avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 838 soluții astăzi
Forum Activitate nigerart

Activitate nigerart

Sotul detine un PFA, Sotia este somer neindemnizat(inscris la somaj). Sotul poate angaja sotia, si sa beneficieze de acele sume timp de 12 luni:2250, ce se acorda in cadrul programului...
Răspuns la discuția Somaj absolvent facultate
Raspunsul corect este: 250 lei timp de 6 luni. Dam , multumesc pentru raspuns.
Am terminat facultatea la zi. Am depus dosarul la Somaj pentru "Pasul 1". Am vechime pe cartea de munca cam 14 ani, lucrati inainte de facultate. Intrebarea mea este: Cat va fi indemnizatia de somaj(250 sau in functie de vechime)/ care va fi perioada( 6 sau 9 luni)?
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Cat dureaza un virament: de la trezoreria unei primarii din alt judet - la trezoreria din jud. unde am firma; de la trezorerie - la banca unde voi deschide contul(nu m-am hotarat la ce banca voi deschide contul).
Răspuns la discuția Impozit pe profit
Multumesc pentru raspuns. Pe declaratia 101 m-am uitat, dar , vorba dumneavostra va trebui sa consult pe cineva cu experienta, pentru ca nu am inteles unele denumiri de conturi, la ce anume se refereau.
Detin un SRL, si in luna iunie, prima de functionare, realizez un profit de 6000 ron. Pe 25.07, trebuie depusa o declaratie , din care sa rezulte acest profit? Trebuie sa platesc impozitul pe profit aferent acestei sume?Pana la ce data ?(25.07.2011?)
Multumesc pt raspunsuri. Ma speriat un prieten, care avea firma cu sediul in Timisoara, factura emisa pt. o firma din Gl.(de Stat); mi-a spus ca si-a schimbat sediul firmei in Gl. pt a ridica banii, de la Trezorerie.
Primaria dintr-un alt judet imi vireaza o suma de bani, prin Trezorerie.Firma mea, SRL deschide cont in Trezoreria unde are sediul. Intrebarea mea este:
Pot avea dificultati la incasarea banilor?
Primaria poate vira banii la alta Trezorerie, decat are ea sediul?
Poate dura un timp mai mare decat la un procedeu de virare obisnuit?
Nu am datorii de nici un fel, am auzit ca ridicarea banilor in astfel de procedee poate fi si de 2 luni.
Daca v-ati confruntat cu astfel de situatii, va rog sa-mi comunicati si mie. Multumesc anticipat pentru raspuns.
Primaria acorda bani, bisericii, pt. lucrari de amenajare interioara. Firma mea ,SRL, are trecut in statut, obiectul de activitate respectiv. Nu necesita angajari, materialele si cheltuielile aferente vor fi f. mici. Intrebarea mea este: Pot opta pt. impozitarea , 3% , acum in mijlocul anului?Este 3% din incasari? 16% reprezinta cota din profit? Dividentele se impoziteaza si ele inca o data? si cu cat?
Avand in vedere ca nu am avut activitate in ultimii ani, nu mai stiu ce dari voi mai plati catre stat. CAS, CASS, SOMAJ, , aferente firmei,? pentru mine nu ma intereseaza.
Cum scot banii din firma, dupa ce ii incasez? Ce inseamna dividentele? trebuie sa astept anul ce vine pt. a incasa dividentele? Banii ii las in banca, cash am voie sa ii tin doar intr-o suma limitata(nu mai stiu exact, 2000 ron, conform registrului de casa? pe zi)
Ma scuzati daca sunt ignoranta, dar am avut bebe si am stat cu el in ultimii ani.
Vreau sa gasesc solutia ideala, pt. a plati cat mai putin dar totodata a fi in regula si corecta.