avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 589 soluții astăzi
Forum Activitate cimpeanu_dd

Activitate cimpeanu_dd

Buna ziua! In primavara anului trecut am vrut sa refinatez un credit ipotecar la o alta banca . Dupa o luna si jumatate in care am alergat dupa acte ( extras carte funciara, adeverinte de la primarie..etc..), reprezentantul bancii mi-a comunicat ca imi poate refinanta tipul de credit pe care il aveam, dar fara suma suplimentara ( eu vroiam strict acest lucru ), pt ca tipul creditului initial nu permitea sa obtin suma suplimentara ( credit de amenajari - cel initial ). Evaluatorul facuse evaluarea imobilului, trebuia sa achit eu suma de 470 lei daca nu se aproba creditul sau daca renuntam eu, si platea banca daca creditul era aprobat.
Creditul a fost aprobat fara suma suplimentara , dar nu am fost de acord. De atunci suma este blocata in cont.
Vreau sa inchid contul la ei, dar imi spun ca din cei 470 lei mai am 431 si tb sa platesc diferenta, chiar daca suma este blocata la retragere si eu nu pot scoate nimic de pe card.
Credeti ca ma puteti ajuta in aceasta privinta ?! Este corect ceea ce au facut ?
Va multumesc anticipat,
Răspuns la discuția Concediu crestere copil
Va multumesc!
Buna ziua,

Urmeaza sa imi depun dosarul in data de 18.01.2016 pentru CIC. Eu doresc sa imi reiau activitatea profesionala in august, atunci cand bebe va implini 11 luni. Pot face cererea pentru un an de zile, iar de la un an sa faca cererea sotul meu si sa ramana acasa cu bebe pana la implinirea varstei de doi ani? Are acest drept? Sau daca eu optez pentru un an de zile, el nu poate sta decat acea luna obligatorie !? Mentionez ca sotul meu lucreaza la Mapn si din cate stiu au un alt regim de plata.

Va multumesc!
Multumesc pentru raspuns!
Poate fi indemnizatie pentru insotitor. Nimeni nu stie din cadrul primariei.
Ne gandeam sa nu fim pusi sa-i dam inapoi....
O zi frumoasa!
Buna seara,

Cum se acorda indemnizatia pentru ingrijirea copilului cu handicap pana la implinirea varstei de 3 ani?

Sora mea primeste pe card de la primarie 700 lei si de la stat prin posta 600 lei + alocatia de 200 lei.

Sunt corecte sumele sau trebuie sa primeasca doar dintr-un singur loc?!

Va multumesc pentru atentia acordata!
Sunt licentiata in Pedagogie si doresc sa predau ca si educator/invatator. Pot preda? Sau trebuie sa mai urmez si facultatea de Pedagogie inv primar si prescolar?
Multumesc!
Multumesc frumos!
A fost luat in anul 1970, in timpul casatoriei ( cu chitante de mana), a despagubit sotul (tot cu chitante de mana), pt a nu mai avea drept la teren, iar in anul 1994 a fost facut titul de proprietate. Nici mama nu stie daca el(sotul) acum mai are drept la acest teren sau nu, avand in vedere ca acesle chitante de mana nu au valoare.
Buna ziua.

Ne confruntam si noi cu o problema...
Soacra mea are un teren(850mp) si o casa(aflata pe acest teren). Are acte pe ea din anul 1994(fiind unica proprietara. Sotul ei a decedat in anul 1988,(mentionez ca erau despartiti de cativa ani, dar nu divortati) cand inca nu aveau acte, ci doar niste hartii(nenotariale)pe care nu le mai are.
Acum doreste sa imi vanda mie(fiul ei) 500mp(doar teren fara casa). Intrebarea este...cei doi frati ai mei tb sa fie de acord cu acest lucru, mai tb sa facem succesiune sau doar act de vanzare cumparare?

Multumesc mult!
Buna ziua,

Pot lucra cu contract colaborare pt o firma atat timp cat sunt in crestere copil?

Multumesc!