avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Activitate ursulina

Activitate ursulina

Poate fi ales presedinte sau membru in comitetul executiv, cu imputernicire, fiul unui proprietar , proprietar care s-a mutat in provincie?
Răspuns la discuția conventii civile
Este vorba despre lucrari ocazionale : interventii urgente la instalatiile sanitare sau Electrice sau inlocuirea femeii de serviciu pe perioada c.o.
In 2017 mai sunt legale conventiile civile?
Bună seara!
Reprezint o asociaţie de proprietari şi am de ridicat privilegiul imobiliar instituit
asupra unui ap. care şi-a achitat toată datoria .
De la cadastru mi s-a spus că trebuie să terc pe la notar să fac un document cu care să mă prezint la cadastru pentru ridicarea privilegiului.
Din cercetările mele, costul acestui demers este în jur de 350 lei plus 60 lei ridicarea privilegiului.
Intrebarea mea este; ac eşti bani se suportă de asociaţie sau de proprietarul în cauză ?
Mulţumesc anticipat!
Bună ziua!
Este obligatorie depunerea D101 privind impozitul pe profit, care este zero într-o asociație de proprietari, neavând activitate economică?
Mulțumesc!
Bună ziua!
Suntem o asociație de proprietari.
Avem contract cu o firmă specializată pentru administrare.
De la contabilitate mi s-a comunicat (eu fiind președinte) că trebuie să depun declarația 010 pentru impozitul pe profit, deși acesta este zero, neavând activitate economică.
D010 a fost depusă în momentul înregistrării vectorului fiscal, fără a se bifa și pct. 2 din declarație privind impozitul pe profit.
Intrebarea este: trebuie sau nu să depun această declarație care atrage după sine și declarația 101 privind impozitul pe profit?
Mulțumesc anticipat!
Discuție Dosar SSM
Bună ziua!
Aș dori să știu ce trebuie să fac, ca președinte, pt. dosarul de SSM la o asociație de proprietari.
Mulțumesc!
Răspuns la discuția acord asociere
Revin la intrebarea privind acordul de asociere!
Este necesar sa trec si pe la judecatorie pentru inregistrarea noilor asociati ?
Discuție acord asociere
Bună ziua!
Asociația noastră de proprietari a avut la înființare 23 de membri din care au rămas 11 membri prin vânzări sau decese.
Ce ar trebui să facem pentru completarea numărului membrilor asociației, care ar fi pașii de urmat.
Mulțumesc anticipat!
Răspuns la discuția cereri de creanta-insolventa
BUNA ZIUA SI MULTUMESC PENTRU RASPUNS
INTREBAREA ERA CA SENTINTA OMISA LA CEREREA INITIALA DE INSCRIERE LA MASA CREDALA AM ADAUGAT O DUPA TERMENUL DE INSCRIERE LA MASA CREDALA FIIND O CREANTA NASCUTA ANTERIOR DATEI DESCHIDERII PROCEDURII SI PENTRU CA NU NE AM CONFORMAT IN TERMEN SUNTEM DECAZUTI DIN TERMENUL DE A FI INSCRISI IN TABELUL PRELIMINAR, CF 114 DIN L85/2014.
SE POATE SOLICITA REPUNEREA IN TERMEN SI SA CONTESTAM DECIZIA LICHIDATORULUI?
MULTUMESC