avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1068 soluții astăzi
Forum Activitate vmd21

Activitate vmd21

Discuție Recurs
In urma unui proces pe claze abuzive deschis de ANPC (în urma sesizării mele către ANPC) am fost introdus ca intervenient fortat. Banca a facut recurs la fel si ANPC. Eu ca si intervenient ce document trebuie sa depun pana la termen. În citaţie scrie că în caz de neprezentare se va putea trimite un înscris.
Multumesc
Forțat fiind să intre în proces, terțul dobândește calitatea de
intervenient în nume propriu, conform art. 58 din Codul în vigoare, deci ar trebui să depun cerere de intervenție. Cine mă poate ajuta. Mulțumesc
Întâmpinarea este actul procedural prin intermediul caruia pârâtul raspunde la pretentiile formulate de reclamant, aratând totodata si apararile sale.
Eu sunt partea vătămată, unde în urma sesizării mele AMPC a întocmit procesul-verbal. Am fost introdus în proces ca intervenient. Nu înțeleg de ce trebuie să depun întâmpinare.
“Art. 115 Intampinarea va cuprinde: 1. exceptiile de procedura ce paratul ridica la cererea reclamantului; 2. raspunsul la toate capetele de fapt si de drept ale cererii; 3. dovezile cu care se apara impotriva fiecarui capat din cerere; cand va cere dovada cu martori, paratul va arata numele si locuinta lor; 4. Semnatura. “ Dacă nu trebuie să depun cerere de intervenție în întâmpinare ce scriu eu am primit citația cu împreună cu copia acțiunii depuse de ANPC
Totusi prin întâmpinare invoci niste exceptii aduci dovezi in apărare față de reclamant ca intimat. Eu doresc să intervin în nume propriu să-mi precizes și alte pretenții față de intimat, pot să întocmesc întâmpinarea ca și cererea de chemare în judecată.
În urma unei reclamatii la ANPC privind clauze abuzive, procesul-verbal a fost înaintat spre soluționare la judecătorie, unde ANPC scrie - CONSIDERAM CA IN CAUZA SE IMPUNE CITAREA NUMITILOR.....IN CALITATE DE PARTI VÄTÄMATE IAR, IN MASURA IN CARE VETI RETINE TEMEINICIA SI LEGALITATEA PV, RESPECTUOS VÄ‚ SOLICITAM SA AVETI IN VEDERE LA APLICAREA DISPOZITIILOR ART. 13 ALIN.1 DIN LEGEA 193/2000 PRETENTIILE CONSUMATORILOR AȘA CUM VOR FI FORMULATE DE ACESTIA - Pe citație am calitatea de intervenient introdus de judecatorie fără ca eu să fi depus cerere de intervenție unde judecătoria spune că trebuie să depun INTAMPINARE.
Sigur nu este greșeală. Eu cred ca trebuie să depun cerere de intervenție prin care să-mi precizez pretențiile. Menționez ca urmează al doilea termen.
Mulțumesc
În urma unui proces cu banca instanța a constatat unele clauze abuzive și a dispus eliminarea lor din convenție. M-am chinuit aproape un an dar banca nu dorește a elimina clauzele conform dispozitivului sentinței. Menționez că până acum au eliberat trei acte adiționale fiecare cu bube. Banca totdeauna găsește de cuviință a reglementa și alceva decât a dispus instanța.
Întrebare. Trebuie obligatoriu emis un act adițional prin care se elimină clauzele din moment ce am decizia instanței. Dacă da ce este de făcut pentru că banca nu dorește numai cum vrea ea (elimină alte clauze din alte acte, directorul semnează numai pe fiecare filă atenție cu mențiunea VIZAT SPRE NESCHIMBARE și nu la părți, pe urmă spun că eu am refuzat a semna actele și multe altele).
Mulțumesc


În urma unui proces cu banca instanța a constatat unele clauze abuzive și a dispus eliminarea lor din convenție. M-am chinuit aproape un an dar banca nu dorește a elimina clauzele conform dispozitivului sentinței. Menționez că până acum au eliberat trei acte adiționale fiecare cu bube. Banca totdeauna găsește de cuviință a reglementa și alceva decât a dispus instanța.
Întrebare. Trebuie obligatoriu emis un act adițional prin care se elimină clauzele din moment ce am decizia instanței. Dacă da ce este de făcut pentru că banca nu dorește numai cum vrea ea (elimină alte clauze din alte acte, directorul semnează numai pe fiecare filă atenție cu mențiunea VIZAT SPRE NESCHIMBARE și nu la părți, pe urmă spun că eu am refuzat a semna actele și multe altele).
Mulțumesc
Pentru neaplicarea de către bancă a unei sentinţe judecătoreşti mai mult, pentru aplicarea de penalităţi abuziv deşi sentinţa a fost definitivă şi executorie, aplicare penalizări şi după ce sentinţa a devenit definitivă şi irevocabilă pot deschide proces pentru a cere daune morale + daune cominatorii. Care este suma maximă care se poate cere ca şi daună.
Mulţumesc

Pentru neaplicarea de către bancă a unei sentinţe judecătoreşti mai mult, pentru aplicarea de penalităţi abuziv pot deschide proces pentru cererea de daune morale.
Mulţumesc