avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 983 soluții astăzi
Forum Activitate DoamnaVeta

Activitate DoamnaVeta

Răspuns la discuția Am dreptul la pensie?
31 august 1950.este nascuta.
Sora mea are 65 ani. Toata viata ei a crescut 6 copii .Nu a lucrat decat cativa ani ca infirmiera.Copii sunt majori la casele lor si ea a ramas doar cu sotul care are pensie.Ea poate beneficia de pensie? avand in vedere ca a crescut atatia copii si doar sotul a lucrat.
Multumesc din suflet!
Răspuns la discuția Notificare de la fostul Angajator
am facut un curs de recunoastere a diplomei ce o aveam in tara. a fost 3 zile in uk la un centru de formation si cred ca a fost de max 300 lire
Multumesc.
vream sa stiu daca notificarea ce am primito are vreo o valoare juridica.
In ea ma roaga frumos sa le depun banii intr-un cont si un aliniat din actul aditional unde spune de plata a 5000 de lire.
Mentionez ca nu am primit nici un fluturas si nici copia de contract de la ITM/in aceasta perioada.
Multumesc din suflet
Am primit notificare de la fostul angajator care m-a dat afara pt ca am parasit locul de munca din stainatate.Am plecat de urgenta din UK din cauza unor probleme de familie .
In data de 2.10.2015 mi-a desfacut contractul de munca indisciplinar.(dupa 3 luni de UK)
Azi in 21 .10.2015. mi-a venit acasa scrisoare cu recomandare >Notificare in care fosta firma angajatoare din Ro imi cere 5000 de lire UK pt cursuri si sa le virez banii in timp de 15 zile .
Ma mai poate ataca in instanta pt recuperarea sumei dupa ce mi-a inchis contractul? In contractul de 1 an de zile e mentionata suma de 5000 de lire daca renunt la contract.
:sorry:

Multumesc!
Sunt la varsta de 64 ani si vreau sa divortez!
Vreau sa stiu daca pot primi pensie de intretinere de la sotul care are o pensie (frumoasa.)
Eu am fost si sunt o casnica de o viata (am lucrat f putin) deaorece am crescut 6 copii.(acum majori)
Nu detin nici o pensie.
Multumesc!
Asi dori sa stiu daca e normal ca executarea silita sa se faca daca nu am fost instintata pesonal .
Nu sunt in tara dar mi-a spus vecina ca am in cutia postala un plic cu o executare silita pt o rovineta din 2011.
Eu stiu ca in 2012 nu am putut plati la posta impozitul pe cladire si masina pt ca aveam aceasta amenda.Eu stiu ca am platit-o (chitanta sigur nu o mai am) Dar acum la posta nu mai figurez cu nici o restanta.(au intrebat copii, si platit impozitele)
CE SA FAC? sa platesc 760 ron din care 450 e taxa executorului!
In tara am rate la brd (card de salariu) poate ma trezesc ca imi trag de pe card.
va rog sa ma ajutati! cu un raspuns:((
Răspuns la discuția Programul lucru 12/24 fara 48
nimeni nu poate sa ne lamureasca in privinta programului de 12 cu 24? Este legal sa lucram asa multe ore?
Buna ziua,
Sunt o femeie simpla de la tara si asi dori sa ma ajutati cu o problema ce o avem la noi in fabrica si credeti-ma ca avem aceasta problema de mult timp.
Problema noastra e ca lucram non stop 12/24 fara sa avem sambete duminici libere.
Avem 240 ore pe luna cu toate ca in contract scrie 8 ore.
Domn Patron nu vrea sa schimbe programul cu toate ca suntem distruse fizic stam 12 ore in frig in picioare si numai noi stim cum e.Contractele sunt pe 2 luni.
E un permanent dute vino si un stres maxim.
Firma la care lucram e o firma de mezeluri unde nu se intentioneaza sa se faca al 4schimb.
este normal?