avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 555 soluții astăzi
Forum Activitate Crinellene

Activitate Crinellene

Buna ziua.
Numele meu este Elena,am 58 ani si sunt casatorita de 4 ani cu un om cu grave probleme psihice combinate cu alcoolism ereditar.De-alungul anilor,viata alaturi de el a devenit un cosmar,afectand emotional toata familia,inclusiv familiile copiilor mei.
Face crize foarte dese,cand bea foarte mult ,are un vocabular foarte ,foarte vulgar si devine agresiv atat cu mine cat si cu lucrurile din jurul lui.
Inainte de a-l cunoaste eu,adica practic toata viata lui de om adult a fost internat la spitalul de nebuni,la fara clanta.Eu am stiut din spusele lui ca are doar o depresie cauzata de moartea mamei lui,in urma cu 18 ani.In urma cu cateva luni am aflat de la fiica lui ca de fapt e bolnav psihic incurabil,facandu-le viata amara si celorlalti membri ai familiei lui precedente.
Ne-am casatorit intr-o comuna din Botosani.Eu am mutatie pe Iasi,iar el are viza flotanta pe comuna Trusesti,in care ne-am casatorit.
Intrebarea mea este :pot depune cerere de divort in Iasi ,sau musai in Botosani?Si,fiind vorba de un bolnav psihic ar putea ca divortul sa fie mai simplu,sau din contra,mult mai complicat?
As putea capata un ordin de restrictie cat mai curand ,pana la definitivarea divortului,pt ca la faze din astea,dormim prin vecini ,eu si mama mea de 89 de ani,care locuieste cu noi.
In speranta ca imi veti raspunde cat mai repede,va multumesc anticipat.
Multumesc mult pt raspuns.Legat de primele 2 puncte sunt perfect de acord cu d-voastra.
In schimb legat de punctul 3 ,e un pic mai dificil.Noi ne-am gandit sa reparam acoperisul din banii nostri,dar mai exista 2 probleme legat de aceasta rezolvare:
1. Chiar daca noi reparam partea acoperisului de deasupra noastra,e foarte probabil,pt ca teava pluviala e la noi,sa se infiltreze apa ,prin planseu,de la vecinii de langa noi.
2.Casa liftului arata jalnic,trebuia izolata inainte de repararea acestuia,pt ca asa au si fost sfatuiti sa faca de cei care au constatat ca liftul este expirat .Daca noi reparam acoperisul iar ei o sa izoleze intr-un final casa liftului o sa urce schele si o sa distruga ce facem noi.
Credeti-ne ca ne-am gandit de mult sa facem treaba asta,dar cel mai bine ar fi de reparat intreaga suprafata a acoperisului,prima fiind casa liftului.
Eu as da asociata in judecata.Dar pentru asta ar trebui investiti nista banuti,banuti pe care nu ii avem.Iar expertiza de cine sa fie facuta?Ca noi am cerut asa ceva si nu s-a facut nmic.
Si credeti-ma ca tavanele si peretii arata din ce in ce mai rau,cu umiditatea si mucegaiul care se face.
Buna ziua.
Numele meu este Crina si locuiesc la etajul 10 ,intr-un bloc construit in anul 1972.
De la constructia acestui bloc,liftul nu a mai fost schimbat si ajunsese sa fie expirat(a fost reparat in vara 2012) si nici terasa acoperisului nu a mai fost reparata vreodata,motiv pt care este foarte degradata si ploua din ce in ce mai mult in casa.
De ani de zile,vecinii de pe palier au tot incercat sa rezolve problema ,dar nu au reusit sa-i convinga nici pe locatari,nici pe cei de la asociatie ca problema aceasta trebuie rezolvata cat mai repede,deaorece devine din ce in ce mai serioasa.
In martie 2012 am inaintat o cerere la asociatie,in care prezentam gravitatea situatiei din casa noastra si ceream o expertiza si un raspuns.
In noiembrie 2012 am depus o alta cerere,la care am adaugat si poze cu apa infiltrata in tavane si pereti ,cereri la care nu am primit nici pana acum nici un raspuns.De la asociatie am fost indrumati sa strangem semnaturi de la locatari 50%+1,dupa care o sa inceapa sa se miste treaba.Nu am reusit sa strang semnaturi deoarece locatarii mai au de platit pt lift si nu le pasa ,ca doar e acoperisul nostru,celor de la etajul 10.Precizez ca presedintele de la asociatie,care locuieste in bloc cu noi,NU a vrut sa semneze.
Presupun ca pt ca nu am primit raspuns la nici o cerere,as putea sa ma duc la Primarie sa depun o plangere.Dar ,daca ma duc la Primarie,ma va ajuta cu ceva sau le va da doar o sanctiune celor de la asociatie si intru si mai tare in razboi cu ei?
In speranta ca ma veti ajuta cu un raspuns,un sfat,va multumesc mult de tot.

Buna ziua.
Numele meu este Crina si locuiesc la etajul 10 ,intr-un bloc construit in anul 1972.
De la constructia acestui bloc,liftul nu a mai fost schimbat si ajunsese sa fie expirat(a fost reparat in vara 2012) si nici terasa acoperisului nu a mai fost reparata vreodata,motiv pt care este foarte degradata si ploua din ce in ce mai mult in casa.
De ani de zile,vecinii de pe palier au tot incercat sa rezolve problema ,dar nu au reusit sa-i convinga nici pe locatari,nici pe cei de la asociatie ca problema aceasta trebuie rezolvata cat mai repede,deaorece devine din ce in ce mai serioasa.
In martie 2012 am inaintat o cerere la asociatie,in care prezentam gravitatea situatiei din casa noastra si ceream o expertiza si un raspuns.
In noiembrie 2012 am depus o alta cerere,la care am adaugat si poze cu apa infiltrata in tavane si pereti ,cereri la care nu am primit nici pana acum nici un raspuns.De la asociatie am fost indrumati sa strangem semnaturi de la locatari 50%+1,dupa care o sa inceapa sa se miste treaba.Nu am reusit sa strang semnaturi deoarece locatarii mai au de platit pt lift si nu le pasa ,ca doar e acoperisul nostru,celor de la etajul 10.Precizez ca presedintele de la asociatie,care locuieste in bloc cu noi,NU a vrut sa semneze.
Presupun ca pt ca nu am primit raspuns la nici o cerere,as putea sa ma duc la Primarie sa depun o plangere.Dar ,daca ma duc la Primarie,ma va ajuta cu ceva sau le va da doar o sanctiune celor de la asociatie si intru si mai tare in razboi cu ei?
In speranta ca ma veti ajuta cu un raspuns,un sfat,va multumesc mult de tot.
Buna ziua.Numele meu este Crina si sunt momentan in concediu de crestere a copilului pana in luna iulie,cand trebuie sa ma intorc la munca.Sunt insarcinata in 5 saptamani ,si voi fi insarcinata in 3 luni cand ma voi intoarce la munca.Intrebarea mea este daca au cum sa ma dea afara daca ma intorc insarcinata ,si daca am dreptul la cele 126 zile de concediu prenatal si postnatal?Va rog mult daca ma puteti ajuta cat mai repede cu un raspuns.
Va multumesc anticipat.

Exista vreo posibilitate sa beneficiez de indemnizatia de crestere si de aceasta data?