avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 798 soluții astăzi
Forum Activitate szani

Activitate szani

Buna ziua

As dori sa stiu ce documente trebuie sa depun si unde pentru recuperarea taxei de poluare achitata la autoturismele aflate in leasing
multumesc anticipat
Buna ziua
As vrea sa stiu daca se inregistreaza in SUMAL sipca si rumegusul rezultat din productie proprie profil atelier de prelucrearea lemnului .
Deseurile acestea sunt folosite in cadul firmei( cazan cu lemn) , sunt scoase din gestiune pe baza de bon consum.
Daca sunt vandute trebuie intocmit aviz pentru mat.lemnos si factura cu taxare invesa?
Va multumes anticipat pentru raspunsuri
Răspuns la discuția reglare tva
ar fi bine sa verificati vectorul fiscal, cred ca nu este bine declarat, intrucat ar fi trebuit sa va traga de atentie la depunerea decontului lunar, de fapt nu ar fi trebuit sa va accepte cele 2 deconturi lunare(ian, feb) daca vectorul fiscal este corect.
Tot la finante se verifica vectorul fiscal. Trebuie sa insistati altfel nu va ia nimeni in seama
Răspuns la discuția reglare tva
Trebuie sa depuneti o cerere de rectificare decont de TVA la finante prin care solicitati regularizarea TVA. Trebuie sa specificati ce luna doriti sa modificati(martie) si ce raduri se modifica .
Ex. la rd 4 _suma corecta X in loc de Y, la rd.7_suma nu se modifica si tot asa ...Regularizarea TVA se poate face numai de catre finante intrucat nu exista decont rectificativ. Finantele o sa fie obligati sa va rectifice decontul de TVA si o sa primiti prin posta decontul corect (rectificat) de finante dar dureaza.
Trebuie sa mergeti la ITM si sa clarificati situatia din Revisal,
sa aveti la Dvs. actele de desfacere a contractului individual de munca
Răspuns la discuția modificare 394
La D394 nu este rectificativa, daca ati gresit la o singura societate, in cazul Dvs codul fiscal, rectificati codul fiscal al societatii dar declaratia modificata pe sem.I trebuie sa contina si restul societatilor pe care le-ati declarat in cea initiala .
Daca nu ati avut control la societate nu este cu amenda. Amenda sa da numai daca gresala este depistata de organele de control.Parerea mea este sa mai depuneti o decl.394
buna ziua
as vrea sa stiu daca se contabilizeza suma rezultata din ajustarea bazei de TVA deduse pentru marfuri privind anularea ,din oficiu, a inregistrarii in scopuri de TVA ca urmare a starii de inactivitate temporara a societatii.
Suma am inscris-o in ultimul decont de TVA depus inainte de anularea inregistrarii in scopuri de TVA asa cum prevede orin ANAF art.153 din CF si am achitat-o.
La finante apare suma in fisa contribuabil si plata efectuata
Va multumesc anticipat ptr.raspuns