avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 137 soluții astăzi
Forum Activitate Milea Alexandru

Activitate Milea Alexandru

am niste prieteni care sunt in Spania. Prietena noastra are o fata care a venit dupa ea in Spania cand nu avea 14 ani deci nu avea CI. Prietena noastra este despartita legal de tatal fetei. Cum procedeaza fata pentru obtinerea CI?
Te rog sa fii mai explicit.
Multumesc!
Administrez o firma in baza unui contract de mandat ca persoana fizica care are si un contract de munca pe perioada nedeterminata cu alta firma.
Ce deosebiri de ordin fiscal ar fi daca m-as declara PFA si as administra cu aceasta calitate sau daca continui contractul de mandat ca persoana fizica?

Muiltumesc anticipat!
Vrea cineva sa cumpere/sa preia un SRL?
cedez, gratis, firma SC ZENA PREST SRL.
nu am un raspuns ci as dori sa intreb daca stie cineva care sunt costurile radierii unei firme in acesta situatie.
Răspuns la discuția Tarif de despagubire
Ordonanta 15/24.01.2002 la art.8, al. 6 spune: "Odata cu aplicarea amenzii contraventionale, utilizatorilor romani care folosesc reteaua de drumuri nationale din Romania fara a avea rovinieta valabila li se retine certificatul de inmatriculare al vehiculului pana la prezentarea dovezii de achitare a tarifului de despagubire conform prevederilor alin. 3.". Consider ca chiar daca ordonanta prevede la art. 9, al. 2 posibilitatea ca : " Incepand cu 1 oct. 2010, constatarea contraventiilor se poate face si cu ajutorul unor mijloace tehnice omologate amplasate pe reteaua de drumuri nationale ..." nu este permis ca PV sa fie incheiat la 6 luni distanta si sa nu fie anuntat organul competent ca in termenul cel mai scurt, cat timp contraventia exista, sa aplice litera legii adica retinerea certificatului pana la plata tarifului de despagubire si in acest fel se pune in practica si aspectul preventiv al legii.
Răspuns la discuția Tarif de despagubire
Legea nu spune ca trebuie retinut si certificatul de inmatriculare pana la plata tarifului de despagubire? Aceasta ar fi si o masura preventiva sau legiuitorul doreste sa gresesti de mai multe ori?
Răspuns la discuția Tarif de despagubire
Multumesc de raspuns dar si tariful de despagubire?
in data de 28.10.2010 am fost inregistrat electronic ca nu detin rovinieta.
In data de 25.03.2011 s-a intocmit PV de constatare ce mi s-a adus la cunostinta in data de 29.03.2011. Nu s-a retinut in acest timp certificatul de inmatriculare. Am achitaa totusi amenta in cuantum de 125 lei si tariful de despagubire. Mentionez ca in luna februarie am observat ca nu am rovinieta achitata si am platit taxa de utilizare pe perioada de 1 an. In data de 16.05.2011 primesc un nou PV incheiat in data de 12.05 pentru o verificare din 27.11.2010. Presupun ca pana in data cand am platit taxa de utilizare am mai fost inregistrat de 100 si ceva de ori ca fiind in culpa si atunci trebuie sa platesc aceste sume de fiecare data? Nu credeti ca trebuia respectata legea in sensul atentionarii prin retinerea certificatului?