avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1560 soluții astăzi
Forum Activitate corinamarianaburlacu

Activitate corinamarianaburlacu

Răspuns la discuția dreptul la casa parinteasca
da mama traieste
parintii mei au primit prin repartitie de la locul de munca al tatalui meu in 1965 un apartament cu 2 cam pe care la divortul parintilor mei in 1977 la obtinut mama tata renuntind la toate in favoarea noastra a mea si a surorii mele fapt specificat si in sentinta de divort intre timp mama s-a recasatorit iar in 1990 cind fostul icral a scos apartamentul la vinzare mama la cumparat pe numele ei si a sotului actual care ulterior ne-a dat afara si a inchiriat ap vreau sa stiu ce drepturi avem eu si sora mea
sint vaduva de 2 ani sotul a fost in revolutie si are certificat de revolutionar vreau sa stiu daca am vreun drept ca vaduva stiu ca revolutionarii care traiesc au dreptul la o indemnizatie lunara sotul meu nu a apucat sa ia banii astia am dreptul la o indemnizatie lunara si unde sa ma duc sa rezolv care este legea care ma poate ajuta
Răspuns la discuția legea18/1991
va rog sa ma ajutati daca stiti ce sa fac sa rezolv situatia:-/
Răspuns la discuția legea18/1991
da dar noi nu avem bani pt a deschide un proces si nu inteleg de ce trebuie sa ma judec pt dreptul meu si pt gresala altora nu ar trebui ca cei vinovati sa plateasca adica secretarul din primarie care cunostea faptul ca in registrul agricol tatal meu figureaza ca unic proprietar asupra imobilului si a terenului aferent si care a si emis un certificat de atestare in acest sens
Răspuns la discuția legea18/1991
nu a facut cerere deoarece de fiecare data cind a fost la primarie i s-a spus ca nu se mai poate si asta pt ca acea suprafata de teren pe care o are casa 2060mp ar trebui ca sa fie retrocedata in extravilan si secretarul din primarie nu vrea sa lamureasca problema
Discuție legea18/1991
unchiul meu a solicitat si obtinut titlu de proprietate ca fiind unic mostenitor al bunicului meu cu toate ca tata traieste iar pe acest titlu cei din primarie au trecut in mod abuziv si casa tatalui meu care mu este pe terenul bunicului meu ci a fost cumparat de parintii mei in acest scop desi am demonstrat celor din primarie cu acte pe care le-am tot din primarie ca tata figureaza ca unic proprietar asupra casae si a terenului aferent cei din primarie refuza sa anuleze titlul acesta si sa elibereze unul in care sa fie trecut si tata si sa scoata casa de pe acesta sint disperata nimeni nu imi spune ce sa fac si unde sa ma duc sa rezolv asta