avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 492 soluții astăzi
Forum Activitate asistentu

Activitate asistentu

Va multumesc mult pentru lamuriri. Promit ca aceasta taxa va fi ULTIMA platita de mine acestui stat.
Daca din aceasta tranzactie nu mai i-mi raman bani pentru aceasta taxa, ce se poate intampla daca nu o voi plati?
Buna-ziua tuturor.
Doresc sa vand apartamentul care este ipotecat pentru suma de 56178 CHF(aprox. 46500 euro). Am cumparat apartamentul in septembrie 2005 cu suma de 50000 euro iar in prezent am facut antecontract de vanzare-cumparare tot pentru suma de 50000 euro. Intrebarea mea: am de platit si cam ce suma pentru acel impozit pe profit(?) tinand cont de ipoteca(care nu sunt banii mei) si suma cumpararii si suma vanzarii la distanta de 7 ani?
Multumesc pentru raspunsuri!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Răspuns la discuția Executare silita
Adica inca 17% din salar. Dar de conventiile civile(2 la numar) se vor atinge?Exista o probabilitate de peste 90% sa plec din tara in aproximativ 3 luni. Ce mi se poate intampla in tara in care voi pleca(Irlanda de Nord-U.K.) sau cand voi reveni in tara(numai in concediu)?
Sunt pasibil de executare silita deoarece am acumulat aproape 90 zile de restanta la 2 credite,ladoua banci diferite. Un credit este cu garantie imobiliara iar celalalt e de nevoi personale,simplu. In 2009 am divortat, creditele sunt pe numele la amandoi, si de atunci incerc sa platesc ratele, mai am 2 locuri de munca pe langa cel cu carte de munca(conventii civile). Pe numele meu mai am o "masina",are putin peste 18 ani vechime,mobila si obiectele de uz casnic dintr-un apartament cu 3 camere pentru ca fosta sotie nu a luat nimic cand a plecat,unde numai ea stie.Avem impreuna si doi copii si platesc pensie alimentara de 33% din veniturile de la locul de munca principal.Doresc sa va intreb cam cum va decurge executarea silita pentru am cam ajuns la capatul puterilor cu plata ratelor. Mentionez ca sunt si pe punctul a pleca din tara(sunt asistent medical). Multumesc pentru sprijinul acordat.
Doresc sa incep o afacere in domeniul apiculturii impreuna cu alta persoana. Am dorii sa stim ce acte sunt necesare pentru a putea accesa fonduri europene nerambursabile, unde ar trebui sa ne adresam ? Mentinez ca avem o parcela de teren de aproximativ 0,5 hectare intr-o zona propice pentru dezvoltarea unei afaceri cu albine.Daca se poate am dorii toate informatiile necesare accesarii fondurilor incepand de la ce sume de bani trebuie sa avem pana la finalizarea proiectului. Multumim foarte mult!!!!!!!
Sunt o persoana fizica neaturizata si am angajate doua credite la doua banci diferite din Cluj-Napoca.Un credit e garantat cu ipoteca iar celalalt e un credit de nevoi personale fara ipoteca. Problema mea este ca de cateva zile la servici s-a primit somatie de plata pentru ca am ramas restantier 45 zile la ambele credite.Am anuntat bancile telefonic ca voi ramane restantier deoarece trec o printr-o perioada dificila din punct de vedere financiar. Raspunsul lor a fost ca nu e nici o problema(raspuns telefonic). In adeverintele de venit pe care le-am furnizat bancilor la data acordarii creditelor stiu sigur ca s-a bifat in rubrica unde se prevede ca angajatorul NU se obliga la retinerea ratelor in caz de neplata.Intrebare:ce sanse am daca actionez in instanta bancile pentru defaimarea imaginii publice , conform noului cod civil?
Se mai poate recupera taxa auto platita in august 2008 si alta taxa platita in noiembrie 2009? Mentionez ca sunt din Cluj.