pe ultimul trimestru.Mentionez ca acele declaratii fusesera depuse la termen.Dar le-am mai depus o data.Am zis ca odata ce le-am depus se va anula aceea decizie datorita faptului ca nu mai exista baza pentru care se luase.Cel putin asa scrie in lege.Problema este urmatoarea-in acesti 2 ani eu am continuat sa facturez cu tva si sa depun declaratiile specifice celor platitori de tva,fara a fi instiintat cumva ca nu mai am acest drept.Acum un control de anaf a descoperit la firma la care am facturat ca de fapt sunt neplatitor de tva.Spuneti.mi ,va rog,ce pot face in acest caz?Mai pot face contestatie la aceea decizie dupa atata timp?Multumesc mult !
Discuție salubritate
Buna ziua ! Va rog sa imi spuneti daca un pfa care are ca si activitate transportul de marfa trebuie sa plateasca taxa de salubritate , tinand cont ca adresa sediului pfa-ului este aceeasi ca si a persoanei fizice . Multumesc !
Răspuns la discuția Expertiza tehnica auto
Este vorba de o expertiza tehnica ce trebuie sa stabileasca valoarea devizului de reparatii la o masina.Acest deviz a fost intocmit,semnat de ambele parti si urma doar sa se intocmeasca acel raport.
Buna ziua!As vrea sa va intreb in cat timp de la efectuarea expertizei este legal sa se intocmeasca raportul de expertiza?Este normal ca dupa 3 saptamani sa nu fie intocmit?MUltumesc pentru raspuns
Răspuns la discuția refuzarea unei expertize
Multumesc mult pentru raspunsuri.Se pare ca instanta a considerat ca se va face expertiza tehnica=D>
Răspuns la discuția refuzarea unei expertize
Am ajuns la proces cu [EDITAT] dupa ce au refuzat dosarul de daune pe motive puerile si prea invechite.La conciliere au incercat sa ne dea cam 50% din valoarea devizului,dar am refuzat si am deschis proces.Am cerut sa se faca o expertiza tehnica auto la care ei au depus o intampinare prin care se cere instantei sa considere ca inadmisibila cererea noastra.
Răspuns la discuția refuzarea unei expertize
Va rog sa imi spuneti daca se poate repara masina in cazul in care se refuza expertiza.Multumesc mult pentru raspunsurile date !
Cum este posibil ca asiguratorul sa ceara instantei sa se refuze executarea unei expertize tehnice auto , pe motiv ca masina avariata nu este in primejdie de a disparea sau sa fie greu de administrat.Dupa cate inteleg eu ei vor ca acea expertiza sa fie facuta numai pe baza foto de la dosarul de daune;dar acele fotografii pot arata si ceea ce s-a stricat sub capota?Sau se bazeaza pe faptul ca se va repara masina intre timp si sa refuze plata despagubirii?Este normal sa se procedeze astfel la o expertiza?Si au mai si recomandat un expert consultant al firmei respective...