avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 213 soluții astăzi
Forum Activitate inasandu

Activitate inasandu

Buna ziua,
As dori sa stiu daca exista vreo lege care obliga Primaria ca in jurul institutiilor de invatatmant (gradinite, scoli) sa existe trotuar special amenajat pentru impiedicarea iesirii copiilor pe carosabil.
Cazul de fata: in fata unei gradinite din Sectorul 6, Primaria a acordat locuri de pacare pe trotuarul din fata gradinitei. In fiecare zi, dimineata si dupa amiaza, parintii si copiii fac slalom printre masini, pe carosabil.

Va multumesc!
Buna ziua,

Imi puteti spune va rog care sunt pasii de urmat pentru schimbarea sediului social si a codului CAEN avand in vedere urmatoarele detalii:
1. noul sediul social este locuinta si firma NU isi va desfasura activitatea in ea (ce documente si declaratii trebuie completate si unde trebuie mers?)
2. Codul CAEN deja exista in actul de constituire al firmei. Se poate emite factura fara schimbarea codului principal. Daca trebuie schimbat, ce declaratii trebuiesc intocmite?

Multumesc anticipat!
Buna ziua, saptamana aceasta am deschis o microintreprindere neplatitoare de TVA cu impozit pe venit de 3%.
imi puteti spune care sunt declaratiile care trebuiesc depuse lunar/trimestrial?

Multumesc anticipat!
Va multumesc frumos pentru informatii.

Toate cele bune!
Buna ziua,

As dori sa o iau pe soacra mea in intretinere si nu stiu daca se poate si ce trebuie facut. Ma puteti ajuta?

multumesc anticipat!
Discuție Punct de lucru
Buna ziua,

As dori sa stiu care este sanctiunea pentru desfasurarea activitatii de instalari accesorii auto intr-un punct de lucru nedeclarat si neautorizat RAR.

Multumesc anticipat!
Decizia de incetare a contractului de munca nu trebuie inmanata angajatului inainte de parasirea companiei (eventual in ultima zi de munca). Se reglementeaza undeva asta? Multumesc!
Va multumesc foarte frumos pentru ajutor.

O zi buna!
va multumesc. In ceea ce priveste acea adeverinta, ii pot obliga in vreun fel?
Buna ziua,

Acum o luna am incetat activitatea la o companie la care lucram de 4 ani. La cateva zile dupa incetarea activitatii am solicitat departamentului HR o copie a decizie de incetarea a activitatii si o adeverinta care sa cuprinda veniturile realizate lunar pe perioada lucrata acolo. Nici pana in momentul de fata nu am primit documentele solicitate si nici la mailuri nu doresc sa imi raspunda.
Ce pot face in aceasta situatie?

Multumesc anticipat!