avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 964 soluții astăzi
Forum Activitate nicoles23

Activitate nicoles23

Multumesc pentru raspuns.

Cand am luat creditul, tot de la banca ni sa spus ca au existat cazuri in care sa facut vanzarea sub 5 ani.
Buna ziua,

as dori sa stiu in ce conditii as putea vinde un apartament cumparat prin programul prima casa?

Ma gandeam ca daca cumparatorul are banii cash, inchid creditul si nu este nici o problema.
Sub 3 ani de proprietate, stiu ca impozitul la stat este mai mare.

Ce alte "penalitati" ar fi daca este permisa vanzarea unui apartament cumparat cu "prima casa", inainte de a avea 5 ani?.

multumesc
Buna ziua,

Parintii mei sunt in divort dupa aprox 1 an jumate de casatorie, iar tata innainte de a se casatorii avea o casa in proprietate.

Intrebarea este daca mama are sau nu drept la o cota asupra proprietatii?

multumesc

Răspuns la discuția Reducere timp de munca
Multumesc pentru raspuns. Nu mi-as fi inchipuit altfel reducerea fara modificarile salariale aferente, doar ca eram curioasa daca a fost sau este asa ceva. Inseamna ca am citit gresit. Multumesc inca o data.
Buna ziua,

Acum ceva ani , sa tot fie vre-o 5 stiu ca citeam in codul muncii ceva de genul: salariatul poate cere reducerea de norma (de la 8 la 6 sau 4) pentru copilul pana la 7 ani. Imi aduc aminte bine sau nu? Nu este cazul de ingrijire copil bolnav sau cu grad de handicap.

Nu tin minte sa fie in obligatiile angajatorului, ma gindesc ca eu pot sa cer dar ei nu stiu daca sunt obligati sa accepte.

Ma puteti ajuta va rog cu o informatie in sensul acesta.

multumesc
Buna ziua,

A, un baietel de 5 ani ce urmeaza sa fie operat la o clinica privata din tara de strabism. Clinica nu lucreaza cu , casa de asigurari. Ce sanse am sa mi se deconteze macar o parte din suma?

multumesc
multumesc de raspuns
Conditiile ramin valabile chiar daca de pe pozita de unde am plecat eram singura, contabila , au angajat pemporar pe cineva. Peroana respectiva pleaca mai repde decat ar trebui eu sa ma intorc, iar daca eu nu vreau sa revin mai repede de 2 ani, ei sigur nu vor angaja pe cineva doar ptr 3 luni.....

Multumesc de raspuns

ipotetic, ok, revin si angajatorul imi ofera acelasi post dar paote slarul nu e acelasi. Ce pot face? plec de bunavoie sau il somez? ce pot face?

Buna ziua,

as dori sa stiu 100% daca angajatorul este obligat sa imi pastreze locul de munca pana la revenirea din concediu de maternitate. Am intrat in 2012 si am optat ptr. 2 ani.